Markéta Šichtařová: V Davose počúvajú nedovzdelané nedospelé dievča, ako im rozpráva o svojich klimatických obsesiách. Žiadne fórum, snobáreň!

0
Markéta Šichtařová (Autor: Archív M. Š.)

V alpskom stredisku Davos sa minulý týždeň konal päťdesiaty ročník Svetového ekonomického fóra, ktorému tento rok dominovala klíma ako hlavná téma. Aké ďalšie by ste od zasadnutia, na ktorom sa každoročne preberajú najnaliehavejšie problémy, s ktorými svet zápasí, očakávali? A čo hovoríte na to, že stretnutie hláv štátov vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa, miliardárov a šéfov nadnárodných podnikov tento rok okorenila účasť desiatich aktivistických tínedžerov vrátane Grety Thunbergovej, ktorú na mieste uvítal sám britský princ Charles?

Vlani sa ekonomické fórum v Davose začalo tým, že účastníci vypustili spoločný názor, že žiadne ekonomické problémy v podobe spomalenia rastu v roku 2019 nehrozia. No a nakoniec sa Nemecko ocitlo na hrane recesie a čínske spomalenie je na 29-ročnom minime!

Inými slovami, ono slovo „ekonomické“ v súsloví ekonomické fórum si už pokojne môžeme škrtnúť, z pôvodne významnej schôdzky finančníkov a ekonómov už zostalo len spoločenské stretnutie. Niečo ako ples na Žofíne – skoro každý by tam chcel byť zo snobárne videný, ale úžitok pre ostatných žiadny.

Napokon ako by tiež mohol niekto čakať, že fórum napríklad poradí, aký smer monetárnej politiky by bol pre dnešný svet vhodný, keď účastníci počúvajú nedovzdelané nedospelé dievča, ako im rozpráva o svojich klimatických obsesiách? To nie je nadávanie na Gretu, to je dešpekt k tým, ktorí sú ochotní ísť v takej šaškárni.

V Davose vystúpil aj vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi, ktorý upozornil na predpokladaný nápor utečencov, ktorých z domovov vyženú klimatické zmeny. Pripomenul čerstvé rozhodnutie Výboru OSN pre ľudské práva, podľa ktorého nemožno uprieť právo na azyl klimatickým utečencom, ak je v ohrození ich život. Pripustil, že pôjde o milióny ľudí, ktoré sa vydajú na cestu v dôsledku záplav, požiarov, skazy úrody a podobne. Dá sa predpokladať, že hlavným cieľom na ceste za lepším životom bude Európa. Zvládne vstrebávať prúdy migrantov alebo sa môže zachovať inak?

Prečo len to na mňa pôsobí tak, že pán Grandi má záujem na tom, aby presuny migrantov boli veľmi veľké, teda jeho pozícia bola „dôležitá“?

Filippo Grandi

Filippo Grandi. Zdroj: TASR

Viete, čo je na tom zábavné? Zatiaľ čo laická verejnosť má jasno v tom, že nedávne požiare v Austrálii boli dôsledkom klimatických zmien, tak od odbornej verejnosti som čítala niekoľko článkov, ktoré upozorňovali, že tak jednoznačne sa to tvrdiť nedá a že v minulosti boli aj väčšie požiare.

A prečo o tom hovorím: V budúcnosti sa bude môcť začať tvrdiť, že každý imigrant prichádza pre klimatickú zmenu. Ale on v skutočnosti možno prichádza pre európsky sociálny systém. Ale skúste mu to dokázať!

Čoraz viac sa tak ukazuje, že klimatická hystéria je skutočne iba zámienkou na riadenie spoločnosti totalitným spôsobom.

Minulý pondelok náhle zomrel predseda Senátu Jaroslav Kubera. Pred rokom a štvrť tesne pred jeho zvolením do čela hornej komory Parlamentu Českej republiky ste povedali, že by mu tá funkcia veľmi svedčala a že by ste ho ako predsedu rada videli. S čím ste si ho ako nevšednú tvár politickej scény najviac spájali?

Bol normálny. Normálny v tom najlepšom a najvznešenejšom slova zmysle. Dalo sa s ním špásovať o ženách a chlapoch, nepohoršovali ho všelijaké dnes už „nekorektné“ žartíky, hovoril, ako mu ústa narástli. A vždy dôsledne hlasoval ekonomicky liberálne a politicky konzervatívne – bez ohľadu na to, či to je, alebo nie je populárne, jednoducho bol verný svojim zásadám. To už sa dnes v politike veľmi často nevidí.

Spoločnosť, ktorá mala byť dodávateľom IT systému k elektronickým diaľničným známkam za 401 miliónov korún (15,9 milióna eur), je ochotná ukončiť zmluvu a IT špecialisti naprieč Českom sa dohovárajú na tom, že by e-shop spoločne naprogramovali a štátu ponúkli zadarmo. Ale pre túto pochybnú zákazku skončil vo funkcii minister dopravy Vladimír Kremlík, ktorého od piatku nahradil doterajší minister priemyslu Karel Havlíček. Nemalo by ísť však o dočasné riešenie, premiér Andrej Babiš má v pláne zlúčenie oboch ministerstiev. Ste ochotná veriť tomu, že by to bol krok správnym smerom, vďaka ktorému by štát navyše aj ušetril?

Priznám sa, že túto kauzu nesledujem zase až tak detailne, aby som bola povolaná sa k nej vyjadrovať.

Ale pokiaľ ide o výmenu ministrov a zlúčenie ministerstiev, ľudia si mnohokrát neuvedomujú, aký obrovský a negatívny zásah to pre ten-ktorý rezort je, keď sa mu vymení minister. Vždy krátko pred voľbami a krátko po voľbách je každé ministerstvo do značnej miery paralyzované. Minister síce nemusí byť vyslovene dokonalý odborník na zverenú oblasť, je skôr nutné, aby o nej niečo vedel všeobecne a súčasne s tým bol výborný manažér, ale napriek tomu po nástupe do funkcie sa musí s danou oblasťou zoznamovať a chod ministerstva je poznamenaný.

Ministerstvo dopravy teda bude do značnej miery tiež načas negatívne ovplyvnené.

Proti zlúčeniu ministerstiev nie som. Vznikne tým síce jedno superministerstvo, ale nevidím dôvod, prečo by nemalo. Napokon mnohé ministerstvá sa mi skutočne zdajú zbytočné a ich ďalšie zlučovanie by prospelo. Tak napríklad ministerstvo pre miestny rozvoj by, myslím, časom mohlo byť zlúčené s ministerstvom životného prostredia.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

Pri štvrtkovom prerokúvaní správy o činnosti úradu verejného ochrancu práv za rok 2018 došlo na smutnú rolu ombudsmanky Anny Šabatovej pri ťažení proti Strednej zdravotníckej škole v Prahe 10 v kauze hidžáb aj na návrh zákona o zákaze zahaľovania, ktorý predložilo hnutie SPD. „Zákon o zákaze zahaľovania by pravdepodobne zakázal maškarné plesy a celkom určite v tej formulácii, ako je nastavený, by zakázal závoje neviest,“ namietal podpredseda Pirátov a Poslaneckej snemovne Vojtěch Pikal. Potrebuje Česko takú zákonnú úpravu, a ak áno, ako sa vyrovnať s námietkou pirátskeho poslanca?

Nie som síce právnik, ale napriek tomu je moje právne povedomie aspoň tak ďaleko, aby mi bolo zrejmé, že tu je to uchopené za právne chybný koniec hneď dvakrát.

Po prvé: Zákaz zahaľovania by, samozrejme, nejaké maškarné či lyžiarske kukly a podobne vôbec nepostihol. Ak už by niekto chcel uzákoniť zákaz zahaľovania, potom by tento zákaz bol koncipovaný ako zákaz viditeľného nosenia náboženských symbolov. A lyžiarska kukla akosi náboženským symbolom nie je. Takže to je nezmyselný argument.

Po druhé: Všetci tí, ktorí hovoria o zákaze zahaľovania, by si mali najprv upevniť svoje znalosti ústavy. Je totiž zjavné, že im uniká jedna vec. Ak by sme zakázali náboženské symboly, potom by sa to muselo týkať VŠETKÝCH symbolov a všetkých náboženstiev. Teda dotklo by sa to aj kresťanských symbolov, nebolo by napríklad možné nosiť krížik na krku. V ústave totiž nie je nijako povedané, že kresťanstvo stojí v našej krajine nad islamom.

Ak by niekto chcel zakázať iba vystavovanie moslimských náboženských symbolov, vznikol by mu problém s tým, že nesmie jedno náboženstvo stavať nad druhé. To sa, samozrejme, dá ošetriť tým, že do ústavy vložíme do preambuly vetu o tom, že Česká republika stojí na kresťanských princípoch. Tá tam totiž teraz nie je. Ale to by zase ťažko niesla istá časť ateistov.

Čiže skoro všetko sa dá síce uzákoniť, ale musíme to mať v legislatíve správne, t. j. musí to byť previazané vzájomnou logikou. A my teda máme na výber z týchto možností:

Po prvé uviesť v ústave, že stojíme na kresťanských základoch, a potom zakázať vystavovanie iných náboženských symbolov. Alebo po druhé nechať ústavu, ako je, a zakázať akékoľvek náboženské symboly. Ale potom by sme sa tiež mohli dočkať toho, že deťom nebude darčeky nosiť Ježiško. Alebo po tretie nechať veci, ako sú, a nič nezakazovať.

Čokoľvek medzi tým je legislatívnym paškvilom, ktorý nestojí na pevnej vnútornej logike, teda je to protiústavné a zneužiteľné, čiže ako vidieť, diskusiu o zákaze zahaľovania vedú ľudia, ktorí v nej právne dosť plávajú.

S jedlom rastie chuť, a tak sa Milión chvíľok okrem požiadaviek na odstúpenie premiéra Andreja Babiša a pôvodne aj ministerky spravodlivosti Marie Benešovej rozhodol vstúpiť tiež do procesu voľby členov Rady ČT a ČRo. Stal sa súčasťou pracovnej skupiny mimovládnych organizácií a snažil sa získať kandidátov, ktorí by mali byť protiváhou tým, čo „môžu predstavovať veľké ohrozenie pre nezávislosť verejnoprávnych médií“. Tiež máte pocit, že spoločnosť žije v neustálom ohrození, či už demokracie, alebo nezávislosti, a že je potrebné, aby nad tým niekto bdel, ako sa o to snaží tento spolok?

Áno, mám pocit, že žijeme v ohrození. Čoraz viac sa mi zdá, že demokraciu ohrozujú nikým nevolené politické neziskové organizácie, ktoré sa snažia ovplyvňovať chod spoločnosti podobne ako politické strany, ale na rozdiel od nich neprešli voľbami. Napríklad Milión chvíľok.

- Reklama -