Homofóbom roka je minister Naď, rozhodol Inštitút ľudských práv

1
minister obrany Jaroslav Naď (Foto: SITA/ Ľudovít Vaniher)

Anti-cenu Homofób roka získal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Inštitút ľudských práv (IĽP) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. Anti-cenu získal šéf rezortu obrany za svoj výrok o tom, že podporuje registrované partnerstvá, no nie v prípade homosexuálov. V ankete tak Naď tesne predbehol aj svojho straníckeho šéfa Igor Matoviča (OĽaNO), Roberta Fica (Smer-SD), ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) či volebnú líderku OĽaNO Máriu Šofranko.

„Výrok ministra Naďa by bol dobrý vtip, ak by to nebolo také úbohé. Nechcel by pán minister skúsiť armádu, ale bez vojakov? Nemá problém utrácať peniaze z daní LGBT ľudí a pritom takto verejne a vedome výzývať na ich diskrimináciu?“ pýtala sa Alena Krempaská z IĽP.

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) mimovládne organizácie IĽP a Dúhové Slovensko. Poslať nomináciu alebo sa zapojiť do hlasovania mohol ktokoľvek.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis štyri percentá, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa (nezaradený) za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či predseda ĽSNS Marian Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať.

Neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin (Vlasť) síce vyhlásil, že si cenu prevezme, no nakoniec to odmietol. Ako jediný si cenu prevzal bývalý predseda NR SR Andrej Danko (SNS), ktorý po stretnutí s aktivistami pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil a korigoval ich. Minuloročnou víťazkou bola poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO), ktorá v ankete získala viac hlasov, ako krúžkov vo voľbách.

Na udelenie anticeny Homofób roka reagoval šéf rezortu obrany statusom na sociálnej sieti. Situáciu vníma tak, že Inštitút ľudských práv ho obvinil z homofóbie nie preto, že by na LGBTI komunitu útočil, ale preto, že úprimne odpovedal na otázku moderátora diskusnej relácie TV Maríkza Na telo. „Inštitút ľudských práv mi vlastne zakazuje mať svoj názor a úprimne ho povedať, lebo sa im nepáči jeho obsah. Úžasné presadzovanie ľudských práv, naozaj. Kvôli akože podpore jedného typu ľudských práv útočia na základné ľudské právo slobody slova a názoru. Mali by sa teda premenovať na Inštitút vybraných ľudských práv, to by bolo oveľa trefnejšie…,“napísal Naď v statuse.

Naď doplnil, že si za svojím názorom stojí, trvá na ňom a je mu jedno, čo si kto robí v súkromí. „Mimochodom, už len kandidáti na toto “ocenenie” boli veľmi zaujímavo vybraní: Naď, Sulik, Matovič či Šofranko sa nikdy v minulosti proti homosexuálom nevyjadrili. Neevidujem ani jediný prípad. A Fico mal v minulosti tiež viacero najbližších kolegov homosexuálov a nevadilo mu to nijako,“ uviedol Naď. Dodal, že celú súťaž považuje vzhľadom na nominácie aj vyhlásenie víťaza za trápnu.

- Reklama -

1 komentár

  1. Pokiaľ viem, Harabin prevzatie ceny neodmietol. V tom čase bol v kúpeľoch a vyzval tých čudákov, nech mu cenu doručia, no ONI odmietli…

Comments are closed.