štvrtok, 24 septembra, 2020
22 C
Bratislava
Úvod Aréna Kde je láska, slová sú zbytočné. V hodnotení volebných programov politických strán...

Kde je láska, slová sú zbytočné. V hodnotení volebných programov politických strán Smer absolútne prepadol. Najlepší program má…

Hodnotenie politických programov si vyžaduje istú mieru zjednodušenia, nadhľadu a vlastnej predstavy o správnom smerovaní inštitucionálneho nastavenia. Boli by sme radi, ak by čitateľ viac pozornosti venoval textom v jednotlivých oblastiach ako samotným známkam. Vyjadrili sa autori analýzy.

Sloboda a Solidarita získala 8,5 bodu z celkových 10

Z výsledkov hodnotenia volebných programov z dielne INESS vyplýva, že v rámci ekonomickej časti volebných programov dopadla najlepšie strana Richarda Sulíka Sloboda a solidarita (SaS) s počtom bodov 8,5 z celkových desiatich.

Saskári ponúkajú veľa ekonomických opatrení, ktoré by zlepšili konkurencieschopnosť krajiny. Sympatické je aj hojné dovysvetlenie implementácie opatrení v poznámkach pod čiarou. Na maximálne ocenenie ich programu však musíte byť fanúšikom odvodového bonusu.

Zdroj: INESS

Zdroj: INESS

Zdroj: INESS

SKOK! Z 10 bodov 8

Za saskármi skončila strana Juraja Miškova SKOK! s ôsmimi bodmi. Skokani zabalili programové opatrenia do príbehového konceptu „generálnej opravy Slovenska“ a dostali rozvláčny 150-stranový výsledok. Vyzbrojení trpezlivosťou nájdete v ňom mnoho pozitívnych opatrení, hoci niekedy snaha podať voličovi peknú formu (napr. znovuobnovenie „tovarišstva) prebije suché, ale potrebné čísla.

KDH získalo 7,5 bodu z 10

Kresťanskí demokrati na čele s predsedom Jánom Figeľom ponúkajú solídnych 90 strán tematicky rozčleneného volebného programu. Ekonomickým záležitostiam je venovaných celkovo alebo čiastočne viacero kapitol, čo na jednej strane zabezpečilo bohatosť návrhov, na strane druhej sa nám zdali nie vždy úplne zosúladené. Zamrzí, že program odignoroval európske ekonomické záležitosti.

Most-Híd získal 7,5 bodu z 10

Objemom rekordný 176-stranový program strany Bélu Bugára obsahuje veľmi slušnú podporu podnikania a zamestnávania. Čakali sme trocha komplexnejší prístup k daniam a odvodom. Aj tu absentujú postoje ku viacerým konkrétnym európskym ekonomickým otázkam.

#SIEŤ získala 7 bodov z 10

Oproti svojim priamym konkurentom ponúka #SIEŤ Radoslava Procházku menej objemu, obsahovo sa odlišuje väčším príklonom k zvýhodňovaniu rodín s deťmi. Hodnotným bonusom je časové rozčlenenie opatrení (prvých 100 dní, prvé 2 roky, volebné obdobie).

Šanca získala 6,5 bodu z 10

V princípe propodnikateľsky orientovaný program je plný dobrých detailov, ktorým však často chýba komplexnejšie poňatie. Energetika chýba úplne, rovnako tak európske témy.

OĽaNO-NOVA získali 5,5 bodu z 10

Ťažko povedať, či je to len marketingové rozhodnutie alebo aj dôsledok ťažkopádneho predvolebného sa spájania týchto dvoch strán, ale OĽaNO-NOVA voličom ponúka ako programový dokument len jednostranovú „Zmluvu so Slovenskom a v nej 23 stručných opatrení (z toho väčšinu ekonomických). Aby to nebolo také jednoduché, OĽaNO na svojej stránke spomína existenciu „viac ako 500 konkrétnych riešení“, ale nikde ich nezverejňuje, a na stránke NOVA nájdete zase samostatnú podstránku „Program“, na ktorej sa nachádza zhruba 15 opatrení, ktoré sa čiastočne prekrývajú so „Zmluvou“.

V tomto programe nájdeme aj jasné odkazy na nedávne publikácie „Nemecký štandard“ a „Potravinová miliarda“, v ktorých ekonomický expert NOVA detailne rozoberá svoje riešenia pre ekonomický rozvoj regiónov a poľnohospodárstvo. Volič by však musel byť veľkým fanúšikom strany, aby si aktívne všetko vyhľadal a pospájal do uceleného programu (naviac s otázkou, či je to program NOVA alebo aj OĽaNO).

Na našu otázku predstavitelia strany reagovali, že úplný program bude v najbližších dňoch. Ak sa tak stane, tento text aj hodnotenie upravíme, v súčasnej podobe však treba hádať, čo vlastne všetko program je a čo nie.

SNS získala 4 body z 10

Napriek solídnym 50 stranám program kĺže po povrchu, je plný deklarácií bez jasného spôsobu realizácie. Objavuje sa niekoľko pozitívnych detailov pri znižovaní daní či rušení niektorých regulácií. Slabinou je najmä dlhodobá konsolidácia rozpočtu.

SMK získala 2 body z 10

Sympatické je, že program hneď v úvode reflektuje (hoci veľmi stručne) európske témy ako zjednotenie daňových základov a sadzieb či TTIP.
Veľká časť programu je venovaná menšinám a regiónom. Celkovo program pôsobí dojmom množstva náhodne poskladaných ad hoc opatrení.

SDKÚ-DS získala 2 body z 10

Strana zverejnila program až začiatkom februára – teda ak sa ten dokument dá vôbec nazvať programom. Má dve strany a v nich 15 opatrení. Už rozsah naznačuje, že do hĺbky sa tu moc nepôjde.

TIP získal 1,5 bodu z 10

Program je veľmi stručný, každej téme sa venuje 4 – 5 viet. Pri takomto rozsahu sa miešajú detaily bez kontextu a deklaratórne vyhlásenia.

SMER-SD získal ?/10

„Kde je láska, slová sú zbytočné!“ Asi to si povedali vo vládnej strane pri príprave programu. Na oficiálnych stránkach nájdeme len „Priority programu strany SMER – SD pre roky 2016 – 2020“, ktoré obsahujú presne päť viet v piatich bodoch. Ešte aj tie sa zjavili až 18. januára. Ak sa im podarilo skutočný program niekde ukryť, radi si ho pozrieme.

Reakcia Richarda Sulíka

Na výsledky analýzy INESS zareagoval predseda víťazného ekonomického programu Richard Sulík. Opozičná Sloboda a Solidarita (SaS) má totiž podľa inštitútu najlepší volebný program.

„Naše volebné programy sú odborníkmi pravidelne vyhodnocované ako najlepšie, čo nás, samozrejme, veľmi teší. Sme radi, že nezávislí renomovaní ekonómovia ocenili náš program a pokladajú ho za najlepší,“ reagoval predseda SaS Richard Sulík. Program liberálov podľa neho nie je podložený len nejakými teoretickými znalosťami. Sú za ním konkrétni ľudia, ktorí ho dokážu realizovať v praxi. „Bude závisieť od volebného výsledku, či mu ľudia dajú priestor aj na realizáciu v praxi. Pravicová vláda je jedna z možných alternatív vývoja. Je na ľuďoch, či zmenám otvoria cestu. My sme pripravení, dôkazom je tento program,“ vyjadril sa Sulík.

„Je na ľuďoch, aby zvolili do čela krajiny sily, ktoré dokážu svoj program realizovať. Sme totiž presvedčení, že životná úroveň všetkých občanov vzrastie len vtedy, keď stúpne počet pracovných miest, a to sa stane len keď sa zamestnávateľom bude ľahšie podnikať,“ ukončil svoju reakciu predseda SaS.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Bude či nebude mimoriadna schôdza parlamentu k Plánu obnovy, ktorú inicioval Smer-SD? Podľa Kollára je rozhodnutie na poslancoch

Poslanecké grémium sa dohodlo, že otvorenie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorú inicioval Smer-SD, nechajú na rozhodnutí poslancov. Informoval o tom v pléne predseda...

Duda a Conte hovorili o budúcnosti EÚ, ale i o Bielorusku či brexite

Poľský prezident Andrzej Duda počas svojej návštevy Talianska hovoril s talianskym premiérom Giuseppem Contem o ekonomickej spolupráci, budúcnosti EÚ z hľadiska investícií...

Pribudlo 360 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v stredu (23. 9.) pribudlo 360 nakazených novým koronavírusom, ide o nový rekord v počte prírastkov ochorenia za deň. Nárast...

USA: Prezident Trump zaviedol viaceré sankcie voči Kube

Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil sprísnené ekonomické nariadenia voči Kube, ktoré majú finančne oslabiť tamojšiu vládu. Týmto krokom sa chce...

Operná diva Netrebková sa “zbavila infekcie zvanej COVID”

Svetoznámu ruskú opernú speváčku Annu Netrebkovú, ktorá sa nakazila koronavírusom SARS-CoV-2, v utorok prepustili z moskovskej kliniky, kde bola hospitalizovaná so zápalom...

Generálny tajomník OSN a britský premiér zorganizujú globálny klimatický summit

Generálny tajomník OSN António Guterres a britský premiér Boris Johnson spoločne zorganizujú globálny klimatický summit, ktorý sa uskutoční 12. decembra. V stredu...

V USA vypukli protesty po rozhodnutí v kauze zastrelenia Breonny Taylorovej

Vo viacerých amerických mestách vypukli v stredu večer protesty proti rozhodnutiu úradov nevzniesť obvinenia zo zabitia voči trom policajtom zodpovedným za zastrelenie...
Slovensko
Pozitívne vzorky 7,629 +360 Dnes Úmrtí 41 Uzdravení 3,978 Infikovaných 3,610 Last updated: 24. septembra 2020 - 12:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky