Energetici vyhlásili na strednom Slovensku kalamitu

  0
  Energetici vyhlásili na strednom Slovensku kalamitu. (Autor: TASR)

  Upozornil, že v mnohých regiónoch pretrváva nepriaznivé počasie a cez noc môže dôjsť k ďalším výpadkom. “Najhoršie sú na tom okresy Žilina, Banská Bystrica a Žiar nad Hronom. Celkovo je mimo prevádzky 50 trafostaníc. Vo viacerých prípadoch ešte len vyhľadávame poruchové miesta. Elektrikári zo SSD sú v plnom nasadení a výpadky riešia priebežne. Vzhľadom na veľmi nepriaznivú predpoveď počasia na noc a na zajtra je vysoko pravdepodobné, že poruchy budú naďalej pribúdať,” uviedol Gejdoš.

  “Obyvateľov by sme chceli poprosiť o trpezlivosť. A tiež o to, aby nepreťažovali poruchovú linku, pokiaľ nie sú svedkami nebezpečnej situácie, napríklad iskriaceho vedenia spadnutého na zem, požiaru na vedení a podobne. Uisťujeme ich, že všetky poruchy postupne vyriešime,” zdôraznil hovorca SSD.

  Vysvetlil, že v niektorých prípadoch vedia obnoviť dodávku elektriny vďaka manipuláciám na jednotlivých vetvách vedenia do niekoľkých minút.

  “Tam, kde to nie je možné, musia odberatelia počkať na pracovníkov údržby. Dĺžka opravy závisí od mnohých okolností. Často ju komplikuje počasie, neprístupný terén a v neposlednom rade aj tma. Z hľadiska bezpečnosti je neprípustné, aby elektrikári pracovali počas noci na odstraňovaní porúch na vedení vysokého napätia. Môžu vykonávať len manipulácie, ktoré vymedzia poškodený úsek, a pokiaľ je to možné, zvyšnú časť vedenia prepnú na iný okruh,” dodal Gejdoš.

   

  - Reklama -