„Generál Armagedon“ bol tajným VIP členom súkromnej žoldnierskej Wagnerovej skupiny, mal aj osobné registračné číslo

0

1.7.2023 (SITA.sk) – Ruský generál Sergej Surovikin bol tajným VIP členom súkromnej žoldnierskej Wagnerovej skupiny, ktorá uplynulý víkend uskutočnila vzburu proti ruskému ministerstvu obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Naznačujú to dokumenty, ku ktorým sa dostali reportéri spravodajskej televízie CNN.

„Generál Armagedon“

Spomenuté dokumenty získala ruská investigatívna organizácia Dossier Center. Vyplýva z nich, že Surovikin mal u wagnerovcov osobné registračné číslo, pričom okrem neho bolo v skupine ďalších najmenej 30 popredných predstaviteľov ruskej armády a spravodajských služieb.

Surovikin, ktorý má prezývku „Generál Armagedon“ pre svoju nemilosrdnú taktiku bombardovania miest v Sýrii, sa neobjavil na verejnosti od minulej sobotu. Vtedy zverejnil video, v ktorom prosil mecenáša Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, aby zastavil svoju vzburu. Miesto Surovikinovho pobytu je odvtedy neznáme.

Boja sa ho zatknúť

Nezávislý ruský novinár Dmitrij Kolezev uviedol, že minister obrany Ruska Sergej Šojgu obvinil Surovikina z velezrady, ale ruské vedenie sa obáva generála zatknúť, pretože za ním stoja dôstojníci.

Podľa dvoch zdrojov ruskej investigatívnej webovej stránky Važnyje istorii, ktoré majú blízko k ruskému generálnemu štábu a Federálnej bezpečnostnej službe (FSB), Surovikina nezatkli a nie je vo väzení Lefortovo. Len ho vypočúvali a potom prepustili.

Väzby s wagnerovcami

O Surovikinovi bolo známe, že má kontakty s Wagnerovou skupinou, ale dokumenty vyvolávajú otázky o väzbách medzi vysokopostavenými členmi ruskej armády a wagnerovcami. Počas Prigožinovej krátkej vzbury dokázali wagnerovci veľmi rýchlo ovládnuť mesto Rostov nad Donom, pričom nečelili prakticky žiadnemu odporu ruskej armády.

Wagnerova skupina neodpovedala na žiadosť CNN o vyhlásenie. Zatiaľ tak nie je jasné, čo znamená VIP členstvo vo Wagnerovej skupine, vrátane toho, či existuje nejaký finančný benefit vyplývajúci z tohto členstva.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Generál, rusko-ukrajinský konflikt, šéf wagnerovej skupiny, Velezrada, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci)
Zdroj: SITA.sk – „Generál Armagedon“ bol tajným VIP členom súkromnej žoldnierskej Wagnerovej skupiny, mal aj osobné registračné číslo © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -