Treba zabrániť diskriminácii neočkovaných. Dáme podnet na Európsku komisiu za vyhlášku o režime na hraniciach, vyhlásil Smer-SD

1
Robert Fico, predseda Smer-SD (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) podá podnet na Právny servis Európskej komisie v súvislosti s vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), ktorá vyšla v piatok 2. júla a týka sa režimu na hraniciach. Na tlačovej besede o tom informoval predseda strany Smer-SD Robert Fico. Vyhláška ÚVZ, ktorá zaviedla povinnosť osôb, ktoré nie sú zaočkované, ísť do karantény na 14 dní po návrate zo zahraničnej cesty, je podľa Fica v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady zo 14. júna 2021. Podľa predsedu opozičnej strany je evidentné, že ÚVZ európsku vyhlášku nečítal. Citoval pritom bod 36. vyhlášky, v ktorom sa píše, že je potrebné zabrániť priamej alebo nepriamej diskriminácie osôb, ktoré nie sú zaočkované. Fico zdôraznil, že to platí, aj keď sa osoby rozhodli nezaočkovať.

Fico zároveň vyzval Ústavný súd SR (ÚS SR), aby v prípade tejto vyhlášky konal. Strana Smer-SD podala na ÚS SR podnet, aby sa vyhláškou zaoberal. „Chcem vyzvať týmto ústavný súd, aby konal. Nie je možné, aby sa v takýchto vážnych prípadoch čakalo, keď je ohrozený cestovný ruch a keď je vyhláška preukázateľne diskriminačná,“ povedal Fico s tým, že žiadajú, aby ÚS SR minimálne pozastavil účinnosť vyhlášky, pokiaľ nerozhodne.

- Reklama -

1 komentár

  1. Hlavne je potrebné riešiť, koľkí z tých expertov covidkomisie sú v konflikte záujmov pre ich kontakty s farmafirmami.
    Lebo zázračne tu mnohí oslepli, ohluchli a osprosteli, a tvária sa, že ide o očkovanie – nie, ide o vakcinačnú klinickú štúdiu.

Comments are closed.