USA: Spoločnosť Blue Origin Jeffa Bezosa dostala zelenú na lety do vesmíru s ľuďmi

0
Jeff Bezos (Foto: SITA/ AP Photo/Patrick Semansky, File)

Vesmírna spoločnosť Blue Origin amerického podnikateľa Jeffa Bezosa dostala vládne povolenie na lety do vesmíru s ľuďmi. Federálny letecký úrad (FAA) vydal licenciu pre firmu v pondelok. Platná je do augusta.

Bezos, ktorý je tiež zakladateľom spoločnosti Amazon, bude na budúci týždeň v utorok jedným z pasažierov prvého takéhoto letu Blue Origin. V rakete New Shepard s ním bude aj jeho brat, 82-ročná letkyňa a víťaz aukcie. Let by mal dosiahnuť maximálnu výšku 106 kilometrov a následne pristáť v texaskej púšti.

V nedeľu vystúpil do vesmíru na palube vlastnej “okrídlenej rakety” Unity britský miliardár Richard Branson. Stroj, v ktorom bolo aj päť zamestnancov Bransonovej spoločnosti Virgin Galactic, vystúpil nad púšťou v Novom Mexiku do výšky 86 kilometrov.

Blue Origin a Virgin Galactic plánujú začať lietať s platiacimi zákazníkmi v nasledujúcich mesiacoch. Konkurenta im v oblasti vesmírneho turizmu robí ešte spoločnosť SpaceX Elona Muska, ktorá však neplánuje krátke lety hore a naspäť, ale chystá sa voziť zákazníkov na orbitu. Samotný Musk sa na vesmírny let ešte nepodujal.

Táto kombinácia fotografií z rokov 2019 a 2016 ukazuje Jeffa Bezosa s modelom Blue Moon vo Washingtone vľavo a Richarda Bransona s raketou vesmírnej turistiky Virgin Galactic. Dvaja miliardári plánujú začať lietať s platiacimi zákazníkmi v nasledujúcich mesiacoch. (Foto: SITA/ AP Photo/Patrick Semansky, Mark J. Terrill)
- Reklama -