Ak sa chystáte na zimnú túru do hôr, dajte si poradiť od záchranárov. Na čo by ste mali pamätať?

0

17.1.2022 Vyhýbať sa lavínovým terénom a dráham najmä po snežení či silnom vetre, sledovať lavínovú predpoveď a predovšetkým nechodiť nikdy sám do horského prostredia.

Aj na tieto pravidlá upozorňujú horskí záchranári v súvislosti so zimnou turistickou sezónou, ktorá je každoročne sprevádzaná lavínovým nebezpečenstvom.

Dodržiavaním rád skúsených záchranárov pri plánovaní túry by sa turisti mohli vyhnúť nebezpečenstvu i lavínam v horách, uvádza sa v tlačovej správe Ministerstva vnútra SR.

Horská záchranná služba (HZS) zároveň turistom radí nedeliť sa počas túry. Do lavínového terénu by mali vstupovať po jednom a vzájomne sa sledovať.

Dôležité je mať základnú lavínovú výbavu, a to lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú lopatku a lavínovú sondu.

Potrebný je podľa záchranárov aj nabitý mobilný telefón, lavínový airbag batoh, ktorý pomôže zostať na povrchu lavíny. Pri jeho aktivácii sa šanca na prežitie podľa HZS výrazne zvyšuje.

Záchranári tiež turistom radia, aby sa túry v prípade nepriaznivých podmienok zriekli. Milovníkom zimnej turistiky odporúčajú absolvovať kurz lavínovej záchrany.

V prípade lavínovej nehody, kde už ide o život, záchranári poukazujú na fakt, že najväčšie šance na prežitie v lavíne má človek prvých pätnásť minút.

uviedli.

V druhej fáze, keď lavína naberá rýchlosť, je podľa nich dôležité snažiť sa zaujať polohu polosed – poloľah, pokrčiť nohy a „pádlovať“ proti prúdu.

Tesne pred zastavením by sa lyžiar mal pokúsiť o vytvorenie čo najväčšieho priestoru pred tvárou.

uzavrela HZS.

Situáciu v horách každý deň monitoruje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS).

Realizuje pozorovania priamo v horských oblastiach a stanovuje stupeň lavínového nebezpečenstva podľa medzinárodných štandardov.

Robí tiež preventívne odstrely lavín v blízkosti lyžiarskych stredísk, cestných či železničných komunikácií, kde hrozí bezprostredné ohrozenie ľudí a majetku.

Prevádzkuje celkovo 42 meteostaníc v horskom prostredí.

Viac k témam: Hory, Lavíny, Turistika
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak sa chystáte na zimnú túru do hôr, dajte si poradiť od záchranárov. Na čo by ste mali pamätať? © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -