utorok, 29 novembra, 2022
4.6 C
Bratislava
ÚvodArénaVyvalený Klaus st. v TA3. Takú otázku nečakal

Vyvalený Klaus st. v TA3. Takú otázku nečakal

Klaus hneď na začiatku uviedol, že brexit bol oveľa zaujímavejší pred tri a pol rokmi, keď došlo k referendu. Británia sa podľa neho dotackala k vystúpeniu, takže on už sa o tému brexitu veľmi nezaujíma.

Moderátor pripomenul, že Václav Klaus pripodobnil odluku Veľkej Británie od EÚ k rozpadu Československa, a doplnil, že zatiaľ čo dohoda o vystúpení z EÚ trvala tri a pol roka, Klaus s Mečiarom sa dohodli za niekoľko dní.

„Ja myslím, že tam bola úplne iná vec. Slovensko sa chcelo osamostatniť, ja by som vedel prežiť v československej federácii aj naďalej. Ale plne som toto rešpektoval,“ podotkol bývalý prezident.

Dodal, že v prípade rozpadu Československa išlo o hru, kde mali hráči rovnaký záujem, zatiaľ čo pri brexite bol záujem strán protichodný: „Británia si priala odísť, Európska únia robila všetko možné, aby sa to nestalo.“ Vtedy vraj pochopil, že hádzanie polien pod nohy Slovensku by neprinieslo nič dobré.

Klaus sa tiež oprel do Theresy Mayovej, bývalej premiérky, ktorá podľa neho organizovala brexit „bez nápadu, bez myšlienky, bez prieraznosti, bez vnútorného presvedčenia“.

Theresa Mayová

Theresa Mayová. Zdroj: TASR

Ale podľa jeho názoru si EÚ ako partner „vychutnávala“ potácanie sa Veľkej Británie a mala z neho radosť. „A robil všetko možné, aby to potácanie sa bolo čo najzreteľnejšie ako varovanie všetkým ďalším štátom, ktorým by eventuálne mohlo napadnúť pokúsiť sa o niečo podobné.“

Moderátor potom spomenul argumentačné podpásovky počas kampane za brexit, napríklad koľko peňazí Británia posiela každý týždeň do EÚ, o ktorých vznikol aj film nazvaný Brexit, a pýtal sa, či si Klaus myslí, že rozhodnutie voličov bolo objektívne a urobené s plným vedomím následkov.

„Rešpektujme rozhodnutie ľudí, spochybňovať rozhodnutie ľudí je strašne neprijateľné, aspoň pre mňa,“ opáčil na to Klaus. Doplnil, že na vypočítavanie príspevkov je mnoho metodík, takže nejde o jednoduchý výpočet a sám si nie je istý, koľko dostáva z EÚ Česká republika.

Ale kopol si do odporcov brexitu, ktorí podľa neho šírili katastrofické zvesti, čo sa stane, keď Británia z EÚ odíde. „Takže tie fake news boli najmä 99 : 1 na strane odporcov brexitu a nie na strane prívržencov brexitu.“

Moderátor argumentoval, že obchodná dohoda medzi Britániou a EÚ ešte nebola uzavretá, ale Klaus mu oponoval, že EÚ aj Británia sú členmi Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a podľa týchto pravidiel môžu veľmi slobodne obchodovať.

„Nech nás nestrašia, tí súdruhovia, ktorí bojujú proti brexitu. (…) Keď nastane normálne obchodovanie podľa pravidiel WTO, tak je všetko v poriadku, pre slovenské firmy, české firmy, každé firmy. Naozaj, nestrašme sa navzájom v týchto veciach.“ Keby EÚ neuzavrela obchodnú dohodu s Veľkou Britániou, tak by bola podľa Klausa hlúpa.

Prišla aj otázka týkajúca sa osoby Nigela Faragea, britského, teraz už bývalého, europoslanca. Klaus podotkol, že je mu politik sympatický svojou kritikou „zatuchnutosti Európskej únie“. To, že Farage v domácich voľbách prehral, ho vraj nezaujíma.

Nigel Farage

Nigel Farage. Zdroj: TASR

„Pre mňa je brexit správa o tom, že jedna veľká krajina, ktorej nemôžeme vyčítať žiadnu nedemokraciu, historicky, tak jednoducho povedala, že nechce byť ovládaná z Bruselu a že si o sebe samej chce rozhodovať sama.“ Všetko ostatné je podľa neho len rétorika okolo témy.

Moderátor položil hypotetickú otázku, či bude mať Klaus z brexitu takú radosť, ak dôjde v jeho dôsledku k rozpadu Veľkej Británie. Klaus ho však opravil, že jeho radosť nepochádza z toho, že Veľká Británia odišla z Európskej únie, ale že tým vznikla trhlina v dosiaľ jednoliatom koncepte EÚ.

„Nestrašme sa teraz. O tom, či sa budú chcieť Škóti oddeliť od Anglicka, to je, teraz by som musel brežnevovsky povedať: ,Eto vaše delo.‘ Jednoducho to je ich delo, to je ich vec. Do toho my z Prahy a Bratislavy naozaj nehovorme. Ak sa chcú Škóti eventuálne odtrhnúť, mne to je absolútne jedno. Ja si tiež neviem predstaviť, že by som zásadným spôsobom diskutoval, či v Španielsku sa má odtrhnúť Katalánsko od Španielska, to je ich vec, nie naša. Naozaj, nepokúšajme sa riešiť tieto domáce veci za niekoho,“ odmietal špekulovať bývalý prezident.

V súvislosti s hypotetickým rozdelením Veľkej Británie moderátor vyslovil otázku, či je dobré, že sa Československo rozpadlo pred vstupom do EÚ, pretože potom by to EÚ nechcela dovoliť.

„To som hovoril ja opakovane, oni by nám to určite nedovolili. Pretože oni chcú rozhodovať o nás bez nás. A ja si myslím, že sme to stihli akurát včas,“ vyjadril sa Klaus a opäť zdôraznil, že nebol fanúšikom rozdelenia, ale túto historickú úlohu dostal do vienka.

Klaus ako veľký kritik EÚ dostal otázku, čo je zlé na tom, že sa EÚ snaží byť taká silná a veľká, aby mohla zdravo konkurovať USA alebo Ruskej federácii.

„Konkurovať, to slovo konkurovať nemôžem ja ako ekonóm v žiadnom prípade prijať, medzi EÚ a Spojenými štátmi alebo medzi EÚ a Čínou žiadna konkurencia nie je. Eventuálne je konkurencia firmy XY na Slovensku s firmou XY v Číne alebo v USA, vôbec nejde o žiadnu konkurenciu, krajiny si nekonkurujú. Kontinenty si nekonkurujú, to je jednoducho iba zneužitie ekonomického termínu,“ ohradil sa proti použitiu termínu Klaus.

Moderátor teda pozmenil slovo konkurovať na uplatňovať svoje záujmy.

„Ja si neprajem, aby Európska únia mala nejaké silné záujmy, lebo som presvedčený, že silné záujmy Európskej únie sú na úkor záujmov Českej republiky, na úkor záujmov Slovenska, na úkor záujmov Maďarska, Poľska a akejkoľvek ďalšej krajiny. Tak ja si žiadnu silnú Európsku úniu neprajem,“ vyhlásil Klaus.

Moderátor sa nevzdával a pridal argument, či by nebolo lepšie nebyť závislý od vojenskej ochrany USA či nebyť terčom v podstate vydierania skrze energetické suroviny zo strany Ruskej federácie. Klaus poznamenal, že žil v koncepčnom rozdelení, keď sa EÚ nemala pliesť do bezpečnostných otázok, pretože v tejto otázke sa angažuje NATO, a či tak robí dobre, je iná debata.

„Ja nedávam Európskej únii úlohu, aby mala armádu a bojovala, nepokúšajme sa o niečo také. A či má Európska únia nejakú svoju vážnu energetickú politiku? Predsa Európska únia sa správa voči Rusku tak, ako sa to hodí krajine A alebo krajine B. Jednoducho Nemecko presadzuje tú či onú väzbu na ruský plyn alebo na ruskú ropu, a preto bojuje o Nord Stream, zatiaľ čo Taliansku je to jedno, pretože to dostáva ropu po mori rovnako ako Francúzsko. Žiadna európska politika nie je, to sú veľké frázy,“ vyhlásil rezolútne bývalý prezident. Európska únia mu vraj pripomína dynastické celky, ktoré Európe vládli pred vznikom národných štátov.

Na záver moderátor podotkol, že si nemohol nevšimnúť, že sa Václav Klaus starší usiluje o návrat do politiky, na čo sa bývalý prezident najprv zamračil a potom zvedavo vyvalil oči, takže moderátor doplnil možnosť, že ide len o špekuláciu.

Zamračený Václav Klaus:

Zamračený Václav Klaus

„Samozrejme sa ma na to každý z novinárov pýta a ja hovorím, že po A, žiadne také ambície nemám, a po B, na druhú otázku poviem, tak ja viem, že sa v politike má hovoriť nikdy nehovor nikdy, ale nikdy som ešte silnejší výrok o svojom návrate do politiky naozaj nahlas nevyslovil.“

Moderátor sa spýtal, čo by sa muselo stať, aby sa do politiky vrátil. Klaus doplnil, že si dokáže predstaviť katastrofické scenáre, ale v jeho veku nie je ambíciou zúčastniť sa straníckej politiky. To, že o ňom počuť v mediálnom priestore, je podľa neho niečo iné, ako sa usilovať o návrat do politiky.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -