streda, 2 decembra, 2020
-1.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Danko: Polarizáciu spoločnosti odštartovala Čaputová. Zadlžovania Slovenska o miliardy eur sa netreba...

Danko: Polarizáciu spoločnosti odštartovala Čaputová. Zadlžovania Slovenska o miliardy eur sa netreba báť

Začneme čisto technicky: preferencie SNS sú oproti predošlým voľbám výrazne nižšie – v čom vidíte tento pokles, čo s tým plánujete robiť?

Počas tohto volebného obdobia sme urobili veľké množstvo opatrení, ktoré ľuďom pomáhajú.

Počnúc zrušením daňových licencií, zvýšením paušálnych výdavkov pre živnostníkov na 60 %, znížením dane z príjmu pre stredných a malých podnikateľov a SZČO s ročným obratom do 100-tisíc eur na 15 %, znížením DPH na ubytovacie služby, znížením DPH na zdravé potraviny o polovicu, zrušili sme koncesionárske poplatky pre seniorov, historicky sme zvýšili minimálne dôchodky pre takmer 300-tisíc dôchodcov o 55 eur mesačne, zaviedli sme inštitút podnikových bytov, športových a takisto aj mimoriadne úspešných rekreačných poukazov.

O tom bude aj naša kampaň – ukázať ľuďom, že kým iní sľubujú, my pre Slovákov, Slovenky a národnostné menšiny reálne pracujeme a sú za nami reálne výsledky. Pretože Slovensko nepotrebuje silné slová, ale silné skutky.

A tých máme za sebou množstvo.

 

Vy osobne ste ako prvý pred verejnosťou uviedli, že sa zmení zákon o voľbách a moratórium potrvá 50 dní. „Chceme, aby sa zverejnilo aj to, kto je zadávateľ, aby sa dalo aj v účtovníctve dohľadať v budúcnosti, kto platí prieskum. Veľa agentúr si 'cucá' prieskumy z prsta,” uviedli ste vtedy. Následne novela zákona v parlamente prešla, a nebude platiť pre tieto voľby len na základe rozhodnutia Ústavného súdu o pozastavení účinnosti novely. Ste si istý aj dnes, že to bol dobrý krok?

Päťdesiatdňové moratórium bola iniciatíva koaličného partnera. Na základe toho, že sme podporili tento návrh strany Smer – SD, sa nám podarilo presadiť zvýšenie minimálnych dôchodkov a naviazať ich rast na priemernú mzdu.

Vďaka tomu si od januára prilepší o takmer 55 eur mesačne 300-tisíc starých otcov a matiek. Takisto sa nám podarilo presadiť inštitút podnikových bytov. Takže pre nás to malo politický zmysel.

Nehovoriac o tom, že týmto moratóriom sa otvorila debata o predvolebných prieskumoch tak, aby sa vytvoril jednotný systém a metodika. Pretože musíme vedieť, kto si prieskum objednal, kto ho platí a na základe akých dát sa vytvára.

Tak aby už nedochádzalo k podozreniam, že sa tieto prieskumy môžu zneužívať.

 

Prejdime k ďalšej spornej novele – podľa ekonómov vaša zmena zákona týkajúca sa zvýšenia minimálnych dôchodkov evokuje v ľuďoch, že majú optimalizovať odvody, lebo – a to citujem ekonóma Jána Šeba, ktorý v rozhovore pre ParlamentnéListy.sk uviedol – „za minimum odvodov dostanete maximálny dôchodok“. Čo na to hovoríte?

To je hlúposť. Zvýšenie minimálneho dôchodku a jeho naviazanie na priemernú mzdu – odteraz bude minimálny dôchodok vždy na úrovni 33 % priemernej mzdy je len prvým krokom.

Nikto nepochybuje, že dôchodky sú na Slovensku žalostne nízke. Naši starí otcovia a staré mamy dreli celý život preto, aby počas jesene života živorili z 280 eur? To je nonsens.

My v SNS sme využili politickú silu, ktorú sme dostali vo voľbách v roku 2016, a začali sme so zvyšovaním dôchodkov. Prvý krok, ktorý sa nám podaril, je zvýšenie minimálnych dôchodkov.

Ak v nastávajúcich voľbách dostaneme silnejší mandát, zvýšime aj ostatné dôchodky.

 

Netajíte sa tým, že ak sa dostane SNS opätovne po voľbách do vlády, budete presadzovať, aby si Slovensko zobralo pôžičky na dostavanie infraštruktúry. Vážne chcete podporovať zadlženie krajiny?

Toto je ďalšie strašenie. Slovensko má dnes zadlženie 48 % HDP. Nemecko 61 %, Rakúsko 73 %, Francúzsko 100 %.

Aj keby sme si požičali osem miliárd eur, stále sme na tom lepšie ako väčšina štátov EÚ, ale stále by sa nespustil mechanizmus dlhovej brzdy.

A za to by sme mohli konečne dostavať diaľnice, vybudovať nemocnice, dostať Slovensko na úroveň západných štátov.

 

Ľudia sa sťažujú aj na katastrofálne zdravotníctvo. Zdravotnícke organizácie už dnes hovoria, že situácia lepšia nebude a rezort bude treba pri schválenom rozpočte minimálne raz dofinancovať v 2020. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podala demisiu preto, že jej neprešla veľká reforma, stratifikácia nemocníc. V čom ste videli problém pri stratifikácii a čo chcete robiť, aby zdravotníctvo fungovalo lepšie?

Ako som už v tomto rozhovore spomenul, do nemocníc musí ísť veľká investícia. Rezort zdravotníctva sme však v tejto vláde nespravovali. Pozrite sa na rezorty, ktoré nám patrili.

Učiteľom sa historicky zvýšili platy o 36 %, vojakom sa zvýšia platy od februára, také investície do poľnohospodárstva, aké sme vybavili pre našich farmárov my, sa ešte nikdy nepodarilo vybaviť – do pôdohospodárstva pôjde každoročne 80 miliónov eur.

Takisto zamestnanci v našich rezortoch dostali 13. a 14. platy, rekreačné poukazy. Je to všetko o politickej sile a vôli presadiť veci, a nám sa to v našich rezortoch darilo.

 

Čo považujete za svoje najhoršie obdobie v politike počas uplynulých štyroch rokov?

Riadim sa tým, že čo ťa nezabije, ťa posilní. Tieto štyri roky sú pre mňa vysokou školou politiky. Veľmi veľa som sa naučil a ešte stále sa mám čo učiť.

Jedno, čo ma mrzí, je to, že slová prezidenta Zemana sú asi naozaj pravdivé – v politike nie je dôležité to, čo pre ľudí urobíš, ale ako im to prezentuješ.

Som človek z praxe, naučený dosahovať výsledky a PR je pre mňa druhoradé, lenže v politike to zrejme funguje naopak. S tým sa mi trochu ťažšie zmieruje.

Urobili sme iks dobrých vecí pre ľudí, no v konečnom výsledku má väčšiu silu negatívna mediálna PR antikampaň.

 

Tento rozhovor robíme krátko po vašej súkromnej návšteve Ruska, kde ste sa stretli aj s tamojším ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Neodpustili ste si fotografie z vianočne vysvietenej Moskvy na Facebooku aj s prídavkom: „Som tu bez ochranky a súkromne, slniečkari milovaní.” Pán Danko, ako vy vnímate polarizáciu spoločnosti, ktorá je už podľa viacerých politikov, odborníkov na politiku aj samotných ľudí značná?

Spoločnosť sa začala najviac polarizovať nástupom pani prezidentky Čaputovej do úradu. Áno, žiaľ, je to fakt, spoločnosť je polarizovaná. No nie je všetko čierne a biele. My sme sa vždy snažili všetko robiť čestne a férovo. Systematickou prácou zlepšovať život na Slovensku, nekalé praktiky nám nikdy neboli blízke. V tom chceme aj zotrvať. Nedáme sa stiahnuť na úroveň špinavých antikampaní a osočovania, ale budeme naďalej prinášať prospešné riešenia.

Želám si, že tá príznačná slovenská človečina sa opäť v nás prebudí a ľudia si potom všimnú, kto a ako pre nich pracuje, kto im len sľubuje a kričí, a kto im reálne pomáha.

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Súkromní lekári vyzývajú poslancov: Zvýšte rozpočet pre zdravotníctvo

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR odporúča poslancom Národnej rady (NR) SR, aby zahlasovali za pozmeňujúci návrh na zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo. ...

Za členov Rady pre vysielanie a retransmisiu zvolili Cocherovú, Izraela, Jakubčovú a Začkovú

Novými členmi Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) budú Andrea Cocherová, Pavel Izrael, Lenka Jakubčová a Katarína Začková. Rozhodli o tom poslanci...

Košice: Nemocnica využíva na dezinfekciu aj robota

Na dezinfekciu priestorov využíva Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice po novom aj robot. Ten prostredníctvom krátkovlnného ultrafialového svetla ničí choroboplodné zárodky...

Poslanec Takáč: Je totálna somarina, aby sa deti celoplošne testovali

Opozičná strana Smer-SD tvrdí, že je potrebné, aby sa žiaci druhého stupňa základných škôl a stredných škôl vrátili späť do škôl. Inak hrozí,...

Penta reaguje na Krajčího: Zisky reinvestujeme späť do slovenského zdravotníctva

Spoločnosť Penta Investments masívne reinvestuje svoje zisky späť do slovenského zdravotníctva. V reakcii na tvrdenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) to uviedla...

Kamenický: Rozpočet je na okraji záujmu, všetko iné je dôležitejšie

Všetko iné je momentálne dôležitejšie ako to, ako budeme hospodáriť a ako sa budú mať ľudia. Skonštatoval to v stredu v rozprave k návrhu štátneho rozpočtu...

Gröhling: Verím, že v januári sa podarí dostať deti do škôl

Každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 109,226 +2,043 Dnes Úmrtí 898 +30 Dnes Uzdravení 71,738 Infikovaných 36,590 Last updated: 2. decembra 2020 - 23:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky