Danko: Keď minimálna mzda, tak aj minimálny dôchodok. Trvám na tom

12.10.2019 13:29

Podanie pomocnej ruky tej najkrehkejšej časti obyvateľstva a tiež podpora podnikateľského prostredia. To boli len niektoré ciele Slovenskej národnej strany počas jej funkčného obdobia vo vláde. Faktom je, že dnes môžu národniari hrdo vyhlásiť, že sa im podarilo presadiť niekoľko významných mechanizmov, ktoré prispeli k zvýšeniu životnej úrovne ľudí. A na ďalších vylepšeniach pracuje.

Danko: Keď minimálna mzda, tak aj minimálny dôchodok. Trvám na tom
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

Minimálna mzda

Na koaličnom stole je v súčasnosti debata o stanovení výšky minimálnej mzdy na rok 2021. Predseda SNS Andrej Danko hovorí o tomto návrhu pozitívne, avšak jedným dychom dodáva, že pomôcť sa musí aj našim seniorom. "Celý život dreli, pracovali a my im neumožníme prežiť dôstojnú jeseň života? Kto by mal tú odvahu sa ísť postaviť našim milovaným seniorom a do očí im povedať, že im nezvýšime dôchodok?" pýta sa.

Preto chce po zrušení koncesií pre dôchodcov, iniciovať práve zavedenie minimálneho dôchodku. "Pozerajme sa dopredu, hľadajme nové výzvy a spôsoby, ako dať ľuďom do ruky viac peňazí. To je naša práca. Zlepšiť životnú situáciu u ľudí, ktorí nám dali mandát," apeluje šéf národniarov.

Minimálny dôchodok

Minimálny dôchodok by mal byť, podľa jeho slov, naviazaný iným spôsobom. A to namiesto určeného percenta sumy životného minima pre jednu osobu, na určené percento sumy priemernej mzdy. Tá logicky vyplýva z hospodárstva štátu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza danému kalendárnemu roku.

"Ak by sme sa bavili o konkrétnych číslach, malo by ísť o zvýšenie vo výške 33 percent priemernej mesačnej nominálnej mzdy v hospodárstve. Pre SNS je to principiálna vec," zdôrazňuje Andrej Danko.

Zároveň dodáva, že ide o natoľko citlivý návrh, že nikto nemôže tvrdiť, žeby sa kvôli tomu šiel rozbíjať štátny rozpočet. "Nikto nemôže spochybniť, že pomoc našim dôchodcom je dobrá vec."

Pracujeme pre ľudí

Anketa

Myslíte si, že vládna koalícia vydrží do konca tohto volebného obdobia?

89%
8%
3%
hlasovalo: 1364 ľudí

Ak chce niekto podľa predsedu SNS presadiť minimálnu mzdu, mal by tiež pristúpiť na schválenie jeho návrhu o minimálnom dôchodku.

"Trvám na tom, že schválenie minimálnych dôchodkov je podmienkou toho, aby sme podporili novelu o minimálnej mzde. Presadiť k nej však chcem aj zavedenie odpočítateľnej položky. Povedané laicky, ak rastie minimálna mzda, rastie aj odpočítateľná položka. Cieľom je, aby mali občania na výplatnej páske viac "čistých" peňazí. Pracujeme pre ľudí. To by si mali uvedomiť všetci tí, ktorí sedia v parlamente. Jediné, čo ma mrzí je to, že sa to zrejme podarí až od roku 2021, a nie už od budúceho roka, ako som to navrhoval," uzavrel rozhodne šéf národniarov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rusková: Pán prokurátor, nepoznáte ma. Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom

11:56 Rusková: Pán prokurátor, nepoznáte ma. Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom

Exmanželka Pavla Ruska obžalovaného v kauze televíznych zmeniek Viera Rusková tvrdí, že vedela o ich…