Toto že zaznelo na ČT? Velebenie V4: Zastavila migrantov! A hnev pre odstránenie Koneva

  0
  Ján Čarnogurský, advokát, bývalý slovenský premiér a minister spravodlivosti (Autor: archív JČ)

  „Za kladné považujem, že bol zvrhnutý komunizmus, lebo to bol zlý systém. Ja otvorene poviem, že za kladnú stránku považujem aj to, že sme sa obe republiky osamostatnili a dnes vystupujeme v Európskej únii ako spojenecké, bratské a čo ja viem aké, jednoducho priateľské krajiny a že vzájomné vzťahy nám zostali dobré,“ povedal na úvod expremiér k tridsiatemu výročiu demokracie.

  A čo považuje naopak za problematické? „Odvtedy príliš veľký význam nadobudli peniaze, pre ľudí, v medzištátnych vzťahoch a pod. Ako advokát vidím, že pre jednoduchých ľudí ten spoločenský systém, ktorý sme nastolili, je príliš komplikovaný,“ uviedol Čarnogurský a v súvislosti s tým poukázal na veľké množstvo exekúcií, ktoré trápia ľudí nielen na Slovensku, ale aj v Česku.

  Sú dnes obe krajiny stále pevnými demokraciami? „Sú demokraciami, opakujem, že príliš veľkú úlohu v týchto našich demokraciách hrajú peniaze,“ zopakoval Čarnogurský. Všíma si, že v Česku sa debatuje o porušovaní ústavných pravidiel, na Slovensku zase o prepojení mafie s politickou mocou, a podľa niekdajšieho slovenského premiéra je našou povinnosťou, aby sa také chyby vládnutia odstránili.

  Čarnogurský bol roky v opozícii práve proti komunistom, ktorí dnes v Česku podporujú vládu. To hodnotí ako nie neočakávaný vývoj v demokracii. „Naopak v Rusku sú komunisti najväčšou opozíciou proti Putinovi, na Slovensku nie sú komunisti v parlamente, takže…“ podotkol. A k tomu, že podporujú vládu, ešte dodal: „Či to takto má byť, no, k tomu sa radšej nebudem vyjadrovať, lebo…“

  Nemyslí si však, že by to bol odklon od toho, čo chceli ľudia v roku 1989. Ľudia vraj celkom presne nevedeli, čo chcú, chceli všeobecne demokratický systém a ten je.

  Potom uprel Čarnogurský pozornosť aj na vraždu novinára Jána Kuciaka. Táto udalosť podľa jeho názoru Slovensko dosť závažne zmenila. Boli zmeny vo vláde a veľké demonštrácie. Ale nepovažuje za správne, že padol premiér. Myslí si, že keď sme nastolili demokraciu, tak ju máme dodržovať aj v tom, že zmena vlády nastáva v dôsledku volieb alebo hlasovania v parlamente.

  Pár slov pripojil aj k V4. Toto zoskupenie stredoeurópskych krajín má podľa jeho slov zmysel. „Veď pomohlo zastaviť mechanické rozdeľovanie migrantov, tak ako to západné krajiny navrhovali. Keď ide najmä o finančné otázky smerom k Bruselu, tak vždy sa V4 dokáže dohodnúť. A vlastne v priebehu posledných dvoch-troch rokov sa V4 stala svetovo známou, pretože začala hrať politickú úlohu v rámci Európskej únie,“ vymenoval Čarnogurský klady Vyšehradu, ktorý podľa jeho mienky predstavuje veľkú silu.

  Zľava slovenský premiér Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán

  Zľava slovenský premiér Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: TASR

  V závere prišiel na rad spor o kontroverznú sochu maršala Koneva v Česku. Čarnogurského rozčúlilo, keď sa dozvedel, že Praha 6 chce sochu odstrániť po toľkých rokoch. Maršal Konev má podľa neho morálny nárok na to, aby niekde v Česku či na Slovensku bola jeho socha.

  „Ale predovšetkým a na začiatku bola jeho účasť v tom, že bol veliteľom toho armádneho zoskupenia, ktoré išlo na pomoc Prahe. A ešte predtým bol veliteľom armádneho zoskupenia, ktoré útočilo cez Duklu na Slovensku,“ povedal s tým, že to považuje za hlavné dôvody. Okrem toho podotkol, že by sochu Koneva pokojne uvítal trebárs v Banskej Bystrici.

  Celú reláciu nájdete na webe ČT.

  autor: nab

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu