nedeľa, 29 novembra, 2020
3.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Kritický stav na Najvyššom súde. Nie sú sudcovia, konštatuje jeho predseda

Kritický stav na Najvyššom súde. Nie sú sudcovia, konštatuje jeho predseda

Na Najvyššom súde (NS) SR je historicky najnižší až kritický stav, čo sa týka počtu sudcov. Uviedol to nový predseda NS SR Ján Šikuta na stretnutí s novinármi. Z 80 sudcov chýba takmer štvrtina. Najviac postihnutými je správne a občianskoprávne kolégium.

„Mojou prioritou je zabezpečenie riadneho chodu súdu a teda, aby sa doplnil počet sudcov NS SR. Zároveň mojou úlohou je zvýšiť dôveryhodnosť smerom k súdnictvu. Tá je veľmi nízka. Naplnenie počtu sudcov je jedným z tých opatrení,” povedal šéf NS SR, ktorý je vo funkcii od 20. mája.

Pokiaľ to nenastane, nebude možné konať v konaniach, nastanú prieťahy, čo nezvýši dôveryhodnosť v justíciu ako takú, teda aj dôveru v NS SR. V súčasnosti konajú v spomínaných kolégiách nie trojčlenné senáty, ale senáty dvojčlenné.

Cieľom vedenia NS SR je dosiahnuť, aby všetky senáty mali troch až štyroch členov a každý sudca mal dvoch asistentov.

„Tým sa dosiahne rovnomernosť v rozdeľovaní práce a rovnaké zaťaženie,” uviedol.

„Plné obsadenie súdu je možné len v úzkej súčinnosti s ministerstvom spravodlivosti, pod ktoré spadajú krajské a okresné súdy a Špecializovaný trestný súd,” povedal Šikuta.

V prípade naplnenia stavu NS SR je Šikuta v kontakte a v jednaní s ministerkou spravodlivosti SR Máriou Kolíkovou (Za ľudí). Posilnenie stavu NS SR vidí možným príchodom sudcov z krajských súdov. Tu však vidí problém, že jednotlivé krajské súdy sú tiež poddimenzované a môžu sa oslovení sudcovia i samotné krajské súdy voči takémuto návrhu “brániť”. Očakáva, že aj súdna rada bude nápomocná pri riešení personálneho stavu, aby sa zvýšila dôveryhodnosť súdnictva.

Problémov v obsadzovaní sudcovských miest je viacero. Podľa Šikutu tomu môže prispievať aj zložitý výberový proces, neochota zastávať funkciu sudcu vzhľadom na spomínanú nedôveryhodnosť v justíciu a napokon problém vidí aj v odmeňovaní vyšších súdnych úradníkov. To je nižšie, ak by sa absolvent právnickej fakulty rozhodoval medzi takouto pozíciou a komerčnou sférou.

Šikuta vo štvrtok pripomenul, že NS SR od októbra minulého roka nemal svojho predsedu. Jednou z jeho prvých úloh po vymenovaní bolo zloženie sekretariátu súdu, aby mohol NS SR vôbec pracovať. Následne zvolal vedenie súdu predstavované štyrmi kolégiami, stretol sa so Sudcovskou radou a odborovým združením.

„Boli to základné kroky,” povedal Šikuta. Súčasne Šikuta urobil kroky navonok a to stretnutia s predstaviteľmi rezortu spravodlivosti, Súdnej rady SR, Ústavného súdu SR v Košiciach a Krajského súdu v Bratislave a Trnave. NS SR chce podľa jeho slov zvýšiť informovanosť médií o svojej činnosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Afganistan: Samovražedný atentátnik zabil najmenej 26 ľudí

Najmenej 26 členov bezpečnostného personálu zabil samovražedný atentátnik, ktorý sa v nedeľu vyhodil do vzduchu na vojenskej základni na východe Afganistanu. Informovala...

SR: V sobotu pribudlo 1100 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v sobotu (28. 11.) pribudlo 1100 nakazených novým koronavírusom, vykonalo sa 7536 testov. Pribudlo 18 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo...

Proces s Andruskóom má pokračovať 14. decembra

Proces so Zoltánom Andruskóom, minulý rok odsúdeným za úkladnú vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v prípade ekonomickej...

Pri poklese zamestnanosti v cestovnom ruchu je na tom Slovensko pomerne dobre, uviedol Krajniak

Slovensko je na tom z pohľadu poklesu zamestnanosti v cestovnom ruchu v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie (EÚ) pomerne dobre. Priblížil to minister práce Milan...

Prihlasovanie do výberového konania na policajného prezidenta sa končí v pondelok

Prihlasovanie do výberového konania na post policajného prezidenta sa končí v pondelok 30. novembra. Ministerstvo vnútra (MV) SR dosiaľ zaevidovalo troch záujemcov.

Džihádisti z Boko Haram zabili v Nigérii najmenej 43 ľudí

Najmenej 43 ľudí zahynulo a šesť ďalších utrpelo zranenia pri sobotňajšom útoku džihádistov zo skupiny Boko Haram na poľnohospodárskych pracovníkov na severovýchode...

PRIESKUM Nemecká krajne pravicová AfD má najnižšiu popularitu od júla 2017

Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) by získala len sedem percent hlasov, ak by sa v súčasnosti konali v Nemecku voľby....
Slovensko
Pozitívne vzorky 105,733 +1,100 Dnes Úmrtí 816 +18 Dnes Uzdravení 64,197 Infikovaných 40,720 Last updated: 29. novembra 2020 - 11:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky