streda, 15 júla, 2020
26.1 C
Bratislava
Úvod Správy Kauzy Petra Procházková: Voľby v Rusku boli dopredu rozhodnuté. Ľudia nevyslyšali výzvy na...

Petra Procházková: Voľby v Rusku boli dopredu rozhodnuté. Ľudia nevyslyšali výzvy na bojkot

Debata sa volala S Putinom na večné časy? Znovuzvolený ruský prezident Vladimir Putin totiž získal vo voľbách takmer 77 percent hlasov. A prekvapilo účastníkov debaty v Malostranskej besede vôbec niečo? 

Nevyslyšaný bojkot Navaľného

„Voľby boli dopredu rozhodnuté. Trochu ma prekvapil neúspech akcie Alexeja Navaľného, ktorý vyzýval na neúčasť vo voľbách. Bojkot však skoro nikto nevyslyšal,“ povedala Procházková.

Volebná účasť presiahla 67 percent. „Od ruských priateľov som počul, že keby bola väčšia účasť, vyzeralo by to nedôveryhodne. Pri fejkovaní demokracie si vládnuca garnitúra musí dávať pozor, aby to vyzeralo navonok vierohodne,“ doplnil exdiplomat Kolář. „Väčšina voličov sa zhodla na uzavretí štátu ostatnému svetu, čo nie je veľmi pozitívna správa pre partnerov,“ podotkla Kolenovská z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe, ktorá sa špecializuje na studenú vojnu.

Ako uviedla novinárka Lidových novín Procházková, volebné podvody nemali na výsledok až taký vplyv. „Mne prekážalo, ako znevierohodňovala voľby už predvolebná kampaň.“ A hovorila napríklad o krásnych polonahých ženách, ktoré mali na rôznych miestach portrét Putina, či o obrovskom množstve filmov, prejavov a relácií o štátnikovi v ruských médiách. Vraj išlo skôr o plebiscit o dôvere Putinovi.

 

Rusko verzus Sojuz

Diskutovalo sa aj o určitých paralelách s bývalým Sovietskym zväzom. „Systém stráca schopnosť vnútornej obnovy. Keby sa Putin stiahol v roku 2008, odišiel by podľa niektorých na vrchole a väčšina expertov by ho hodnotila ako úspešného štátnika. Paralelou môže byť to, ako sa vyhrocuje vzťah Ruska k ostatnému svetu. Rusko sa stiahlo z dohôd, ktoré podpísalo,“ povedala historička Kolenovská.

„Počas studenej vojny v bipolárnom svete proti sebe stáli liberálna demokracia a komunistický svet. Akúsi zjednocujúcu ideológiu tam dnes vytvára mix komunizmu, pravoslávia a nacionalizmu v ruskom poňatí. Hovoria tomu riadená demokracia. Voľby, opozícia a médiá, niektoré aj s vlastnými názormi, ako napríklad televízna stanica Dožď. Alternatívna scéna ponúka aj hry, ako napríklad BerlusPutin v podaní Theatre.doc,“ vysvetlil Kolář s tým, že súčasné Rusko je predsa len iné ako ZSSR. V spomínanej hre ide o to, že Putin utrpel vážne zranenie hlavy a na záchranu života mu neurochirurgovia implantujú polovicu zdravého mozgu Silvia Berlusconiho.

Podľa bývalého diplomata však ohradzovanie sa Ruskej federácie proti vonkajšiemu svetu a volanie po jednote pripomína éru Sovietskeho zväzu. Navyše: „Bežní Rusi majú najväčšie nočné mory z jeľcinovského obdobia. Vtedy sa začalo hovoriť demokracii dermokratija, slušne to môžeme preložiť ako lajnokracia. Keď videli reklamy na úžasné výrobky, chceli sa mať dobre, ale veľmi to nevyšlo, takže si vytvorili legendu, že ich Západ prišiel okradnúť. Nechcú si pripustiť, že sami nezvládli transformáciu.“

Rozdrobená opozícia

Čo sa týka slabej opozície v Rusku, Procházková reagovala: „Je tam niekoľko druhov opozície. Tá, len naoko, v parlamente. Napríklad Žirinovskij. Je vyšinutý a v prezidentských voľbách získal šesť percent, takže si voliči mohli povedať, že je dobré, že majú Putina. Tou mimoparlamentnou sú Navaľný, ktorému znemožnili kandidovať, a Xenija Sobčaková, ktorá kandidovala. Ruská opozícia však od deväťdesiatych rokov trpí tým, že všetci chcú byť tým hlavným a nikto nechce robiť tím. Na demonštráciách som bola svedkom, ako sa medzi sebou hádali, kto bude prvý rečniť. Nedávna hádka Sobčakovej s Navaľným je symbolická.“

Kolář tému zhrnul tak, že liberálna opozícia trpí nedostatkom disciplíny. „Opozícia v Rusku sa stala uzavretou, je sama pre seba a hľadá ťažko svoje témy,“ dodala Kolenovská. „Rusi nie sú zvyknutí na parlamentnú demokraciu. Majú radi vodcu, ktorý má pevnú ruku a môže zaviesť poriadok. Chaos deväťdesiatych rokov si stotožnili s demokraciou a zomknutie vyplýva aj zo strachu, že prídu aj o to málo, čo si zatiaľ nazhromaždili. Majú sa relatívne najlepšie, ako sa kedy mali, a chcú, aby to tak radšej zostalo,“ nadviazala Procházková.

Petr Kolář

Petr Kolář Zdroj: Hans Štembera

O trójskych koňoch

„Pre celú Európu sa vytvára dojem, že Rusko je poslednou poistkou kresťanských hodnôt pred tým Západom, ktorý je zmietaný homosexuálmi, deviantmi, Sorosom a tak podobne. Ide o strach v nás a Putin s ním dokáže pracovať. Navyše má medzi nami trójske kone, ktoré mu pomáhajú. Svojím angažmán v Sýrii predlžuje migračnú krízu, odvádza pozornosť od Ukrajiny, udržuje chaos v Európe, ale zároveň podporuje tunajšie extrémistické sily a tak ďalej. Keby sme boli sebaistejší, tak bude mať menší vplyv,“ povedal s iróniou a povzdychom Kolář.

Novinárka Procházková sa potom zmienila o hybridnom konflikte s Ruskou federáciou. „Internet funguje podľa hesla: Dobrý sluha, ale zlý pán. Vyhľadávame to, čo sa nám hodí do krámu, čo pre kritické myslenie nie je veľmi dobré,“ podotkla s tým, že publikum v Malostranskej besede z nedostatku kritického myslenia nepodozrieva.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Vláda vymenovala 53 nových prednostov okresných úradov. Tu je ich zoznam

Vláda v stredu vymenovala 53 prednostov okresných úradov (OÚ). Zároveň odvolala súčasných. Ľudí na post prednostov vyberalo OĽaNO. Celkovo...

Vláda schválila ďalší odklad platenia poistného pre SZČO a zamestnávateľov

Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) dostanú ďalší odklad platenia poistného. Vyplýva to z návrhu nariadenia, ktoré v stredu schválila vláda.

V 1. štvrťroku skončilo 5 cestovných kancelárií, pandémia môže ich počet zvýšiť

Na Slovensku podniká viac ako 1000 cestovných kancelárií (CK), z nich v 1. štvrťroku tohto roka zrušilo päť svoju činnosť. Pôsobenie ukončila jedna...

Gröhling zverejnil protokol k svojej diplomovke

Minister školstva Branislav Gröhling zverejnil na  sociálnej sieti protokol k svojej diplomovej práci. Zhoda vyšla na  31 percent.

EÚ odstránila Srbsko a Čiernu Horu zo zoznamu bezpečných krajín

Veľvyslanci 27 členských štátov EÚ odstránili v utorok Srbsko a Čiernu Horu z nezáväzného zoznamu bezpečných krajín, a to na najmenej dva...

Pozemkový fond chce zvýšiť nájom za pôdu, Poľnohospodárska a potravinárska komora návrh kritizuje, Mičovský ho obhajuje

Slovenský pozemkový fond (SPF) posiela farmárom návrhy na uzatvorenie dodatkov k aktuálnym nájomným zmluvám. Požaduje, aby sa zmenila doterajšia výška nájomného za...

Predsedom regulačného úradu by sa mal stať Ivan Marták

Kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) v stredu odobril nomináciu Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR na nového predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,927 +19 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,507 Infikovaných 392 Last updated: 15. júla 2020 - 14:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky