Slávny nemecký ľavičiar predpovedá odchod Čechov, Poliakov a Maďarov z EÚ. Keď vraj zmiznú, bude to pre integráciu len dobré

  0
  Vlajka EÚ (Autor: repro youtube, mg)

  V roku 1968 viedol Daniel Cohn-Bendit študentské ľavicové protesty. A zdá sa, že povaha buriča mu zostala. Nezdráha sa totiž vysloviť myšlienku, ktorá sa mnohým európskym politikom prieči. Nepovažuje totiž odchod Británie z EÚ za hrozivý moment. Myslí si, že EÚ môže byť teraz kompaktnejšia a môže ľahšie nájsť zhodu. Ak by sa Česko, Maďarsko alebo Poľsko rozhodli nasledovať britský príklad, z EÚ by sa mohlo stať ešte stabilnejšie spoločenstvo. Daniel Cohn-Bendit predpokladá, že Česko, Poľsko a Maďarsko Európsku úniu nakoniec opustia.

  S odchodom Veľkej Británie z Únie sa zmenší rozpočet EÚ, takže sa zmenší aj objem dotácií, ktoré potečú do jednotlivých krajín. Podľa nemeckého politika by mali menej peňazí dostať predovšetkým tie krajiny, ktoré odmietajú byť solidárne. Daniel Cohn-Bendit mal zrejme na mysli solidaritu v migračnej kríze a fakt, že Česko, Maďarsko aj Poľsko odmietajú prijímať migrantov na základe kvót. Vo chvíli, keď do týchto krajín prestanú tiecť európske peniaze, tam vraj aj tak zosilnejú hnutia, ktoré budú požadovať odchod z EÚ.

  Ak sa Česko, Poľsko či Maďarsko nechcú podieľať na „prestavbe“ EÚ, mali by podľa nemeckého politika Úniu opustiť. A ako by mala reforma podľa neho vyzerať? Daniel Cohn-Bendit by sa držal návrhov francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý by si predstavoval, že jadro EÚ sa v budúcnosti sformuje okolo krajín platiacich eurom. Budú mať do budúcna jeden spoločný rozpočet. Z EÚ by sa tiež postupne mohol stať federatívny štát – Spojené štáty európske, so spoločným rozpočtom a armádou.

  Emmanuel Macron

  Emmanuel Macron. Zdroj: TASR

  V budúcnosti by mohli tieto krajiny docieliť rovnakú dohodu, o akej teraz rokuje Veľká Británia. Nemeckí politici by potom podľa Daniela Cohna-Bendita mali odhodiť svoje predsudky a kývnuť na Macronov plán.

  Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu