Z eurofondov pôjde do zdravotníctva ďalších 28 miliónov eur, nakúpia sa špeciálne sanitky a ďalšie vybavenie.

0
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Ministerka investícií Veronika Remišová schválila presun 28 mil. eur z eurofondov na pomoc zdravotníctvu v boji s COVID-19. Z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý riadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, pôjdu financie do zdravotníctva v rámci dvoch nových výziev. Z balíka je 23 mil. eur určených pre ambulancie záchrannej zdravotnej služby a zvyšných 5 mil. na zdravotné vybavenie, ochranné pomôcky či vytváranie mobilných odberových miest. Informoval o tom Andrej Ďuríček z odboru komunikácie MIRRI SR.

Zámerom 23-miliónovej výzvy pre ambulancie záchrannej služby je zamedziť šíreniu ochorenia pri prevoze pacientov s ochorením COVID-19. Žiadatelia sa môžu uchádzať o financie na nákup špeciálnych vozidiel s vlastnou riadenou ventiláciou, ďalšieho prístrojového vybavenia sanitiek a tiež na nákup ochranných pomôcok pre pracovníkov. Pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je určená druhá výzva vo výške 5 mil. eur. Prostriedky sú určené najmä na preplatenie výdavkov na zdravotnícke vybavenie potrebné v boji proti pandémii, na vytváranie mobilných odberných miest a ochranné pomôcky pre zdravotníkov. Výzvy sú určené pre žiadateľov z celého Slovenska.

„Vďaka tejto pomoci sa nemocnice a zdravotnícke zariadenia nielen, že lepšie vyrovnajú s následkami doterajšieho priebehu pandémie, ale vďaka modernizácii vybavenia a nákupu špeciálnych ochranných pomôcok budeme viac pripravení aj na prípadnú tretiu vlnu. Hoci pandémia v uplynulých týždňoch výrazne ustúpila, ešte ani zďaleka nemáme vyhraté a musíme byť pripravení na všetky možné scenáre, a to nielen v oblasti zdravotníctva,“ uviedla ministerka Remišová. Špeciálna pomoc pre zdravotníctvo je možná vďaka presunu eurofondov, ktorý zaistila vicepremiérka ešte v apríli 2020. Konkrétne sa tak na opatrenia pre rezort zdravotníctva podarilo získať navyše 117 mil. eur z regionálneho programu IROP.