Ústavný súd: Referendum o predčasných voľbách nie je v súlade s Ústavou SR

2
Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. Foto: TASR

Predmet referenda o predčasných voľbách do Národnej rady SR (NR SR) nie je podľa Ústavného súdu SR (ÚS SR) v súlade s Ústavou SR. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. Referendum sa teda nemôže konať. Proti rozhodnutiu Ústavného súdu nie je možné sa odvolať a je preto definitívne. Týka sa aj budúcich pokusov o referendá o skrátení volebného obdobia parlamentu.

Podľa predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana mali odlišné stanovisko traja sudcovia. Vysvetľoval, že takéto referendum by porušovalo princíp deľby moci a znamenalo by „ad hoc prelomenie Ústavy“. Predmetom referenda však môže podľa súdu byť zmena Ústavy a možno ním prijať aj právne záväznú normu.

Odlišné stanoviská k nálezu mali sudkyňa Jana Laššáková, sudca Miroslav Duriš a sudca Peter Straka. „Ústavný súd na dnešnom neverejnom zasadnutí pléna rozhodol, že predmet referenda s otázkou v znení: Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda, nie je v súlade s článkom 1 odsek 1 a s článkom 1 odsek 1 v spojení s článkom 73 odsek 1, článkom 81a, článkom 82 odsek 5 a článkom 93 odsek 3 ústavy SR,“ uviedol Fiačan.

Ako ďalej dodal, bolo to náročné rozhodovanie, nakoľko sa ÚS SR musel vysporiadať s nie celkom dokonalou úpravou referenda v ústave SR a nie celkom konzistentnou doterajšou judikatúrou ÚS SR k tejto problematike. Ústavný súd tak konštatoval, že výkon štátnej moci prostredníctvom referenda je rovnocenným spôsobom výkonu zákonodarnej moci, ako je to obdobne prostredníctvom volených zástupcov v národnej rade. Výsledok referenda ma výlučne právnu silu na úrovni ústavného zákona a predmetom referenda môže byť aj zmena ústavy. „Referendum môže ústavu aj meniť, nemôže ju však poprieť respektíve porušiť charakter Slovenskej republiky ako demokratického a právneho štátu,“ dodal Fiačan.

Petičný výbor odovzdal 3. mája petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách s viac ako 600-tisíc podpismi. Prezidentka Zuzana Čaputová sa v súvislosti s petíciou obrátila 13. mája so svojimi otázkami na Ústavný súd SR. Požiadala ho, aby posúdil, či predmet navrhovaného referenda je, alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Ústavný súd Slovenskej republiky následne 26. mája prijal návrh na ďalšie konanie v celom rozsahu.

- Reklama -

2 KOMENTÁRE

  1. Pán Fiačan a možno aj jeho kolegovia, si asi nevšimol ustanovenie uvedené v Ústave SR v prvej hlave prvý oddiel, článok 2 ods. 1 kde sa píše: Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.
    Asi sa im to nehodilo. lebo jedna z foriem priameho výkonu štátnej moci je aj referendum.

Comments are closed.