Kotlebove šeky prejedná najvyšší súd začiatkom marca, rozhodnutie o jeho vine ešte nie je právoplatné

0

17.1.2022 Najvyšší súd SR vytýčil na 8. marca verejné zasadnutie, na ktorom sa bude zaoberať odvolaním predsedu politickej strany Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu proti rozsudku v kauze šekov s údajnou extrémistickou symbolikou. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová v októbri 2020 v kauze šekov uznala poslanca parlamentu Mariana Kotlebu za vinného.

Podľa verdiktu sa dopustil trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Za to mu uložila trest väzenia v dĺžke štyri roky a štyri mesiace. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici.

Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav , keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Viac k témam: Šeky, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Kotlebove šeky prejedná najvyšší súd začiatkom marca, rozhodnutie o jeho vine ešte nie je právoplatné © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu