To je sila: Orbán, Salvini a Le Penová drvia všetko. Tu sú prieskumy. Aj zo Slovenska

  0
  Viktor Orbán a Matteo Salvini (Autor: TASR)

  V Taliansku je podľa všetkých prieskumov zatiaľ suverénne najpopulárnejšia Liga Mattea Salviniho. V prieskume od SWG ju zvolilo 33 % z 1 500 respondentov.

  Takmer rovnaké preferencie potom získalo Hnutie 5 hviezd a Demokratická strana. Ale obe strany významne zaostávajú za vedúcou Ligou.

   

   

  Zdroj: Twitter / Europe Elects

  Ďalej je tu Slovensko. Aj napriek víťazstvu liberálnej kandidátky Zuzany Čaputovej nad kandidátom vládneho Smeru Marošom Šefčovičom zostáva táto strana podľa približne mesiac starého prieskumu najsilnejšia. Napriek tomu, že šéf Smeru Robert Fico si o liberáloch – jemne povedané – myslí svoje, jeho Smer je, aspoň podľa prieskumov, stále najpopulárnejší. Podobné výsledky totiž ponúka aj druhý prieskum, v ktorom je na tom Smer o dva percentuálne body horšie, ale stále vedie nad ostatnými stranami. Za povšimnutie stojí aj Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu s 12 – 13 % hlasov.

   

   

   

   

  Zdroj: Twitter / Europe Elects

  U našich južných susedov, v Maďarsku, je situácia o poznanie iná. Fidesz premiéra Orbána je stále v drvivom, viac ako 50-percentnom vedení. A druhou najsilnejšou stranou je podľa prieskumu Jobbik, ktorý je označovaný za extrémistickú a nacionalistickú partaj. Treba však objektívne dodať, že Jobbik sa v posledných rokoch posunul smerom k stredu a zmiernil svoje radikálne postoje.

   

   

  Zdroj: Twitter / Europe Elects

  Zaujímavé je tiež Francúzsko. Rassemblement National, čiže Národné združenie Marine Le Penovej, je vo veľmi tesnom 1,5-percentnom závese za Macronovým hnutím La République En Marche!. Za povšimnutie stojí i podpora pre žlté vesty.

   

   

   

   

  Zdroj: Twitter / Europe Elects

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu