piatok, 24 septembra, 2021
17.8 C
Bratislava
ÚvodArénaKrajiny V4 podporili ďalšie rozširovanie Európskej únie. A nevadí im ani...

Krajiny V4 podporili ďalšie rozširovanie Európskej únie. A nevadí im ani migračná kríza

Ako informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, siedme spoločné zasadnutie vo formáte V4+ západný Balkán bolo venované hodnotiacim správam o pokroku kandidátskych krajín a ašpirantov, ktoré zverejnila Európska komisia v utorok 10. novembra, ako aj následkom migračnej krízy, ktorá zasiahla i balkánske krajiny. Ministri V4 ešte pred schôdzkou v Prahe ocenili prístup týchto krajín k zvládaniu prívalu utečencov utekajúcich cez ich územie smerom do krajín EÚ.

“Ubezpečujeme vás, že krízy, ktorým momentálne čelí Európska únia, akou je migračná kríza, nebudú dôvodom, aby sme váhali pri podpore ďalšieho rozširovania EÚ,” napísali ministri zahraničných vecí V4 v spoločnom článku, ktorý tento týždeň zverejnili v krajinách západného Balkánu s tým, že tento proces má jasné pravidlá a spájať ho s migračnou krízou by mohlo znamenať hrozbu pre jeho budúcnosť ako aj budúcnosť európskej myšlienky. 

Zaradenie témy migrácie na program pražskej ministerskej schôdzky vo štvrtok 12. a v piatok 13. novembra odráža naliehavosť tohto problému tak pre EÚ, ale aj pre krajiny západného Balkánu, ktoré sa stali frekventovanou trasou utečencov smerujúcich do EÚ. “Tento migračný prúd má významný vplyv na dianie v regióne. Snahou V4 je popri hľadaní komplexných riešení na úrovni EÚ pomôcť aj západobalkánskym krajinám zvládať dôsledky prívalu migrantov,” konštatoval na pracovnej večeri Lajčák. Masívny nárast počtu migrantov podľa neho jasne poukázal na potrebu odhodlanejšieho, koordinovaného a uceleného európskeho prístupu, a to v úzkej spolupráci s tranzitnými krajinami západného Balkánu.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 406,760 +829 Dnes Úmrtí 12,594 +2 Dnes Uzdravení 385,167 Infikovaných 8,999 Last updated: 24. septembra 2021 - 11:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -