pondelok, 27 septembra, 2021
14.9 C
Bratislava
ÚvodArénaPri príchode zo zahraničia sa treba zaregistrovať do systému eHranica, inak hrozí...

Pri príchode zo zahraničia sa treba zaregistrovať do systému eHranica, inak hrozí pokuta

Každý, kto sa vráti zo zahraničia, aj keby bol len na nákupe v prihraničnom meste, je povinný sa pred prekročením slovenskej hranice zaregistrovať na stránke korona.gov.sk cez formulár eHranica. Týka sa to aj tých, čo sú zaočkovaní a uplatňujú si výnimku. Splnenie si povinnosti kontroluje priamo na hranici polícia. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že aktuálne sú zároveň ešte krajiny rozdelené podľa rizikovosti na zelené, červené a čierne. Rezort zdravotníctva pripomína, že povinnosť zaregistrovať sa do systému eHranica sa týka aj osoby, ktorá si len na hodinu odbehla do susednej krajiny na nákup.

Ako upozorňuje ministerstvo zdravotníctva, nový cestovateľský semafor začne platiť až od 9. júla. Ten reaguje na šírenie Delta variantu koronavírusu a prináša zmeny v cestovaní. Krajiny, z ktorých sa pricestuje na územie Slovenska, už nebudú rozdelené do stupňov rizikovosti. Rozdiel bude v tom, či je prichádzajúca osoba zaočkovaná alebo nie je. Zaočkovaní nebudú musieť absolvovať karanténu. Očkovanie preukazujú potvrdením o zaočkovaní (GreenPass, Národný očkovací certifikát s QR kódom). Ostatné osoby budú musieť absolvovať karanténu a najskôr na 5 deň PCR test. Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že povinná registrácia cez formulár eHranica aktuálne platí pre všetkých.

Polícia zavádza intenzívne kontroly na hraniciach. Nedodržanie povinností stanovených vo vyhláške je priestupkom na úseku verejného zdravotníctva, za ktoré príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva môže udeliť pokutu vo výške do 1 659 eur. V blokovom konaní môžu aj orgány Policajného zboru a obecnej polície uložiť páchateľovi pokutu vo výške do 1 000 eur.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,488 Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,094 Infikovaných 9,798 Last updated: 27. septembra 2021 - 07:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -