Advokát Kubina: Existovala nemalá šanca, že referendum o predčasných voľbách môže byť protiústavné

0
Peter Kubina, právny zástupca prezidentky pred Ústavným súdom SR (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Popol na hlavu by si mali sypať tí, ktorí si museli byť vedomí rizika, že referendum o predčasných voľbách môže byť protiústavné. Myslí si to advokát a právny zástupca prezidentky pred Ústavným súdom SR (ÚS SR) Peter Kubina. Reagoval tak na rozhodnutie Ústavného súdu SR, že predmet referenda o predčasných voľbách do Národnej rady SR nie je v súlade s Ústavou SR. Kubina zdôraznil, že na možný nesúlad predmetu referenda s Ústavou SR upozorňovalo veľa odborníkov. Podľa Kubina organizovaním referenda vyvolávali v ľudoch falošné nádeje, aj keď existovala nemalá šanca, že bude protiústavné.

Advokát Kubina pripomenul, že prezidentka SR Zuzana Čaputová nežiadala Ústavný súd SR, aby rozhodol tak, ako dnes rozhodol.

„Prezidentka v súlade so zákonom upravujúcim konanie pred ústavným súdom označila tie otázky, v ktorých mala pochybnosti. Návrh znel, že ústavný súd nech to posúdi a nech povie buď, že to je v súlade s ústavou alebo nie je,“ pokračoval. Myslí, že tí, ktorí chceli referendum o predčasných voľbách, budú teraz útočiť na ÚS SR a prezidentku.

„Je to niečo podobné, ako keby sa hralo finále majstrovstiev sveta vo futbale a rozhodol by gól, ktorý padol rukou. Rozhodca to nevidel, ale niektorý z hráčov to videl, tak mu to povedal. Rozhodca si dal na základe toho prehrať videozáznam a zistil, že gól padol rukou a teda neplatí. Tak teraz, kto je za to vinný. Ten rozhodca, ktorý v podstate naplnil pravidlá? Ten hráč, ktorý upozornil na to, že sa nehralo podľa pravidiel? Alebo ten, kto dal gól rukou?,“ vysvetlil Kubina.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu