Migračná kríza sa ešte zďaleka nekončí. Do Európy sa vraj v najbližších rokoch chystajú prísť milióny Afričanov

    0
    Zúfalé Nigérijské ženy (Autor: SITA)

    Podľa analýzy dát z Eurostatu požiadalo v Európe medzi rokmi 2010 až 2017 o azyl takmer milión migrantov zo subsaharskej Afriky. Časť z nich prišla do krajín EÚ, Nórska a Švajčiarska študovať, ďalší v rámci programu zlučovania rodín a niektorí získali azyl z politických či náboženských dôvodov. Ďalších 400-tisícafrických migrantov prišlo v rovnakom časovom období do Spojených štátov amerických. Tam získala polovica z nich súhlas na pobyt z dôvodu zlučovania rodín.

    Pew Research Center vo svojej analýze pripúšťa, že nemožno predvídať, v akej intenzite bude migrácia z tejto časti afrického kontinentu pokračovať. Poukazuje však na svoj vlastný prieskum, ktorý prebiehal medzi februárom a aprílom minulého roka v šiestich krajinách subsaharskej Afriky. „V Senegale, Ghane a Nigérii viac ako tretina respondentov uviedla, že v najbližších piatich rokoch plánuje emigrovať do Európy či do Spojených štátov.“

    Z dostupných dát je už zrejmé, z ktorých krajín prichádzajú migranti do Spojených štátov v najväčšom množstve. „Päťdesiatjeden percent migrantov zo subsaharskej Afriky, ktorí žijú od roku 2017 v USA, sa podľa údajov OSN narodilo v Nigérii, Etiópii, Ghane a Keni. Z týchto štátov potom pochádza aj nezanedbateľná časť migrantov, ktorí sa usadili v Európe. Počet migrantov z niektorých konkrétnych krajín Afriky sa navyše zvýšil viac ako z ostatných krajín. Príkladom sú Somálčania, ktorých počet v období od roku 2010 do roku 2017 vzrástol o 80-tisíc.“

     

     

    Zdroj: Twitter / Pew Research Center

    Najväčšia časť subsaharských migrantov (72 %) sa v sledovanom období usadila vo Veľkej Británii, Francúzsku, Taliansku a Portugalsku. „Ak to okolnosti umožnia, z Afriky chcú emigrovať ďalšie milióny ľudí. Povedali nám to aspoň tí, ktorí sa zúčastnili vlani na jar nášho prieskumu. V štyroch zo šiestich sledovaných krajín má tento názor 40 % respondentov, v Ghane a Nigérii nám o svojom úmysle opustiť krajinu povedalo dokonca asi 75 % účastníkov prieskumu.“

    Najčastejším dôvodom emigrácie je v tejto časti Afriky vysoká nezamestnanosť. „Hoci ekonomiky týchto krajín rastú, panuje tu vysoká nezamestnanosť a nízke mzdy. Pre stále rovnako vysokú pôrodnosť sa navyše tento trend nepodarí v dohľadnom čase zvrátiť. Ďalším faktorom je politická nestabilita a konflikty. Počet nútene vysídlených obyvateľov subsaharskej Afriky sa v rokoch 2010 až 2016 zdvojnásobil na deväť miliónov,“ uvádza Pew Research Center.

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

    - Reklama -