Bude pre nich ľahké prehlasovať nás v novom systéme. Bývalý europoslanec poukazuje aj na ďalšie hrozby z Bruselu

0
Petr Mach (vľavo) a Nigel Farage (Autor: Vít Hassan)

V poslednom čase sa veľa hovorí o Dubline IV. Čo od neho možno čakať? V akej je vlastne fáze?

Dublin IV je nový plán Európskej komisie na trvalý systém prerozdeľovania migrantov. Podľa návrhu bude možné sa z prerozdeľovania dočasne vykúpiť sumou sedem miliónov korún (takmer 276-tis. eur, pozn. PL.sk) za každého neprijatého migranta. Je to pre našu krajinu v každom prípade úplne neprijateľný systém. Naši občania žiadne kvóty nechcú a potrebujeme vládu, parlament aj prezidenta, ktorí sa proti novému systému postavia. Než bude o návrhu rokovať Európsky parlament a Rada, majú národné parlamenty právo protestu. Ak tretina národných parlamentov odhlasuje, že návrh porušuje princíp subsidiarity, musí ho Komisia opätovne preskúmať. Ale môže na ňom ďalej trvať, takže k hlasovaniu aj tak dôjde.


Česko je voči migrácii veľmi ostražité, čo ak nebude súhlasiť s Dublinom IV? Hrozí, že bude prehlasované?

Británia, Dánsko a Írsko sa na hlasovaní nezúčastnia, majú v zmluve dohodnutú výnimku. Bude teda hlasovať len 25 štátov. A tri dominantné štáty, ktoré si prerozdeľovanie rozhodne želajú – Nemecko, Francúzsko a Taliansko –, reprezentujú polovicu populácie. Bude pre nich ľahké nás v novom systéme hlasovania, ktorý platí od vlaňajška, prehlasovať. Je to pre nás veľmi nevýhodný systém zvýhodňujúci veľké štáty, ktorý dohodli pred desiatimi rokmi páni Zahradil a Topolánek v Lisabonskej zmluve.

Ako je to s eurom a na to nadväzujúcim vstupom do tvrdého jadra Európskej únie? Zatiaľ je k euru česká verejnosť veľmi nedôverčivá. Toto asi teraz nie je na programe dňa. Kedy bude? A bude vôbec?

Myslím si, že Zeman aj Drahoš sú v podstate zástancami zavedenia eura. Ak by ho u nás chcela EÚ zaviesť, museli by sme zrejme vyjsť do ulíc a masovo protestovať. Tento rok však hádam euro nebude na programe dňa.

Vznik európskeho ministerstva financií a zjednotenie daní a sociálnych dávok. Ako sa na túto možnosť dívate a je reálna? Pôjde EÚ týmto smerom?

Celoeurópskeho ministra financií chce EÚ pre krajiny eurozóny. Je to ďalší dôvod, prečo euro neprijímať.

Ako to vlastne vyzerá s povinnými kvótami, pre ktoré chcú Česko žalovať? Čo sa v tom bude robiť?

Komisia na nás už žalobu za to, že migrantov nepreberáme, podala na začiatku januára, jej presné znenie však ešte nebolo zverejnené. Pravdepodobne v nej Komisia navrhuje nejakú pokutu pre Českú republiku. Európsky súd o tom bude rozhodovať asi až na konci roka.

Opäť sa spýtam na prezidentských kandidátov. Vidíte v tomto smere medzi nimi rozdiel v ich postoji k týmto záležitostiam?

Dúfam, že obaja prezidentskí kandidáti kvóty odmietajú, rovnako ako naša vláda a náš parlament.

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš. Zdroj: TASR

Sú ešte nejaké ďalšie riziká, ktoré možno vo vzťahu k EÚ očakávať a ktoré by spôsobili nejaké pnutie a obavy ľudí?

Tá žaloba na nás, návrh nového systému prerozdeľovania migrantov aj trvalá hrozba eura predstavujú aktuálne najväčšie riziká, ktoré z nášho členstva v EÚ plynú. Pre mňa sú to dostatočné dôvody na to, aby som si namiesto členstva v EÚ prial Českú republiku ako nezávislý štát po vzore Švajčiarska.

Ktorý z dvoch prezidentských kandidátov je podľa vás vhodnejší na rokovanie s EÚ a ktorý môže pre Česko získať výhodnejšie podmienky, ak je to teda vôbec v jeho kompetencii? Zrejme oveľa väčšie má premiér…

Prezident môže zastupovať našu krajinu v Európskej rade, keď tam nepôjde premiér. To je takisto dôležitý rozhodovací orgán EÚ. Pýtal som sa Drahoša, ako by v nej hlasoval, napríklad ak by sa prerokúval návrh na pozastavenie hlasovacích práv Poľsku, odpovedal mi nemastne-neslane, že by sa držal stanoviska vlády. U Zemana neviem. Zeman o sebe vždy vyhlasoval, že je eurofederalista, že chce euro a armádu EÚ. Na Pražskom hrade s komunistom Barrosom vyvesil vlajku EÚ. Drahoš sa mi tiež javí skôr ako priaznivec EÚ. Pre mňa sú prezidentské voľby mimoriadne zúfalou voľbou.

- Reklama -