streda, 28 júla, 2021
33.3 C
Bratislava
ÚvodArénaJeden Zeman a osem Havlov. Takýto rozbor českých prezidentských kandidátov ste ešte...

Jeden Zeman a osem Havlov. Takýto rozbor českých prezidentských kandidátov ste ešte nečítali

Druhá priama voľba prezidenta v Českej republike pripomína situáciu, v ktorej stojí na jednej strane osem Václavov Havlov v rôznych podobách a proti nim všetkým jeden Miloš Zeman. Tých osem Václavov Havlov, ako Řezanka vidí Mirka Topolánka, Jiřího Hynka či Pavla Fischera, navyše väčšinou brojí proti Rusku a Číne. A to je podľa autora problém.

„Niektorí kandidáti sú si podobní v množstve postojov. Napríklad M. Topolánek aj J. Drahoš by vyznamenali bratov Mašínovcov, ktorí sa dopustili ničím neospravedlniteľných vrážd. Niečo také pokladám za absolútne neprípustné,“ napísal Řezanka.

„Pavel Fischer nevie odpovedať na otázku, v čom je iný ako J. Drahoš. Dvaja kandidáti sú potom predstaviteľmi strán, ktoré utrpeli v parlamentných voľbách debakel. Ide o Rozumných a Realistov. Alexander Tomský z Realistov potom verejne horlí za M. Topolánka a svojho vlastného kandidáta tak hádže cez palubu. Nielenže za sebou J. Hynek nemá podpisy občanov – ale ani členov vlastnej strany,“ pokračoval.

Okrem toho vyslovil Řezanka názor, že Jiřímu Drahošovi či Michalovi Horáčkovi nemožno veriť v otázke migračnej krízy. Jiří Drahoš sa síce postavil proti prijímaniu migrantov, ale podpísal petíciu za prijímanie utečencov v Česku. A Michal Horáček? „V otázke migrácie by zase nemal byť dôveryhodný pre nikoho. Na jednej strane hovorí, že tu nechce mešity, na druhej strane, že byť odporcom migrácie je rovnaké, ako byť odporcom dažďa,“ konštatoval autor.

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš. Zdroj: Daniela Černá

Nehovoriac o tom, že sa vraj obaja páni stavajú naozaj veľmi kriticky k rozvoju ekonomickej spolupráce s Ruskom a Čínou.

Lekár Marek Hilšer podporuje migráciu a kritizuje Rusko, takže sa podľa Řezanku príliš nelíši od Drahoša. Podobne by sa vraj dal ohodnotiť už spomínaný Pavel Fischer, ktorý nevie odpovedať na otázku, čím sa vlastne líši od Drahoša. Hlavných spojencov Česka by hľadal v EÚ a v NATO.

Poriadnu porciu kritiky schytal aj Mirek Topolánek.

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek. Zdroj: Vít Hassan

„Mirek Topolánek je odporcom referenda, hájil radar v Brdoch, používal nacistické výroky, vyznamenal by bratov Mašínovcov štátnym vyznamenaním a ocenil tak odporné vraždy, v minulosti podporoval takzvané cirkevné reštitúcie. V jeho vládach okrem iného zasadali hlavní Zemanovi odporcovia, K. Schwarzenberg, M. Kalousek, D. Stehlíková či M. Kocáb.

Všetci títo politici sa ostro ohradzujú proti Rusku a požadujú naň väčší tlak. Na základe uvedeného možno konštatovať, že M. Topolánek nie je alternatívou M. Zemana, ale len ďalší z radu antizemanovcov. Navyše je tu napojenie M. Topolánka na právoplatne odsúdeného M. Dalíka. M. Topolánek neoslovil občanov a nomináciu si zaistil na poslednú chvíľu u senátorov, keď však niektorí z týchto desiatich politikov dali svoj hlas predtým aj inému kandidátovi,“ napísal Řezanka.

Summa summarum, Miloš Zeman vraj urobil dobre, keď odmietol chodiť do debát proti osmičke Václavov Havlov. Zemanovi voliči aspoň vedia, že tieto debaty nemusia sledovať. A ten, kto ich predsa len bude pozerať, možno dospeje k záveru, že je zo súťaže „kopnime si do Zemana“ taký znechutený, že nakoniec dá svoj hlas Zemanovi.

Celý text si môžete prečítať TU.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 17:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -