Nezaočkovaný Djokovič s odvolaním neuspel, svetová jednotka v Melbourne hrať nebude a musí opustiť Austráliu

  0

  17.1.2022
  aktualizované 16. januára 13:13

  Namiesto obhajoby titulu na Australian Open deportácia z krajiny. Po zisku deviatich miestnych titulov sa útoku na desiaty a zároveň rekordný 21. grandslamový Novak Djokovič tento rok v Melbourne Parku nedočká.

  Na základe finálneho rozhodnutia troch sudcov vyššieho federálneho súdu musí 34-ročný Srb opustiť krajinu, keďže súdne autority jednomyseľne podporili právo ministra pre imigráciu Alexa Hawkeho zrušiť jeho austrálske víza.

  Djokovič argumentoval zdravotnou výnimkou na pobyt v Austrálii, ktorá vychádzala z predpokladu, že ako nezaočkovaný prekonal koronavírus pred Vianocami v roku 2021.

  Dve nezávislé komisie mu najprv povolili prílet do Austrálie, ale na letisku ho zadržali imigrační úradníci a zrušili mu platnosť víz.

  Po niekoľkohodinovom vypočutí ho umiestnili do záchytného hotela pre prisťahovalcov na predmestí Melbourne.

  Neskôr sa síce sudca postavil na jeho stranu a dokonca mu povolili aj tri dni trénovať priamo v dejisku Australian Open, ale do neprehľadnej situácie zasiahol minister pre imigráciu, ktorý srbskému multišampiónovi opäť zablokoval víza.

  Minister Hawke vo svojom stanovisku uviedol, že zrušenie víz pre Djokoviča bolo vo verejnom zdravotnom záujme.

  Argumentoval tiež tým, že vláda premiéra Scotta Morrisona je pevne odhodlaná chrániť austrálske hranice, najmä v súvislosti s pandémiou COVID-19 a Djokovičov prístup môže byť vzorom pre antivaxerské nálady v Austrálii.

  vyhlásil austrálsky premiér Scott Morrison.

  Djokovič mal v pondelok nastúpiť v 1. kole dvojhry na Australian Open proti krajanovi Miomirovi Kecmanovičovi.

  Ich zápas už dokonca figuroval v rozpise dňa ako posledný v hlavnej Aréne Roda Lavera so začiatkom o 21.00 h miestneho času.

  Vzhľadom na zmenu a Srbov nútený odchod z Austrálie v “pavúku” mužskej dvojhry ho nahradí ako tzv. lucky loser Talian Salvatore Caruso, 150. hráč rebríčka ATP.

  Zatiaľ čo sudcovia federálneho súdu rozhodovali o osude Novaka Djokoviča, jeho prívrženci so srbskými vlajkami aj zástup žurnalistov obliehali budovu s jeho právnikmi, kde najlepší svetový tenista našiel útočisko.

  Po vynesení rozsudku nasledovali silné prejavy nevôle zo strany jeho fanúšikov.

  uviedla na Twitteri Ivanka Proceková, Srbka žijúca v Austrálii.

  Srbský tenista Novak Djokovič priznal, že ho nedeľňajšie rozhodnutie austrálskeho súdu.

  uviedol Djokovič v oficiálnom vyhlásení.

  Dvadsaťnásobný grandslamový šampión, ktorý aspoň nateraz nepridá do zbierky rekordný 21. titul z podujatí tzv. veľkej štvorky, podotkol, že rešpektuje rozhodnutie austrálskych sudcov a v súvislosti s odchodom z Austrálie bude spolupracovať s príslušnými orgánmi.

  skonštatoval Djokovič.

  Viac k témam: Australian Open v Melbourne
  Zdroj: Webnoviny.sk – Nezaočkovaný Djokovič s odvolaním neuspel, svetová jednotka v Melbourne hrať nebude a musí opustiť Austráliu © SITA Všetky práva vyhradené.

  - Reklama -