Napätie v opozícii a zrušená tlačovka. Môže za to hlasovanie Sme rodina? Zbytočne vybičované emócie, myslí si Kollár

  0
  Poslanci NR SR vľavo Boris Kollár (Sme Rodina) a vpravo Igor Matovič (OĽaNO) (Autor: TASR)

  Sudcovia Ústavného súdu SR sa budú voliť tak ako doteraz. V pléne NR SR totiž v utorok neprešla novela Ústavy SR, ktorá mala do tohto procesu zaviesť niekoľko noviniek. Za zmenu najvyššieho zákona štátu zahlasovalo len 55 poslancov zo Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd. Viacero koaličných poslancov sa zdržalo, nepridala sa ani opozícia.

  Ešte predtým sa však počítalo s tým, že ústava sa napokon bude meniť. V pléne totiž prešiel aj s podporou časti opozície 98 hlasmi dôležitý pozmeňujúci návrh Róberta Madeja (Smer-SD). Viacerí opoziční poslanci navyše vyčítali Borisovi Kollárovi a členom jeho strany Sme rodina, že svojimi hlasmi podporili spolu s kotlebovcami spomínaný pozmeňujúci návrh. Viac sme o tom písali TU a TU.

  Zrušená tlačovka

  Na deň po rokovaní bola ohlásená tlačová konferencia s témou Človek, ktorý toho toľko zatajuje a navyše robí hanbu Slovensku, nemá čo robiť na čele parlamentu. Konferencie sa mala zúčastniť podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, Miroslav Sopko (OĽaNO), Milan Krajniak(Sme rodina), Simona Petrík (Spolu) a Martin Poliačik (Progresívne Slovensko).

  O pol desiatej v stredu ale strana SaS informovala, že vzhľadom na priebeh utorkovej schôdze NR SR v súvislosti s návrhom ústavného zákona o voľbe ústavných sudcov tlačovú konferenciu presúvajú, pričom bližšie nešpecifikovali na kedy.

  Dôvod nepoznal ani Poliačik a ani Petrík

  Lucia Nicholsonová z opozičnej strany Sloboda a Solidarita pre Parlamentné Listy povedala, že dôvodom zrušenia stredajšej tlačovej konferencie je téma ústavných sudcov, ktorá stále rezonuje. „Je to úplne silná téma, na ktorej nám záleží. Nechceli sme ju ničím prekryť. Nie je v tom teda žiaden iný dôvod,“ uviedla poslankyňa.

  Nicholsonová zároveň poprela, že by bolo za zrušením napätie so Sme rodina. „Nemá to žiaden súvisí s ich hlasovaním. Na zrušení sme sa dohodli aj s nimi,“ dodala.

  Nezaradený poslanec Martin Poliačik z Progresívneho Slovenska, ktorý sa mal tlačovky zúčastniť, však nepoznal dôvod jej zrušenia. „Nepoznám dôvod. Dostal som len dnes (v stredu  pozn. red.) ráno správu, že asi bude v inom termíne.“

  Hovorkyňa strany Spolu Silvia Hudáčková nás odkázala na komunikačné oddelenie SaS. „Simona Petrík si nie je istá odpoveďou, preto radšej kontaktuje komunikačné oddelenie Slobody a Solidarity,“ napísala v sms Hudáčková.

  Galko: Musíme sa porozprávať so Sme rodina. Som sklamaný

  Podpredseda SaS Ľubomír Galko však priznáva, že bol zo včerajšieho hlasovania Sme rodina sklamaný. „Nedokážem teraz odhadnúť, čo sa bude diať ďalej. Možno to potrebuje trochu viac času. Bol som sklamaný a prekvapený z ich rozhodnutia. Treba ale ísť ďalej a treba si pokojne veci povedať. Nemyslím si, že by to mohlo poškodiť vzťahy tak, že by sme v budúcnosti nemohli spolupracovať. Tam, kde nájdeme prienik, spolupracovať budeme, kde nebude, tak nebudeme,“ myslí si opozičný poslanec.

  „Hlavný dôvod zrušenia tlačovky je ten, že sa v utorok dlho rokovalo a dnes (v stredu  pozn. red.) rezonovala téma ústavného súdu. Samozrejme sa však musíme porozprávať s kolegami zo Sme rodina o tom, či do toho s nami idú alebo nie. Na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu Andreja Danka nemusíme mať predsa celú opozíciu. Stačí nám tridsať podpisov. Tlačová beseda však určite bude, len nevieme, či bude v tom istom zložení, alebo bude v menšom zložení,“ doplnil Galko.

  Matovič priznáva napätie v opozícii

  Napätie v opozícii po utorňajšom hlasovaní priznal aj líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. „Hlasovanie Sme rodina nebolo určite nič príjemné, beriem to ale skôr ako ich omyl, ktorý sa stal tým, že si neuvedomili, čo znamená pozmeňujúci návrh poslanca Madeja. Určite ide o isté napätie v opozícii, ale je lepšie o tom verejne vedieť a aj prečo vzniklo. Politika je vec verejná a ľudia by mali poznať svojich politikov so všetkým, čo k tomu patrí. Aj takéto trenice teda pomôžu vyjasniť postoje a tým pomôžu ľuďom sa lepšie rozhodnúť do budúcna,“ povedal.

  Matovič chápe, že Sme rodina deklarovala, že podporia návrh, v ktorom sa budú ústavní sudcovia voliť 90 hlasmi, nikto však nehovoril, že by podporil návrh, ktorý by okresal právomoci prezidenta. „Týmto návrhom by sa stal prezident nepodstatnou figúrkou. Mali by sme mať však rešpekt bez ohľadu na to, kto zastáva alebo kto bude zastávať funkciu prezidenta, k samotnej funkcii a k tomu, že je volený priamo ľuďmi, lebo má najsilnejší mandát zo všetkých politikov na Slovensku,“ tvrdí predseda OĽaNO.

  Čo sa týka zrušenej tlačovej konferencie, tak Matovič hovorí, že je to práve on, ktorý sa snažil SaS presvedčiť, aby ju presunuli na budúci týždeň. „V utorok parlament zažil dve najkľúčovejšie hlasovania v histórii. Podarilo sa nám ´obidve lopty´  aj návrh na zastropovanie dôchodkov a aj zmena voľby ústavných sudcov  odkopnúť z bránkovej čiary. Je to veľká vec. Prekrývať to teda nejakým trápnym falšovateľom rigoróznych prác mi príde nedôstojné,“ uzavrel Matovič.

  Krajniak o osočovaní a naštrbených vzťahoch

  Napriek kritike niektorých opozičných politikov voči Sme rodina Milan Krajniak svoje hlasovanie obhajuje. „Chlap by mal držať slovo. Pol roka hovorím, že ak príde návrh, že by sa mali ústavní sudcovia voliť 90 hlasmi bez ohľadu, kto ho podá, tak ho podporím. V rozprave sme mali dva pozmeňujúce návrhy. Jeden pána Baránika a druhý pána Madeja. Oba zaručovali, že ústavní sudcovia sa budú voliť v parlamente 90 hlasmi, tak som za to zahlasoval. Keď to pol roka hovorím, tak to aj dodržím. Neviem, prečo to niekoho prekvapuje,“ tvrdí Krajniak.

  Krajniak však neodpovedal priamo, či je napätie, prípadne kríza v opozícii. „Čo by sa stalo v nejakých medziľudských vzťahoch, ak urobíte niečo, o čom pol roka rozprávate, že urobíte? Naštrbilo by to vzťahy? To aj ja mám urážať ostatných len preto, že mám iný názor ako oni? Ja to nebudem robiť, lebo si myslím, že by sme nemali v politike na seba útočiť osobne, ale argumentovať vecne. Každý musíme začať od seba a preto sa snažím zahryznúť si do jazyka a argumentovať vecne, aj keď ma ostatní osočujú.“

  Kollár: Pár krikľúňov a vybičované emócie

  Podpredseda Sme rodina a prezidentský kandidát, ktorý mal na tlačovej konferencii vystúpiť, nás však s otázkou, prečo sa tlačovka zrušila, odkázal na Borisa Kollára, ktorý mal o tom rokovať s Richardom Sulíkom.

  Boris Kollár uviedol, že za zrušením tlačovej besedy nie je ich hlasovanie, ale koordinácia, kto tam vlastne príde. „Myslím si, že na presunutú tlačovú konferenciu pôjdu predsedovia strán. Nevidím dôvod, prečo by za tým malo byť naše hlasovanie. Sme svojbytná strana, môžeme si hlasovať, ako chceme. Nie sme závislí ani od opozície a ani koalície. Autonómne hlasujeme bez toho, čo si o nás myslí opozícia alebo koalícia. Ja mám na opozičných partnerov rovnaký názor, až na tých pár krikľúňov, ako som mal. Myslím si, že to boli zbytočne vybičované emócie. Dnes je ďalší deň a treba ísť ďalej.

  - Reklama -