štvrtok, 9 decembra, 2021
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaUSA sa môžu odvolať proti rozhodnutiu súdu, ktorý zamietol žiadosť o vydanie...

USA sa môžu odvolať proti rozhodnutiu súdu, ktorý zamietol žiadosť o vydanie Assangea

Britský súd v stredu povolil americkej vláde podať odvolanie proti rozhodnutiu, podľa ktorého zakladateľ portálu WikiLeaks Julian Assange nemôže byť vydaný do USA, kde čelí obvineniam zo špionáže. Termín pojednávania vrchný súd v Londýne neoznámil.

Žiadosť USA o vydanie Assangea v januári zamietol súd nižšej inštancie. Podľa rozhodujúcej sudkyne hrozilo, že Assange, ktorý trpí klinickou depresiou, by v americkom väzení spáchal samovraždu.

Päťdesiatročný Austrálčan čelí v USA 18 obvineniam zo špionáže a zneužitia počítačov pre zverejnenie tajných amerických vojenských dokumentov na portáli WikiLeaks. Hrozí mu trest odňatia slobody až vo výške 175 rokov.

Právnici Assangea argumentujú, že konal ako novinár a v súvislosti so zverejnením uniknutých dokumentov, ktoré odhalili zločiny amerických ozbrojených síl v Iraku a Afganistane, má nárok na ochranu vyplývajúcu z prvého dodatku americkej ústavy o slobode prejavu.

Assangea v roku 2010 zatkli v Londýne na žiadosť Švédska. To ho chcelo vypočuť o obvineniach zo znásilnenia a sexuálneho zneužitia dvoch žien. On však odmietol ísť do Štokholmu, pretože sa bál vydania do USA alebo amerického väzenia v zátoke Guantánamo na Kube. Švédsko predvlani od vyšetrovania upustilo. V rokoch 2012 – 2019 sa Assange skrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Po tom, ako mu Ekvádor zrušil azyl, ho britská polícia zatkla.

Partnerka Juliana Assangeho, Stella Moris, v interview pre médiá pred Vrchným súdom v Londýne, 7. júla 2021. (Foto: SITA/ Stefan Rousseau/PA via AP)
728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 Úmrtí 15,095 Uzdravení 616,643 Infikovaných 117,231 Last updated: 9. decembra 2021 - 05:26 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img