Strata pudu sebazáchovy môže Európu, ako ju poznáme, nakoniec zabiť. Europoslanec hovori o nákazlivých chorobách starého kontinentu

0
Petr Mach (vľavo) a Nigel Farage (Autor: Vít Hassan)

Na nedávnej konferencii ste uviedli, že Európa je chorá a že táto choroba je nákazlivá. V čom je chorá? Hrozí zničenie Európy, ako ju poznáme?

Európska ekonomika jednak prestala rásť. Môžu za to nadmerné množstvo regulácií, dotačné prerozdeľovanie, vysoké dane. A táto nákaza sa k nám dostala cez Brusel. Tam to obvykle chodí tak, že Nemci niečo vymyslia, Európska komisia z toho urobí návrh smernice a nariadenie, to sa v europarlamente odhlasuje trebárs proti našej vôli, a tak to môže spôsobiť problémy aj u nás. V tom spočíva tá nákaza. Je to nákaza zlou legislatívou cez smernice EÚ.

A k tejto ekonomickej chorobe sa pridala totálna strata pudu sebazáchovy – Nemci otvorili náruč migrantom, Taliani vôbec nestrážili hranice a nechali do Európy priplávať kohokoľvek. Potom Nemci vymysleli kvóty a problém sa začal presúvať k nám. Navyše v rámci Schengenu nie sú strážené vnútorné hranice… Takže sme opäť nakazení zo zahraničia. Stávame sa kvôli EÚ súčasťou problému, ktorý by u nás inak vôbec nebol. Obávam sa, že táto choroba, táto strata pudu sebazáchovy môže Európu, ako ju poznáme, nakoniec zabiť.

Zhruba od roku 2015 je určujúcou politickou témou migračná kríza. Čo ju spôsobilo? Neschopnosť ustrážiť si vonkajšiu hranicu? Strata pudu sebazáchovy? Politický multikulturalizmus? Falošný altruizmus (to vás citujem zo spomínanej konferencie)?

Podľa mňa stojí za celou migračnou krízou falošný altruizmus – snaha Nemcov vyzerať pred sebou samými ako lepší ľudia. Ale je to altruizmus falošný – veď najprv veľkoryso otvorili náruč, ale potom nám chcú migrantov prerozdeliť. Je to akoby váš sused v dome hovoril, aký je šľachetný, pozval si do svojho bytu hromadu žobrákov, ale za dva dni ich prerozdelil do bytov susedov. To je falošný altruizmus.

A multikulturalizmus – nadšenie z cudzích kultúr je ďalšou príčinou. Je to vlastne nadraďovanie cudzích kultúr nad našu. Veď v Európe je veľa ľudí, ktorí sú v núdzi, matky-samoživiteľky, ľudia, ktorí skončia na ulici, dôchodcovia s nízkou penziou… Ale multikulturalizmus velí pomáhať radšej Sýrčanom, Afgancom a Eritrejčanom. A migráciu navyše podporil fakt, že v EÚ sa vytráca zodpovednosť. Taliansko nestrážilo hranice, pretože nenieslo plne dôsledky tejto nečinnosti. V rámci Schengenu sa totiž nestrážia vnútorné hranice, takže všetci migranti mohli voľne pokračovať z Talianska do Nemecka. Taliansko vlastne nemalo dôvod vonkajšiu hranicu strážiť. Nenesie dôsledky svojho konania. Je to skrátka systémová strata zodpovednosti.

V uplynulých mesiacoch sme svedkami veľmi vyostrených vzťahov medzi Ruskom a Západom. Je pre nás naozaj Rusko najväčšou hrozbou?

Každá ríša, nadnárodný štát, potrebuje vonkajšieho nepriateľa, aby upevnil vlastnú identitu a poslušnosť obyvateľov. To predsa dokonale opísal George Orwell v knižke 1984. Teraz je hlavným oficiálnym nepriateľom Rusko. Rusko určite nie je ideálne, ja by som tam asi na dovolenku s rodinou nešiel, ale kto je ideálny? Keď Francúzsko s USA napádali Líbyu, nepáčilo sa mi to, myslím si, že tým prispeli k migračnej kríze a mnohým mŕtvym. Ale asi za to nebudeme na Francúzsko uvaľovať sankcie. Ničomu by sme tým nepomohli. Preto som za normalizáciu vzťahov s Ruskom.

Nedávny summit G7 sa skončil fiaskom, keď prezident Donald Trump stiahol podporu záverečného vyhlásenia a odišiel predčasne pre rokovanie so severokórejským Kim Čong-unom. Trump sa s členmi skupiny nezhodol nielen v otázke amerických ciel, vyhlásil aj to, že by sa rokovania malo znovu zúčastniť Rusko. To vyradili z pôvodnej G8 pre okupáciu a následnú anexiu ukrajinského Krymu. Zmení niečo aktuálna roztržka USA a zvyšku Západu v otázke obchodu?

Medzinárodný obchod s oceľou je často predmetom svárov. Jednak je to strategická surovina pre vojenský priemysel a asi nikto nechce byť v jej výrobe odkázaný na cudzinu. Podobné clá ako dnes Trump zavádzal už v roku 2003 George Bush. A pred dvoma rokmi naši oceliari hlasno volali po tom, aby EÚ zachovala vysoké clá na čínsku oceľ. Americké clá na oceľ sú skôr malou nevýznamnou kauzou a nemali viesť k žiadnej obchodnej vojne. Poďme teda na oplátku uvaliť rovnaká clá na americkú oceľ, ale inak môžeme veselo obchodovať ďalej bez ciel na väčšinu tovaru.

Donald Trump

Donald Trump Zdroj: TASR

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

- Reklama -