Kiskovi vyvolení. Takto môže vyzerať prichádzajúca prezidentská strana

  0
  Andrej Kiska (Autor: Facebook/ Andrej Kiska)

  Prezident SR Andrej Kiska oznámil v utorok, že nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách, pričom dodal, že na jeho rozhodnutie vplývalo viacero okolností. Ako vyplýva z jeho vyjadrení, z politiky sa úplne stiahnuť neplánuje.

  Kiska uviedol, že o svojej budúcnosti bude informovať po komunálnych voľbách. „Na začiatok novej, lepšej éry nestačí iba zmena vlády. Slovensko potrebuje aj zmenu vládnutia. Cítim osobnú zodpovednosť za to, aby som takejto zmene pomohol. Politický zápas, ktorý som začal v roku 2014, nepovažujem za skončený. Budem premýšľať, ako čo najlepšie využiť dôveru ľudí. Aby som pomohol spojiť tých, ktorí sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne aj slušne. Viac o týchto plánoch vám poviem po komunálnych voľbách v tomto roku,“ ukončil svoj prejav Andrej Kiska. Viac sme o tom písali TU.

  Pre portál Aktuality.sk bol však konkrétnejší a nevylúčil, že založí politickú stranu, hoci minulý rok jednoznačne oznámil, že to neurobí a že nebude kandidovať do parlamentu. „Pomôžem si jedným citátom: Iba hlupák nemení názory, pokiaľ sa menia okolnosti. Vražda vášho kolegu a jeho snúbenice zmenila moje pôvodné zámery. Ale o tom, čo spravím, potrebujem zodpovedne premýšľať a plánovať. Musím sa rozprávať s ľuďmi a to je teraz úloha najbližších mesiacov,“ uviedol Kiska s tým, že na prezradenie konkrétnych plánov potrebuje ešte čas.

  Progresívne Slovensko?

  Teraz je však otázka, koho by mohol Kiska do svojej strany prilákať. Najčastejšie sa hovorí o možnom vstupe do Progresívneho Slovenska, ktoré malo zatiaľ v poslednom prieskume iba 3,6-percentnú podporu, prípadne o spojení Progresívneho Slovenska so stranou Spolu nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého.

  Progresívne Slovensko by sa evidentne tomuto kroku nebránilo. Po tom, čo Kiska oznámil na sociálnej sieti, reagovala nová strana tým, že cítia rovnako ako Kiska, že Slovensko potrebuje radikálnu zmenu a preto budujú Progresívne Slovensko. „Čokoľvek Andrej Kiska urobí po odchode z funkcie, dúfame, že bude súčasťou zmeny, ktorá konečne posunie Slovensko vpred,“ dodala strana.

  Rovnako reagoval aj Martin Poliačik, ktorý odišiel zo SaS do Progresívneho Slovenska. Ten hovorí, že Kiska bol od vzniku Slovenska najlepším prezidentom, akého sme zatiaľ mali a že má veľkú radosť, že sa s jeho pôsobením v politike nelúčime. Viac sme o tom písali TU.

  Maďarič nevylučuje nový projekt

  Budúcej spolupráci s Andrejom Kiskom sa nevyhýba ani bývalý minister kultúry za Smer Marek Maďarič. „Som zatiaľ stále členom strany Smer a primárne nie som človek, ktorý by sa len tak dvihol a povedal, že tých desať rokov bol omyl. Nebol. Ale ak sa toto prostredie stane pre mňa nepriateľské, môžem rozmýšľať o posune. Potom to bude súvisieť s tým, ako by bol nejaký nový projekt orientovaný,“ povedal to v najnovšom rozhovore pre Denník N.

  Andrej Kiska a Marek Maďarič Zdroj: TASR

  Už v januári tohto roka sa pochvalne vyjadril na adresu Andreja Kisku. „Celkovo je dobrý prezident. Je to prezident, ktorý sa za pochodu učí. Do pozície vstupoval relatívne neskúsený, stále cítim v jeho výkone silný vplyv jeho poradcov, ale to je logické. Postupne zbieraním skúseností si viac presadzuje svoj názor. Pre mňa je kľúčové, že z hľadiska reprezentovania Slovenska a garantovania našej západnej orientácie spĺňa všetky atribúty,“ povedal prekvapivo Marek Maďarič, ktorý sa po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice vzdal vo februári funkcie ministra kultúry.

  Maďarič však bol šéfom kampane Roberta Fica v prezidentských voľbách, ktorý hovoril o Kiskovi ako o nebezpečenstve a scientológovi. Dnes si Maďarič myslí, že bola Ficova kandidatúra chybou. Na jeho výroky reagovali viacerí smeráci kriticky s tým, že škodia strane.

  Návrat Dzurindu a Mikloša?

  Denník N, ktorý má blízko ku Andrejovi Kiskovi aj tým, že v jeho redakčnej rade sedí Kiskov poradca Martin Bútora, navyše hovorí, že návrat Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša nebol nikdy tak blízko. „Medzi borcami, ktorí majú čo povedať, a dobrú ponuku by neodmietli, by pochopiteľne mohli byť aj Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš,“ píše v komentári Konštantín Čikovský.

  rozhovore pre Parlamentné Listy z konca marca však zatiaľ Ivan Mikloš vylúčil, že by sa chcel vrátiť do politiky. Otázne je však, ako by zareagoval na ponuku od Andreja Kisku.

  Organizátori protestov

  Do Kiskovej strany by mohli prípadne vstúpiť aj niektorí organizátori protestov Za slušné Slovensko. Tí minulý týždeň po stretnutí s Petrom Pellegrinim priznali, že niektorí z nich môžu skončiť v nejakej politickej strane. „Za slušné Slovensko nebude politickou stranou, pretože sme to sľúbili rodičom zavraždených. Či už niekto pôjde kandidovať do komunálnych volieb, alebo založí nejakú stranu, či sa pridá k už aktuálnej, tak to nevieme,“ povedal Juraj Šeliga.

  Karolína Farská navyše dodala: „Podporujeme ľudí a myslíme si, že je potrebné, aby slušní ľudia vstupovali do politiky.“

  Organizátorom protestov ďakoval v marci po stretnutí aj samotný prezident Andrej Kiska. „Chcem sa im poďakovať. Celý svet sa na nás pozeral, celý svet sa pozeral na to, že na Slovensku boli pochody, ktoré boli najväčšie od roku 1989, pochody, ktoré boli slušné, ktoré boli kultivované, kde skutočne sme ukázali, že Slovensko je slušnou krajinou a za to patrí obrovské uznanie, moje uznanie týmto mladým ľuďom, ktorí to dokázali,“ povedal vtedy Kiska.

  Prezident SR Andrej Kiska prijal zástupcov z iniciatívy Za slušné Slovensko. Zdroj: TASR

  Ďalší adepti do Kiskovej strany

  Podľa špekulácií Parlamentných Listov by mohol do prípadnej Kiskovej strany vstúpiť aj bývalý generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorý je Kiskov kamarát a ktorý s ním bol v novembri minulého roka v Mexiku.

  Mika však ešte stále uvažuje o svojej kandidatúre na post primátora Bratislavy. „Nie som rozhodnutý, nie som v tom štádiu. Aj keď som pripustil, že nevylučujem kandidatúru, k tomu, aby sa to naplnilo, potrebujem naozaj vytvoriť podmienky, ktoré mi toto zodpovedné a zásadné rozhodnutie potvrdia,” uviedol v januári Mika pre Parlamentné Listy. Viac sa dočítate TU.

  Václav Mika spolu s prezidentom a mexicko-slovenskou delegáciou v Monterrey Zdroj: Facebook /  Vašo Mika 

  Ďalším členom Kiskovej budúcej strany by sa mohol stať aj starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký, ktorý je známy najmä úspešnou integráciou Rómov v obci. Navyše jeho dcéra Vladimíra Ledecká pracovala od samotného začiatku prezidentskej kampane pre Kisku ako dobrovoľníčka, pričom v roku 2015 nastúpila do kancelárie prezidenta, kde pripravuje analýzu školstva a výjazdy prezidenta do regiónov.

  Vladimíra Ledecká spolu s prezidentom Kiskom na oficiálnej návšteve Chorvátska Zdroj: Facebook / Vladimíra Ledecká

  Otvorený spolupráci by mohol byť aj Richard Rybníček, ktorého pôvodný plán založiť stranu TOSKA nevyšiel. Rybníček však ešte v apríli povedal, že je pre neho prioritou mesto Trenčín a že nemá ambíciu angažovať sa v žiadnom politickom subjekte ani existujúcom, ani vznikajúcom. Ponuka Andreja Kisku by však mohla byť pre neho lákavá.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu