utorok, 3 augusta, 2021
23.4 C
Bratislava
ÚvodArénaJeden úrad riadi nemecký úradník, druhý tiež, tretí pre zmenu nemecká úradníčka......

Jeden úrad riadi nemecký úradník, druhý tiež, tretí pre zmenu nemecká úradníčka… Kto reálne rozhoduje v Bruseli?

Zdechovský kondíciu, v akej vstúpila EÚ do roku 2019, označil za chválitebnú. Ekonomiky štátov podľa neho šliapu a darí sa aj napĺňať niektoré záväzky, ktoré si štáty vytýčili v súvislosti s bezpečnosťou Európy a stabilizáciou migračnej krízy. S tým však nesúhlasil Jan Zahradil. „Európska únia vstúpila do tohto roka v nepríliš dobrej kondícii. Ukázalo sa, že niekde už je tej integrácie naozaj priveľa a nie všetky problémy môžu byť efektívne riešené na celoeurópskej úrovni,“ poznamenal.

„Európska únia zlyhala hlavne pri riešení tej migračnej krízy a tiež sa ukazuje, že v podstate celou Európou prechvieva akási nová nálada, snaha tú Európsku úniu prestavať, prerobiť, prepísať a dať väčšie slovo národným štátom a národným politickým reprezentáciám. Zatiaľ to bežalo vždy naopak, tých posledných 20 alebo 25 rokov. To znamená, že európske inštitúcie si ukrajovali právomoci na úkor národných štátov, teraz mám pocit, že to pôjde skôr opačným smerom,“ dodal ešte europoslanec Zahradil.

Jan Zahradil

Jan Zahradil  Zdroj: Hans Štembera

Moderátor však kontroval, že to je vec národných štátov a európske inštitúcie si samy nič ukrajovať nemôžu. Potom Zahradil vysvetlil, že sa tu uskutočňuje mocenský boj medzi Európskou komisiou, Európskym parlamentom a Európskou radou, ktorá zastupuje národné vlády. „Skutočnosť je taká, a dá sa to vysledovať z mnohých výsledkov najmä v európskej legislatíve, že spravidla sa Európsky parlament a Európska komisia spoja proti tej Európskej rade. Vždy sa tam vytvorí nejaká tá koalícia tých silných európskych inštitúcií s niektorými silnými európskymi štátmi, najmä s Francúzskom a Nemeckom, ktoré presadia ďalší nárast právomocí pre tie európske inštitúcie, v ktorých zase tieto silné krajiny zohrávajú významnejšiu rolu.“ Moderátor sa ho opýtal, či sa teda Francúzsko a Nemecko zbavujú suverenity. Ale Zahradil odvetil, že si uvedené krajiny dokážu dobre ustrážiť, aby mali v týchto inštitúciách rozhodujúci vplyv, a preto nemajú nič proti ich posilňovaniu. „Ja vám dám niekoľko príkladov. Generálnym riaditeľom kabinetu šéfa Európskej komisie je nemecký štátny úradník, generálnym tajomníkom Európskeho parlamentu je nemecký štátny úradník, zástupcom vyjednávača pre brexit Francúza Michela Barniera je nemecká štátna úradníčka, teda zamestnankyňa Európskeho parlamentu, a takto by som mohol ďalej pokračovať.“

Moderátor potom Tomáša Zdechovského požiadal, aby na Zahradilove slová o migračnej kríze reagoval. „Možno by sme sa mali pána Zahradila spýtať, či nezlyhali členské štáty,“ povedal europoslanec a ako príklad dal Taliansko, ktoré vraj zatajovalo štatistiky vo veci migrácie, alebo Grékov, ktorí vyplácali ľuďom peniaze, aby išli ďalej do Európy; prípadne či nezlyhali štáty, ktoré otvorili a nestrážili hranice. Zahradil vraj ukázal, ako funguje EÚ, pretože Česko napríklad neponúklo nikoho na rokovania o brexite. A treba sa podľa Zdechovského pozrieť, ako si v tomto počínajú niektoré ďalšie malé štáty, ako napríklad Pobaltie. Alebo Viktor Orbán, ktorý do Európskej komisie údajne pretlačil svojich ľudí na vyššie pozície. Že Európska únia potrebuje reformy, Zdechovský uznal, ale vraj sa to nedá robiť tak, že sa bude stále len kritizovať.

Tomáš Zdechovský

Tomáš Zdechovský Zdroj: Daniela Černá

Celý záznam nájdete na webe ČRo Plus.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 21:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -