streda, 28 októbra, 2020
9.5 C
Bratislava
Úvod Správy Oni prídu do obchodu, zoberú si, čo chcú, a nezaplatia. Ja už...

Oni prídu do obchodu, zoberú si, čo chcú, a nezaplatia. Ja už nosím pri sebe paralyzér. Čo mám robiť, keď sa moslimskej kultúry bojím? Štát chce zriadiť v českom mestečku azylové centrum. Občania sa búria a takto argumentujú

„Vás sa tu teda zišlo,“ týmito slovami otvorila diskusiu s obyvateľmi Králikov starostka, ktorá neskrývala prekvapenie z vysokého počtu účastníkov, ktorí mali záujem vyjadriť svoj nesúhlas s nechcenými dočasnými obyvateľmi mesta.

Sála miestneho kulturáku s kapacitou asi tisíc miest bola totiž plne obsadená. Ľudia však nečakali na divadelné predstavenie, ale na vysvetlenie verdiktu vládnucich elít, ktoré rozhodli o nich, bez nich. Táto nemilá úloha „prischla“ starostke mesta a hajtmanovi Pardubického kraja. Vládny krok sa im len ťažko vysvetľoval.

Sála miestneho Domu kultúry praskala vo švíkoch. (Foto: Veronika Žilková)

Azylanti jednoducho nie sú v Králikoch vítaní. Aj takto sa dá stručne opísať masívny odpor ľudí voči rozhodnutiu českej vlády zriadiť v malom malebnom meste v horách, ktoré ťaží predovšetkým z cestovného ruchu, pobytové centrum pre žiadateľov o azyl. Ministerstvo vnútra si za týmto účelom vytipovalo objekt bývalého výchovného ústavu a detského domova Králiky. Dočasný domov by tu v priebehu budúceho roka malo nájsť približne 120 utečencov. Areál by mal slúžiť pre rodiny s deťmi, ktoré majú záujem zostať na území Českej republiky a čakajú na udelenie azylu.

Hajtman Pardubického kraja Martin Netolický (druhý zľava) a starostka mesta Králiky Jana Ponocná odpovedajú na otázky Králičanov. (Foto: Veronika Žilková)

Starostka Králikov sa snaží občanov upokojiť s tým, že azylový proces trvá najviac rok a podľa nej potom títo ľudia aj tak z mesta odídu. Dodajme, že pobyt azylantov v Králikoch by sa odohrával vo voľnom režime a občanom mesta bolo prisľúbené navýšenie počtu policajtov a strážnikov o 22 osôb.

Toto je demokracia?

Občania žiadajú vypísanie a usporiadanie referenda. Starostka argumentovala, že jeho výsledky sú záväzné len pre miestu samosprávu a vláda sa ním riadiť nemusí. Okrem toho vysvetľovala, že referendum je drahá záležitosť. Na to sa ozval jeden z prítomných občanov s výčitkou: „Sto miliónov na bazén je v poriadku, ale to, že ľudia nechcú azylové centrum vás nezaujíma,“ reagoval na údajný zámer starostky postaviť v meste bazén. Ďalšia z prítomných občianok sa zase znechutene pýtala: „Toto je demokracia? Za toto sme pred 26 rokmi štrngali kľúčmi?“ Situáciu sa snažil upokojiť hajtman Pardubického kraja  Martin Netolický (ČSSD), ktorý prisľúbil, že v prípade záujmu ľudí o referendum prispeje finančne aj kraj.

Občan žiada o vypísanie referenda. (Foto: Veronika Žilková)

Hajtman kraja natvrdo. Azylové stredisko? Je to podobný prípad ako zriadenie muničného skladu

Šéf Pardubického kraja sa netajil názorom, že lokalita je pre prevádzku azylového centra absolútne nevhodná a so zriadením strediska pre azylantov zásadne nesúhlasí. Štát by podľa neho týmto rozhodnutím región Králicko poškodil. Zopakoval, že v takto zásadnej veci by sa malo konať referendum aj napriek tomu, že by bolo nezáväzné. „Keď niekde vzniká muničný sklad, koná sa o tom referendum,“ povedal s tým, že to síce nechce porovnávať, ale je to podobný prípad, pretože to má rovnako neblahý vplyv na miestne obyvateľstvo. Tiež vyslovil strach z odlivu investorov z tejto oblasti. „Na Králicku? Aha, to je tam, kde sú tí utečenci,“ takto pomenoval svoje obavy z toho, že by región dostal takúto nálepku. Okrem toho je v hre aj zníženie ceny nehnuteľností v súvislosti s prítomnosťou utečencov v meste. Ďalším argumentom, ktorý počas diskusie rezonoval, je nevhodná poloha. Budova plánovaného azylového centra je nielenže neďaleko centra mesta, ale tiež len sto metrov od základnej školy. Podľa miestnych je táto lokalita vysoko riziková „vzhľadom na to, že Mohamed a jeho nasledovníci považujú deväťročné dievča za pripravené k pohlavnému styku“.

Integrácia nie je možná

Hajtman sa tiež rozčúlil nad zámerom vlády imigrantov v Králikoch aj integrovať. Podľa neho je to smiešne a nemožné. Integrácia by podľa neho mala prebiehať vo veľkých mestách, pretože v tých menších sa ľudia medzi sebou poznajú a presne vedia, „kto medzi nich nepatrí“. Ako príklad na ideálnu lokalitu uviedol Prahu. „Vhodnejšie miesto pre integráciu je napríklad Praha. Tam by sa to stratilo,“ uviedol.

Čo mám robiť, keď sa ich bojím?

„Tí ľudia, ktorí sem prichádzajú, majú iné náboženstvo, inú kultúru a ja za seba môžem povedať, že sa tejto kultúry bojím. A čo robí človek, keď sa bojí? Buď zalezie do kúta, alebo sa bráni. Čo myslíte, že bude robiť český štát, keď sa niečo stane? Začne sa brániť,“ vyjadril sa mladík na fotografii. Hajtman mu na to odpovedal, že ČR sa už začala brániť. „Sme jedna z mála krajín, ktorá odmietla utečenecké kvóty,“ dodal.

Nedovoľte, aby sem prišli!

Tak znel jasný odkaz obyvateľky (na fotografii pod odsekom) neďalekého mesta Kostelec nad Orlicí, kde sa nachádza najväčšie pobytové stredisko pre utečencov v celej Českej republike. „Ja už nosím pri sebe paralyzér, pretože sa bojím ísť večer po Kostelci,“ podelila sa o svoje skúsenosti s nechcenými obyvateľmi neďalekého mesta. Pokračovala, že oproti domu, kde býva, je park. „Sú dennodenne ožratí,“ hovorí. „Oni majú zákaz prísť do pobytového centra opití, takže sa flákajú po meste po nociach, vykrikujú tam, bijú sa medzi sebou. Deti nemôžete poslať hrať sa do parku na ihrisko, pretože všade je to nimi obsadené, bojíte sa tam ísť,“ vysvetľovala.

„Nikde som sa nedočítala, že by sa v Kostelci niečo podobné dialo, ale deje sa. Väčšina z nich pácha kriminalitu,“ vyjadrila sa. „Pokiaľ budete môcť, tak si ich sem nenechajte nasťahovať,“ odporúča. „Mnoho ľudí sa už z Kostelca odsťahovalo, ja to tiež plánujem urobiť, pretože mám strach o seba a o deti. Aby len preto, že sú opití a sfetovaní, napádali deti, tak to už fakt neviem…“ zúfalo skonštatovala mladá žena.

Prídu do obchodu, otvoria si fľašu vodky a nezaplatia

Ďalšia z účastníčok diskusie (na fotografii pod textom) tlmočila zážitky svojej sestry, ktorá pracovala ako predavačka v potravinách v meste Kostelec nad Orlicí. „Prišla partia ľudí z azyláku a brali si, čo chceli. Otvorili si fľašu vodky, napili sa, a keď predavačka povedala nie, tak sa fľaškou buchol a poď…“ hovorí. „ Do Kostelca chodím často a vidím, čo sa tam deje. Skutočne, neklamem, verte mi,“ dodala.

O pomoc požiadali prezidenta Zemana

Obyvatelia Králikov sú už zúfalí. Proti príchodu utečencov spisujú petíciu. Posledné nádeje vkladajú do prezidenta Miloša Zemana, ktorý sa tiež netají názorom, že utečenci nie sú v Českej republike vítaní. Králičania mu preto poslali list. „Ste našou jedinou a poslednou možnosťou, ako zabrániť tomu, aby zástupcovia vlády, menovite ministerstva vnútra, presadili v podstate to isté, čoho sa dopúšťa nemecká kancelárka na nemeckom ľude i s dôsledkami pre všetkých občanov Európskej únie,“ píšu Králičania v otvorenom liste prezidentovi Česka Milošovi Zemanovi.

„V našom meste chce totiž vláda presadiť proti vôli drvivej väčšiny občanov integráciu ,azylantov‘ do nášho krásneho mesta, ktoré ste nedávno navštívili. Miestne matky, ktoré v nedávnej minulosti s úľavou kvitovali zrušenie Detského výchovného ústavu, ktorého uzatvorenie vyvrcholilo pokusom o vraždu zamestnanca tohto ústavu, sú zdesené, že po roku bezpečia pre naše deti by opäť mali prežívať strach a úzkosť o bezpečie našich detí a seniorov v oveľa väčšej miere, ako tomu bolo za chodu tohto ústavu,“ ponosujú sa hlave štátu.

Minister vnútra Milan Chovanec približne pred týždňom pozastavil rozhodnutie o zriadení pobytového strediska pre azylantov v Králikoch. Pozastavenie však neznamená zrušenie, obávajú sa Králičania. Na stretnutí s občanmi pôvodne prisľúbili účasť aj úradníci z ministerstva vnútra. Na poslednú chvíľu ju však zrušili.

Ťahajú občania za kratší koniec ako politické elity?

Obavy českých občanov pravdepodobne plne chápu Gabčíkovčania. V Gabčíkove na južnom Slovensku vyvolal zámer vlády ubytovať v tejto obci azylantov tiež vlnu odporu. V augustovom miestnom referende sa občania vyjadrili jednoznačne – proti ich príjazdu. Obyvatelia odmietli zriadenie dočasného utečeneckého tábora v objekte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU). Na hlasovaní sa zúčastnilo 2 603 oprávnených voličov, čo je 58,46 percenta. Z nich 96,67 percenta, 2 501 obyvateľov, bolo proti zriadeniu tábora v obci. Nepomohlo. Ministerstvo vnútra sa vyjadrilo, že síce obavy Gabčíkovčanov chápe, ale dohoda je dohoda. Slovenská vláda sa totiž zaviazala rakúskej strane, že im v rámci solidarity pomôžeme s dočasnou starostlivosťou o čakateľov na azyl. A utečenci sú už v Gabčíkove.

Nikto sa nás na nič nepýtal

Na Slovensko onedlho dorazí 149 utečencov z Blízkeho východu. Jedná sa o 25 rodín sýrskych kresťanov, ktorí doteraz žili v Iraku. Ubytovaní budú v obciach na západnom Slovensku. „Nemáme žiadne nástroje to zvrátiť,“ priznal v rozhovore pre PL.sk  starosta obce Výčapy-Opatovce Jozef Holúbek, ktorá sa v najbližších dňoch stane novým domovom pre utečencov. V tomto prípade však budú ubytovaní v rodinách osôb, ktoré sú ochotné ich prijať. „Obec ich nebude ubytovávať, obec s tým nemá nič spoločné,“ vysvetlil starosta. Ďalší prípad – obec Šurianky na západnom Slovensku. Onedlho tu nájde svoj domov desať imigrantov z Iraku. „Občania s tým nesúhlasia, aby boli u nás umiestnení, ale nič si nepomôžeme.  Tí ľudia budú na farskom úrade, takže obec do toho nemôže zasiahnuť,“ vyjadril sa starosta obce Viliam Búcora.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Žitný: Exfinalistka Miss v štátnej limuzíne s Kollárom nie je nič prekvapivé. Zázrak by bol, keby v politike dodržiaval štandardy morálnosti

Autonehoda predsedu parlamentu Kollára s exfinalistkou Miss Universe sa  ešte bude vysvetľovať. Naposledy o tom  hovorila v utorok 27.10. prezidentka Čaputová. Bezpečnostný...

Matovič: Niekto má nutkavú potrebu od testovania pokútne odrádzať … lebo s ideou neprišiel/-a on/-a. Trápnučké 3 dni pred logisticky najťažšou operáciou v histórii

Premiér Igor Matovič reagoval v utorok neskoro večer na tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci, kde hlava štátu Zuzana Čaputová uviedla, aby ľudia...

NASA: Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Kozmická loď amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) nesúca robotické vozidlo Perseverance prekonala v utorok polovicu svojej cesty na Mars,...

Čaputová: Je v poriadku, že pán Kollár bol na nejakej ceste. Ale tie ďalšie okolnosti treba vysvetliť

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa bude zaujímať, či došlo alebo nedošlo k porušeniu pravidiel a obmedzení v súvislosti s autonehodou predsedu parlamentu...

USA: Vo Filadelfii vypukli protesty po zastrelení Afroameričana policajtmi

Vo Filadelfii, najväčšom meste amerického štátu Pensylvánia, vypukli v noci na utorok protesty po tom, ako policajti zabili 27-ročného Afroameričana, ktorý držal...

Daimler zvýši podiel v britskej automobilke Aston Martin

Nemecký koncern Daimler zvýši svoj podiel v britskom výrobcovi luxusných áut Aston Martin Lagonda, ktorý sa nachádza v kríze. Mercedes-Benz, ktorý je...

Prezidentka odobrila zákon o 13. dôchodku, maximálna suma bude 300 eur

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok odobrila zákon o 13. dôchodku. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. Pri 13. dôchodku, ktorý...
Slovensko
Pozitívne vzorky 46,056 +901 Dnes Úmrtí 176 +11 Dnes Uzdravení 11,008 Infikovaných 34,872 Last updated: 28. októbra 2020 - 01:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky