Rozpočtová rada víta posun pri zavádzaní výdavkových stropov, mali by byť v ústave

0

16.1.2022 Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) víta posun pri zavádzaní výdavkových stropov, ktorý nastal schválením návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách vládou. Návrh novely je súčasťou zámeru zaviesť výdavkové stropy ako záväzný nástroj riadenia verejných financií.

Ako predpokladá návrh novely zákona, samotná výška výdavkových limitov však má byť stanovená novelou ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

RRZ preto verí, že napriek doteraz zložitému procesu sa napokon aj ukotvia výdavkové stropy formou ústavného zákona. „,“ konštatuje rozpočtová rada.

Ak by sa z politických dôvodov neschválili limity aj vo forme ústavného zákona, alternatívou by bolo podľa rady prijatie výdavkových limitov len formou štandardného zákona, ako to naznačujú aj niektorí predstavitelia vlády, resp. niektorých vládnych politických strán. V tom prípade by však musela podľa RRZ prísť výraznejšia zmena návrhu, ktorý tento týždeň schválila vláda. „“ myslí si rada.

Podobne však prijatie výdavkových limitov v ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti, ktoré by nebolo sprevádzané aj inými modernizačnými zmenami súčasného znenia zákona, by mohlo viesť podľa rady k ich čiastočnej nefunkčnosti, nakoľko by napríklad vzťah medzi limitmi a dlhovou brzdou mohol byť zmätočný.

„,“ uzavrela rada.

Viac k témam: Rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Rozpočtová rada víta posun pri zavádzaní výdavkových stropov, mali by byť v ústave © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu