streda, 27 januára, 2021
-1.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Martin Schulz: Merkelová sa nevyjadruje k problémom, čo zneužíva Alternatíva pre Nemecko...

Martin Schulz: Merkelová sa nevyjadruje k problémom, čo zneužíva Alternatíva pre Nemecko na šírenie strachu. Ľudia vo vedení AfD sú rasisti

Schulz okrem iného konštatoval, že Merkelová sa v rámci predvolebnej kampane zámerne vyhýba kľúčovým témam súčasnosti. „Kancelárka tým poškodzuje demokratickú kultúru našej krajiny. Z jej strany tu nejde o pragmatizmus, ale o nedostatok princípov, ktoré by mohla hájiť. Niektoré veci ignorovala, a tak priamo prispela k politickému vákuu, ktoré napríklad Alternatíva pre Nemecko využíva na šírenie strachu,“ uviedol šéf SPD a hlavný vyzývateľ Merkelovej.

Podľa vlastných slov Schulz do istej miery chápe, prečo je kancelárka počas kampaní najmä vo východnej časti Nemecka terčom takého množstva negatívnych reakcií. „Veľa ľudí si jednoducho myslí, že im politici nevenujú dostatočnú pozornosť. Neustále z ich úst počúvajú, ako oni sami robia všetko dobre. V živote obyčajných ľudí sa to však nijako pozitívne nepremieta. A keď prišla migračná kríza, ľudia začali mať pocit, že pre migrantov sa robí prvé aj posledné, ale pre nich nič,“ pokračoval.

„Zmes frustrácie a strachu potom vedie k týmto reakciám na predvolebných zhromaždeniach. Kancelárka síce ľuďom hovorí, aby jej dôverovali a že všetko bude v poriadku, ale už im nehovorí, čo chce urobiť a aké má vlastne vízie riadenia našej krajiny. Toto privádza dosť ľudí do šialenstva,“ podotkol Schulz a príliš veľké pochopenie nemal ani pre pôsobenie Merkelovej na medzinárodnej úrovni. „Čaká vždy až do poslednej chvíle, aby nemusela zaujať žiadny postoj.“

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: TASR

Ešte viac než k Angele Merkelovej je však ašpirant na pozíciu budúceho kancelára kritický voči Alternatíve pre Nemecko, ktorá sa prvýkrát vo svojej krátkej histórii dostane do Bundestagu. „Nepriateľom demokracie nemôžeme dávať žiadny priestor. Ľudia z vedenia AfD sú rasisti, a preto nemôžu z našej strany počítať so žiadnymi ústupkami,“ poznamenal niekdajší predseda Európskeho parlamentu, ktorý AfD nedávno označil za „hanbu pre celé Nemecko“.

Hoci sa konajú parlamentné voľby v Nemecku už túto nedeľu a so šancami SPD na víťazstvo to vyzerá dosť „bledo“, Schulz nestráca optimizmus. „Všetko sa uvidí až po sčítaní hlasov. Mnohí voliči sa ešte nerozhodli. Vidím to napokon na predvolebných zhromaždeniach,“ povedal Schulz a odmietol, že by si CDU a SPD boli až také blízke. „Medzi CDU a nami je priekopa veľká ako Atlantik. CDU je pravicová strana bez vízií,“ dodal Schulz s tým, že o pokračovaní súčasnej koalície teraz nemá zmysel diskutovať.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 241,392 +2,775 Dnes Úmrtí 4,361 +101 Dnes Uzdravení 202,148 Infikovaných 34,883 Last updated: 27. januára 2021 - 22:58 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky