Možný nástupca Junckera hrozí Maďarsku: Spolupracujte. Inak…

  0
  Manfred Weber na archívnej snímke z 14. marca 2017 (Autor: TASR)

  V máji čakajú celú Európsku úniu voľby do Európskeho parlamentu. Odhady hovoria, že sa najsilnejšou partajou opäť stane Európska ľudová strana (EPP), ktorá by na čele novej Európskej komisie rada videla Manfreda Webera, nemeckého konzervatívneho politika.

  Ak sa naozaj stane predsedom Európskej komisie, rád by vraj EÚ zjednocoval. Myslí si totiž, že globálnym výzvam dokáže európske spoločenstvo čeliť len vtedy, keď bude ťahať za jeden povraz. Aby sa to podarilo, podľa Webera je nevyhnutné stavať mosty medzi východom a západom a rovnako medzi severom a juhom EÚ. Rád by posilnil spoluprácu v zahraničnej politike aj v obrane.

  Toto ťahanie za jeden povraz zahŕňa aj to, že budú všetky členské štáty ctiť vládu práva. Weber by na to rád dohliadol. Aj v Maďarsku.

  „Je zložité s nimi spolupracovať, keď sa dívate na ich správanie a na správanie maďarskej vlády. Jedna vec je však jasná – budeme trvať na svojich základných princípoch. Tým je právny štát, nezávislosť médií a justície, boj proti korupcii a sloboda vedeckého bádania. Tieto aspekty nie sú len kľúčové, stojí na nich celá Európska únia. Ako predseda Komisie by som bol úplne striktný v názore, že nikomu nedovolíme v Únii tieto princípy porušovať. V budúcnosti musíme tiež uvažovať o spôsoboch sankcií, ktoré by sme využili proti členským krajinám, ktoré budú tieto princípy porušovať,“ varoval Weber.

  Jasný odkaz vyslal aj do Turecka. Krajina polmesiaca sa podľa jeho názoru nemôže stať členom EÚ. Namiesto vstupu Turecka do EÚ by sa Weber rád venoval zbližovaniu EÚ a Spojených štátov. Súčasný 45. prezident USA Donald Trump má síce trochu špecifický politický štýl, ale to nemení nič na tom, že EÚ aj USA ctia demokraciu, právny štát a slobodu. Preto stojí za to vzájomnú spoluprácu ďalej posilňovať.

  Donald Trump

  Donald Trump  Zdroj: TASR

  „Pokiaľ ide o bezpečnostné hrozby, tie sú, samozrejme, najpodstatnejšie. Musíme mať stále na pamäti situáciu na Ukrajine aj ruskú aktivitu v Sýrii. Ukazuje to, že Putin je ochotný využívať ruský vojenský potenciál na presadzovanie svojich národných záujmov. Som pripravený s Ruskom spolupracovať, musíme však predovšetkým ctiť medzinárodné právo. Ďalším aspektom je napríklad ropovod Nord Stream 2, ktorý nepovažujem za projekt ekonomický, ale politický. Je len cestou, ako zvýšiť závislosť Európy od Ruska. Pokiaľ ide o Čínu, tá už nie je v pozícii, keď sa snaží dostať k moci, z nej sa už veľmoc stala, vidíme to každý deň. Všetkým týmto hrozbám môžeme čeliť jedine ako zjednotená Európa. Ak sa necháme niekým rozdeliť, prehráme,“ varoval Weber.

  Celý rozhovor nájdete na webe Lidovky.cz.

   

  - Reklama -