piatok, 2 decembra, 2022
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaVeľkí pravičiari a pritom bývalí komunisti. KSS sa zabáva na „porevolučnom“ prezliekaní...

Veľkí pravičiari a pritom bývalí komunisti. KSS sa zabáva na „porevolučnom“ prezliekaní kabátov. Robia správne, je to obyčajný bezchrbtový karierizmus, pripája sa analytik

Slovenský prezident Andrej Kiska v rozhovore pre .týždeň vyzdvihol politické pôsobenie Václava Havla. Podľa neho mal Havel „jasne a nekompromisne nastavené morálne hodnoty, ktorých sa vždy držal.“ Kiska tiež vyzdvihol exprezidentov praktický prístup k politike. „Česi a Slováci mali šťastie, že bol Václav Havel ich prezidentom. Podobná osobnosť nám chýba. Havel chýba nielen Slovensku a Českej republike, ale i Vyšehradskej štvorke, Európe i celému svetu“ dodal Kiska.

Na Kiskove vyjadrenia zareagovala aj Komunistická strana Slovenska, ktorej prezident už dlhšie leží v žalúdku. „Domnievame sa, že vyjadrenia pána Kisku, nie sú prezentáciou jeho vlastných názorov (a už vôbec nie názorov občanov Slovenska), ale len prečítaním predlohy správy vypracovanej v centrále propagandy vo Washingtone a zaslanej cez pána Bútoru prezidentskej kancelárii k šíreniu na Slovensku prostredníctvom pána Andreja Kisku – ich hovorcu,“ píšu komunisti na svojom Facebooku.

Pozdravujeme otecka

KSS sa do prezidenta a jeho výrokov obúva v poslednej dobe pomerne často. Prezidenta kritizujú najmä za jeho členstvo v SZM či pôsobenie jeho otca ako funkcionára KSČ. V auguste komunisti uštipačne okomentovali prezidentovu rodinnú fotografiu slovami: „Pán prezident, odovzdajte, prosím, vrúcne pozdravy Vášmu oteckovi, aktívnemu členovi a dlhoročnému funkcionárovi KSČ/KSS, ktorý pôsobil vo funkcii podpredsedu Okresného národného výboru (ONV) v Poprade,“ píše KSS v komentári a dodáva, že prezidentov otec pôsobil v Poprade a mal na starosti školstvo, kultúru aj náboženstvo. „V okrese Poprad teda dohliadal na prísne dodržiavanie ateizmu na verejnosti,“ dodáva KSS.

Andrej Kiska však nie je jediný pravicový politik, ktorý si zlízol poriadne ironickú kritiku. KSS sa pustilo aj do Eduarda Kukana. „Pán Kukan, len sa nepridávajte, prosím, ku nám. Do roku 1989 ste síce boli v komunistickej strane, boli ste oddaným členom, lojálnym agentom ŠtB,“ vyjadrili sa komunisti na margo Kukanovho odchodu z SDKÚ. „Momentálne však v KSS zostali len presvedčení komunisti, ktorí neprevracajú kabáty, teplé miestočka u nás nehrozia, tak, prosím, ani neuvažujte nad návratom do rodnej strany,“ neodpustili si ďalšiu uštipačnú poznámku.

Chcú zaujať

„Aj takouto formou sa v dnešnej dobe snažíme prejaviť svoj vlastný názor na počínanie niektorých našich osobností, politikov a podobne,“ povedal pre PL predseda KSS Jozef Hrdlička. Podľa Hrdličku súčasný slovenský prezident nereprezentuje myšlienky väčšiny obyvateľstva, a to najmä svojou zahraničnopolitickou orientáciou. „Snažíme sa spochybňovať jeho minulosť aj v rámci rodiny,“ dodal komunista. Rovnakým spôsobom sa KSS podľa Hrdličku snaží upozorniť aj na minulosť Eduarda Kukana. „Politik, po roku 1989 výrazne pravicový, bol v minulosti prepojený s bývalým režimom a pracoval na dosť vysokých funkciách aj v strane aj v štáte,“ vyhlásil na Kukanovu adresu Hrdlička, podľa ktorého zatiaľ žiadny z politikov, ktorých KSS kritizovala nezareagoval. Podľa Hrdličku forma facebookových statusov trolling nie je, príspevky sú podľa jeho slov úsmevné a mierne ironické. „Doposiaľ sme sa vždy snažili veľmi vážne prejavovať naše názory a postoje, prišli sme však, žiaľbohu, k záveru, že v súčasnej dobe, v súčasnej parlamentnej demokracii, Slováci adekvátne na naše stanoviská nereagovali. Preto sme sa rozhodli voliť aj takúto formu prejavu.“

To, že KSS upozorňuje na komunistickú minulosť pravicových politikov podľa Hrdličku paradoxné nie je. „KSS sa hlási k filozofickej podstate komunizmu. Hlásame potrebu budovania sociálne spravodlivej spoločnosti a nadväzujeme na pozitíva z obdobia do roku 1989,“ vyhlásil Hrdlička a dodal, že KSS zároveň niektoré chyby minulého režimu otvorene kritizuje. „V tomto kontexte sa snažíme poukázať aj na ľudí, ktorí boli protagonistami minulého režimu, ktorí sa takisto mnohokrát dopustili rôznych chýb a omylov, ale i tragédií. Po roku 1989 však na toto veľmi rýchlo zabudli a stali sa protagonistami novej éry. Takíto ľudia, pokiaľ aj boli členmi komunistickej strany, nemyslím si, že to s jej programom či jej filozofiou mysleli niekedy vážne,“ uzavrel Hrdlička.

Zdroj: Facebook/Andrej Kiska a Komunistická strana Slovenska – KSS

Je to zločinecká organizácia, ale…

„Touto ironickou formou sa v zásade snažia demaskovať týchto kvázi demokratov,“ myslí si o statusoch KSS politický analytik Ján Baránek. „Kiska sa do komunistickej strany hlásil, je to jednoznačné,“ dodal analytik, ktorý v tejto problematike s KSS napodiv súhlasí. „Komunistov nemusím, podľa mňa je to zločinecká organizácia, ale v tomto prípade poukazujú správne,“ dodáva Baránek podľa ktorého mnohí pravicoví politici prevrátili po revolúcii kabáty.

„Zásadná otázka pre týchto politikov je: Keby sa nezmenil režim, boli by dnes voči komunizmu v opozícii? Určite by neboli. Je to obyčajný bezchrbtový kariérizmus,“ myslí si Baránek a dodáva, že mladší pravicoví voliči sa o minulosť politikov nezaujímajú. „Staršia generácia, ktorá komunizmus zažila, to však reflektuje veľmi silno. Hlavne tí, ktorí v strane neboli,“ uzavrel Baránek.

Rozpory revolucionárov

Uštipačnej kritike zo strany KSS sa však nevyhol ani známy parlamentný ľavičiar Ľuboš Blaha. V jeho prípade komunistom leží v žalúdku najmä to, že Blaha je v parlamente reprezentantom strany Smer. „Pán Blaha, ľavica nemá predstierať, že v kapitalizme je všetko fajn, to je svätá pravda. Ale uvedomujete si, že ste jediný, kto zastáva v Smere tento názor? Veď Vám ďalej nepustili ani “návrat k Dubčekovi a Lehockému”, tak aká kritika kapitalizmu?,“ ironizujú komunisti a pripomínajú údajné väzby Smeru a vplyvných veľkopodnikateľov. „Ľavica má bojovať za záujmy chudobných pracujúcich ľudí, opäť správne. Ale uvedomujete si, že Vaše statusíky prípadne fotky so zaťatou päsťou reálne pomôžu ľuďom asi tak, ako filozofovanie kaviarenskej ľavice o právach zvierat?“ dodávajú komunisti.

Blaha si však ťažkú hlavu z kritiky nerobí. „Poznám mnohých komunistov, ktorí ma podporujú a ďakujem im za to,“ povedal pre Parlamentné Listy ľavičiar a dodal, „Oddeľoval by som KSS a názory mladého pána, ktorý v jej mene píše statusy na FB. Sám nie je zrovna revolucionár z latinsko-americkej džungle, takže je skôr humorné, že mi práve takýto “revolucionár” vyčíta nedostatočnú ľavicovú činnosť,“ dodal Blaha. „Myslím, že keď sa budú mládenci z KSS zamýšlať menej nad Blahom a viac nad tým, prečo vo voľbách získali smutných 0,6 percent, bude to pre KSS určite prospešnejšie,“ odkázal komunistom smerák.

Parlamentné Listy s otázkou, čo si o vyjadreniach KSS myslí Andrej Kiska, oslovili aj prezidentskú kanceláriu, ktorá však do uzávierky nereagovala.  

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -