Andrej Babiš pre PL: Nechcem v Česku ani jediného utečenca. Chcem, aby Trump a Putin spolupracovali. Migrácia? Začalo sa to zvrhnutím Kaddáfího

0
Andrej Babiš (Autor: TASR)

Donald Trump a Vladimir Putin sa v rámci summitu G20 dohodli na prímerí v juhozápadnej Sýrii, prezident USA oznámil, že treba „pokročiť v konštruktívnej spolupráci s Ruskom“. V každom prípade aj naďalej kritizuje ruské akcie na Ukrajine. Aký vývoj vzťahov medzi USA a Ruskom očakávate? Platí aj naďalej, že pre Putina je Trump „terno“ na rozdiel od Hillary Clintonovej? A ako sa dívate na tvrdý postup Trumpa voči Európe, na ktorú chce uvaliť vysoké colné tarify a ktorú poslal „niekam“ s ochranou klímy?

Prial by som si, aby spolupracovali. V každom prípade, čo je pozitívne, je to, že sa konečne dohodli na spoločnom postupe v juhozápadnej Sýrii, ktorý je pre Európu kľúčový. Ja to hovorím dlhodobo, že kľúčom k utečeneckej kríze je mier v Sýrii za účasti Európy, USA a Ruska a následná rekonštrukcia Sýrie obdobou Marshallovho plánu, na čom by sa mohli podieľať aj české firmy. Zároveň mier v Sýrii je len čiastočným riešením utečeneckej krízy. Až kompletný mier v Sýrii a zatvorenie hraníc na juhu Líbye môže viesť k veľkému obmedzeniu prúdu utečencov. Už v auguste 2015 som navrhol, nech sa Severoatlantická aliancia zapojí do ochrany južnej hranice Európskej únie. Nikto však na moje návrhy nereagoval. Koaliční aj opoziční politici sa mi len vysmievali, označovali ma za populistu a moralizovali o tom, že treba utečencov prijímať a rešpektovať rozhodnutie Európskej únie. Čas mi dal nakoniec za pravdu a NATO sa zapojilo do hliadkovania na mori, ale jeho činnosť spočíva len v monitorovaní člnov s utečencami a, bohužiaľ, nie v likvidácii pašerákov migrantov.

Vladimir Putin a Donald Trump na samite G20 v Hamburgu

Vladimir Putin a Donald Trump na summite G20 v Hamburgu Zdroj: TASR

Boli sme svedkami masových násilných protestov proti summitu G20 v Hamburgu. Boli to legitímne protesty? Mnohí sa pozastavovali nad tým, že mládež chce síce rozbíjať kapitalizmus, ale pritom je oblečená v drahých bundách a svoje výtržnosti si fotí na mobil opäť vyrobený špičkovými kapitalistickými firmami. A čo poviete na úvahu, že polícia nie je pripravená na gerilovú vojnu v uliciach? Čo by sa stalo, keby sa takto začali organizovať napríklad nespokojné skupiny migrantov alebo národnostných menšín? Do akej miery hrozí taký bezpečnostný problém?

Začnem od konca vašej otázky. Nemyslím si, že by naše bezpečnostné zložky neboli na takúto situáciu pripravené. Pamätám si, že podobný summit v Prahe, zasadnutie Medzinárodného menového fondu, zvládli veľmi dobre. Ja som umožnil zvýšiť rozpočet ministerstva vnútra v roku 2016 o tri miliardy korún (viac ako 115 miliónov eur – pozn. red.) a v roku 2017 medziročne o 420 miliónov (viac ako 16 miliónov eur – pozn. red.). Peniaze išli hlavne na prijímanie nových policajtov, na platy a do vybavenia. Zároveň hovorím, že to, čo sa dialo v Hamburgu, je neakceptovateľné a polícia mala zasiahnuť proti protestujúcim oveľa tvrdšie, pretože jej hlavnou úlohou je chrániť majetok a zdravie občanov svojej krajiny, čo sa jej úplne nepodarilo. Naša moderná demokratická spoločnosť je založená na rešpektovaní osobného vlastníctva a to, čo predvádzali obhajcovia extrémnej ľavice v Hamburgu, sa nemôže opakovať, ak to Európa myslí vážne s ochranou hodnôt, na ktorých vznikla. Podobné protesty, najmä v Nemecku, nie sú veľmi opodstatnené. Je to krajina s jedným z najlepších sociálnych systémov na svete, a keď porovnáte priemerný plat v Nemecku alebo u nás, tak vlastne nechápem, proti čomu tá extrémna ľavica protestovala a prečo si svoj hnev vylievala na majetku Nemcov žijúcich v Hamburgu.

Taliansko opäť hlási kalamitu v dôsledku náporu utečencov, ktorí mieria do krajiny zo severnej Afriky aj z niektorých častí Ázie. Pritom si talianske pobrežné hliadky samy vozia migrantov na svoje územie namiesto toho, aby ich vracali späť. Teraz už aj Rím požiadal oficiálne Európsku úniu o pomoc a dokonca vyzval prímorské štáty na otvorenie prístavov pre nelegálnych utečencov. Čo hovoríte na túto výzvu v súvislosti s tým, že jedným z cieľov rozprášených radikálov z Islamského štátu je aj Európa? Rakúšania už napríklad poslali na hranice s Talianskom obrnené transportéry…

Nedávno som sa stretol so svojimi priateľmi z Talianska a viem, aký majú utečenci negatívny vplyv na ich každodenný život. Európa a niektoré južné štáty sú v tom nepoučiteľné. Celý problém vznikol, keď Francúzsko začalo s náletmi na režim Kaddáfího; jeho pádom otvorilo hranice Líbye a spôsobilo obrovský problém, lebo vďaka tomu, že sa z Líbye stal vlastne rozpadnutý štát, v ktorom zúri občianska vojna, majú pašeráci možnosť obchodovať s ľuďmi a posielať ich do Európy. Ako som už niekoľkokrát povedal, je jasné, že v Českej republike nechcem ani jediného utečenca, a to ani dočasne. Alebo sa azda niekomu vidí normálne, že v Európe neúspešní žiadatelia o azyl a imigranti brutálne zavraždia starého kňaza alebo tehotnú ženu? Európa by sa mala zachovať rovnako a maximálne si mala v utečeneckých táboroch v Tunisku a v Líbyi vyberať, koho do Európy pustí a koho nie. NATO by sa malo zamerať na potápanie prázdnych pašeráckych lodí a na mori by malo vracať lode utečencov späť k tuniskému pobrežiu.

- Reklama -