Keď sa debatovalo o rozdelení Československa, Lasica vraj nepatril medzi priaznivcov rozdelenia štátu. V Československu prežil väčšinu života a dodnes naň s nostalgiou spomína. Keď si v roku 2013 Slovensko pripomínalo dvadsiate výročie nezávislosti, herca prekvapila jedna vec. „Ale pri dvadsiatom výročí založenia Slovenskej republiky ma veľmi prekvapilo, ako sa mnohí slovenskí politici, a aj tí, ktorí boli pri tom, vyjadrovali k rozdeleniu. Všetci to zvaľovali na Václava Klausa, takže to vyzeralo, akoby to oni vlastne vôbec nechceli.“
A ešte jedna vec sa zmenila. Česi dnes nenadávajú na Slovákov a Slováci na Čechov. Teraz je to vraj tak, že oba národy svorne nadávajú na Brusel. A rovnako, ako sa mu nepáčilo delenie Československa, nepáči sa mu ani delenie EÚ na staré a nové krajiny.
Nechcel sa vyjadrovať k správaniu českého prezidenta Miloša Zemana, ale slovenskú hlavu štátu si pochvaľoval. Ak sa Kiska rozhodne vstúpiť do zápolenia politických strán, môže to byť podľa herca zaujímavé.
Rypol si do maďarského premiéra Viktora Orbána. „Pozrite sa, ako niektorí politici nevedia odísť, napríklad v Maďarsku Orbán, a robia všetko pre to, aby sa udržali pri moci, to znamená, že sa uchyľujú k absolútnemu populizmu. Striedanie pri moci je veľmi dôležité, najlepšie by bolo, keby sa to celé úplne vystriedalo každé štyri roky,“ zdôraznil Lasica. „Problém je v tom, že voliť môžu všetci a väčšinou naozaj volia inak, než by sme si to predstavovali,“ doplnil. Lasica je presvedčený, že či už sa nám výsledok volieb páči, alebo nepáči, podstatné je chodiť voliť a podieľať sa tým na smerovaní krajiny.
Viktor Orbán Zdroj: TASR
Napriek všetkým problémom sa mu zdá, že sa nielen Česi, ale aj Slováci majú tak dobre, ako sa vo svojej histórii doteraz nemali. A možno by sme sa mali ešte lepšie, keby zostalo zachované Rakúsko-Uhorsko. „Teraz je veľmi ľahké premýšľať o tom, čo sa malo stať pred sto rokmi. Už to neovplyvníme. Rozpad Rakúsko-Uhorska bol pravdepodobne nevyhnutný a ja si stále myslím, že je to škoda. To bol veľký štát, na ktorý sa dalo spoľahnúť. Československo bolo svojím spôsobom zmenšené Rakúsko-Uhorsko, tiež tam bolo veľa národností, veľa Nemcov, Slováci, Maďari, a možnože by bolo rozumnejšie, keby vznikla federácia, ale možné to asi nebolo. Skrátka teraz radiť Masarykovi, ako to mal urobiť, je už neskoro,“ podotkol Lasica.
Dôrazne sa vymedzil voči politikom, ktorí svojich spoluobčanov strašia migračnou krízou, keď pritom jasne vidíme, že ani do Českej republiky, ani na Slovensko žiadni utečenci ani migranti v podstate neprichádzajú. „Takto robiť politiku je, úprimne povedané, svinstvo. Samozrejme, že ľudia sa hneď zľaknú, keď sa im povie, že sa na nich valia nejaké hordy, to máme v sebe už z čias tureckých nájazdov,“ dodal.
Do ďalších sto rokov by prial obom národom, aby sa v Česku i na Slovensku rozvíjala demokracia, aby ľudia chodili voliť. Ľudia by skrátka nemali zabúdať, aká dôležitá je demokracia.
Rozhovor nájdete na webe Lidovky.cz.