Praha je tretím najväčším slovenským mestom. Po Bratislave a Košiciach

  0
  Vladimír Skalský (Autor: TASR)

  “Pripravujeme asi 12 podujatí priamo v Slovenskom dome v Prahe. Od vedeckej konferencie až po koncerty. Zorganizujeme literárno-vedeckú konferenciu s názvom Prieniky českej a slovenskej literatúry,” uviedol v relácii SVET Tu a teraz. Spomenul, že časť osláv česko-slovenských výročí sa bude konať aj v Obecnom dome v centre českej metropoly. “Bude tam veľký slávnostný koncert s pražským komorným orchestrom a slovenskými tancami, kde sa budú odovzdávať aj vyznamenania veteránom, Čechom i Slovákom,” doplnil.

  Ako rodák zo Slovenska pri príležitosti “osmičkového” roka zhodnotil tiež vzťahy medzi oboma krajinami. “Príbeh oboch krajín je aj napriek drobným peripetiám príbehom úspechu. Obe krajiny fungujú dobre a vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi sú dnes lepšie, než boli za éry Československa,” dodal s tým, že súčasný stav je výsledkom toho, že medzi oboma národmi dnes nie je závisť a vzájomné výčitky v takej miere ako kedysi.

  Aj keď súčasné dobré vzťahy Slovenska s Českou republikou zhodnotil Skalský pozitívne, vyslovil znepokojenie, že v budúcnosti môžu stagnovať a nemusia sa ďalej rozvíjať. “V českom prostredí sa stráca schopnosť porozumieť slovenčine. Pasívny bilingvizmus je výzvou, aby sme sa v budúcnosti nestretli len ako dva národy, ktoré spája dávna minulosť a nič viac.”

  Skalský sa domnieva, že Slováci žijúci v ČR sa viac pokúšajú hovoriť českým jazykom než Česi, ktorí žijú na Slovensku. “Je to vidieť aj preto, lebo v Česku dnes žije približne 400.000 Slovákov, z toho 100.000 v hlavnom meste, čím sa Praha stáva tretím najväčším slovenským mestom po Bratislave a Košiciach. Naopak, keď sa pozrieme, koľko Čechov žije u nás, vidíme veľký rozdiel. Je ich približne 40.000,” priblížil.

  Práve pre nich sa pripravuje Český dom v Bratislave. Podľa Skalského sa tak stane aj vďaka súčasnému prezidentovi ČR Milošovi Zemanovi. Dodal, že v rovnakých priestoroch v historickom centre mesta by malo vzniknúť aj Centrum slovenského zahraničia.

  - Reklama -