Francúzsko: Senát podporil predĺženie výnimočného stavu o ďalšie tri mesiace

  0
  Ruský prezident Vladimir Putin a čečenský vodca Ramzan Kadyrov (vpravo) (Autor: SITA)

  Za návrh vlády hlasovalo 316 senátorov, iba 28 ich bolo proti, informovala tlačová agentúra DPA. Legislatívnu normu musí ešte schváliť Národné zhromaždenie, ktoré sa návrhom bude zaoberať o týždeň – 16. februára.

  Sprísnená legislatíva, ktorá je aktuálne v platnosti vo Francúzsku do konca februára, umožňuje príslušníkom bezpečnostných zložiek realizovať domové prehliadky a rozhodnúť o domácom väzení bez rozhodnutia súdu.

  Viaceré organizácie pre ochranu ľudských práv kritizujú tieto opatrenia francúzskej vlády ako neprimerané. Na programe rokovania francúzskeho parlamentu je súčasne aj novela ústavy súvisiaca s teroristickými útokmi, ktoré si vyžiadali vo francúzskej metropole 130 obetí na životoch.

  Národné zhromaždenie v pondelok večer schválilo článok, na základe ktorého bude výnimočný stav zakotvený v základnom zákone krajiny. Poslancov však v stredu čaká ešte hlasovanie o reforme celej ústavy a následne sa rovnakou otázkou budú zaoberať aj senátori. Kontroverzne je v tejto súvislosti vnímaný hlavne iný článok, ktorý by mal rozšíriť možnosť odobratia francúzskeho občianstva osobám odsúdeným za trestné činy teroristického charakteru.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu