Odsúdený funkcionár SIS Beňa vystupuje ako svedok v kauze 200-tisícového úplatku

0
Boris Beňa, exnámestník SIS (Foto: TASR)

Bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS), v súčastnosti právoplatne odsúdený Boris Beňa bol dnes na Špecializovaný trestný súd v Pezinku predvolaný ako svedok v procese s bývalým šéfom kontrarozviedky SIS Petrom Gašparovičom a expolicajtom Ladislavom Vičanom. Tí podľa prokuratúry spolu s Beňom žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku. Ten mal po zaplatení uvoľniť exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.

Beňa, ktorý bol odsúdený na podmienečný trest aj ze tento skutok na súde povedal, že v roku 2018 ho požiadal Peter Gašparovič o vybavenie stretnutia s Makóom. „Povedal, že predmetom stretnutia je skutočnosť, že jeho kamarát má známeho, ktorý je konateľom spoločnosti a má ekonomické problémy,” povedal Beňa s tým, že konkrétne daná osoba potrebovala pomoc s odblokovaním majetku. „Vyjadril sa (Peter Gašparovič, pozn.), že za pomoc je ochotný sa finančne odmeniť,” povedal Beňa. Následne podľa vlastných slov zorganizoval stretnutie s Makóom a Petrom Gašparovičom. Keďže Gašparovič sa nevedel vyjadriť o podrobnostiach problému, zorganizovali druhé stretnutie za prítomnosti konateľa spoločnosti Dušana Bočkaya, už bez prítomnosti Beňu. Ten sa však následne od Gašparoviča dozvedel, že podnikateľ je ochotný zložiť 200 000 eur, ktoré by si organizátori „pomoci” pre neho rozdelili.

Neskôr podľa svedka oznámil Makóovi vtedajší policajný prezident Milan Lučanský, že na neho bolo podnikateľom podané trestné oznámenie za vydieranie. Ten chcel preto peniaze Bočkayovi vrátiť. Peter Gašparovič bol však podľa neho proti. „Povedal, že sa nič vracať nebude, že peniaze boli dobrovoľne zložené,” uviedol Beňa. Doplnil, že druhého obžalovaného Ladislava Vičana nepozná a o jeho účasti na skutku sa dozvedel až počas vyšetrovania.

Peter Gašparovič a Ladislav Vičan boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili. Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili. V prípade bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. bola zase podaná samostatná obžaloba.

- Reklama -