Veľvyslanec Weiss hovoril z rozhlasu o povstaní proti Nemcom. Aj tí vraj len vyvaľovali oči

  0
  Peter Weiss (Autor: Hans Štembera)

  Poslucháčov uistil, že Slovenské národné povstanie je aj pre dnešných Slovákov veľmi dôležitým medzníkom. Povzdychol si však nad tým, že mladí Slováci vo veku od 15 do 20 rokov o SNP bohužiaľ nič nevedia.

  „A čo je ďalší taký zreteľa hodný fakt, je, že táto skupina ľudí čerpá svoje informácie vlastne výhradne zo sociálnych sietí,“ uviedol Weiss. „Na jednej strane teda, trúfam si povedať, je to taký najakceptovanejší štátny sviatok…, ale na druhej strane musíme dbať o to, aby tá mladá generácia sa tiež chytila na tento štátny sviatok.“ zdôraznil. „Ľudia, ktorí nepoznajú vlastnú históriu, potom sú vlastne istým spôsobom vo svete stratení,“ doplnil veľvyslanec.

  Nielen Čechom, ale aj Slovákom pripomenul, že nacistický tzv. slovenský štát nechal zomrieť vyše 60-tisíc židov.

  O to viac si treba pripomínať hrdinstvo slovenských vojakov a partizánov, ktorí bojovali proti Nemcom celých 61 dní. „Teraz som čítal jeden článok, ktorý bol pozoruhodný, spomienka nemeckého dôstojníka, ktorý s údivom konštatoval: Ako je to vlastne možné, že vy ste si dovolili proti nám povstať? Vzhľadom na to, že Slovákov bolo vtedy tuším 2,7 milióna proti ich obrovskej po zuby ozbrojenej nemeckej ríši. A hovoril to s úctou a rešpektom,“ prezradil Weiss.

  Povstania sa zúčastnili ľudia z troch desiatok štátov vrátane dvetisíc Čechov. „Bola tam špeciálna jednotka židov, ktorí utiekli z koncentračných táborov,“ podotkol. „Boli tam dokonca Nemci, myslím, že asi sto alebo dvesto ich bolo, ktorí bojovali proti wehrmachtu ako príslušníci tých síl v Slovenskom národnom povstaní,“ povedal Weiss.

  Odmietol snahy niektorých politikov premenovať časť najznámejšieho bratislavského námestia – Námestia Slovenského národného povstania – na Námestie nežnej revolúcie. „Myslím si, že sú v Bratislave ďalšie miesta, ktoré sa môžu stať námestiami nežnej revolúcie,“ zdôraznil Weiss s tým, že si pamätá snahy Vladimíra Mečiara premenovať Most Slovenského národného povstania na Nový most. Po pár rokoch však poslanci rozhodli, že sa tomuto mostu vráti jeho pôvodný názov, pretože SNP je naozaj jedným z kľúčových okamihov slovenských dejín.

  Vladimír Mečiar v minulosti

  Vladimír Mečiar v minulosti  Zdroj: TASR

  Weiss uviedol, že existovala zhoda, že sa treba prihlásiť k myšlienke Československa, ale novým spôsobom. Bolo rozhodnuté, že vzniknú slovenské národné orgány. Odkaz SNP sa však podarilo naplniť až v roku 1968 zákonom o federalizácii.

  Celú reláciu nájdete na webe ČRo.

  - Reklama -