Česko: Rýchlosť tornáda na južnej Morave bola okolo 300 kilometrov za hodinu

0
Foto: facebook Polícia SR

 Ničivé tornádo, ktoré minulý týždeň vo štvrtok zasiahlo južnú Moravu, malo podľa meteorológov silu F4. Vyplýva to z predbežnej správy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), ktorá sa okrem iného zakladá na leteckom a pozemnom prieskume. Odborníci pritom najprv odhadovali silu v kategórii F3. Tornádo pri povrchu spôsobilo značné škody v páse, ktorý je dlhý 26 kilometrov a široký 700 metrov, informuje s odvolaním sa na meteorológov spravodajský portál iDNES.cz.

„Sila tornáda sa meria podľa škôd, ktoré zodpovedajú stupňu F4. V tomto stupni sa rýchlosť vetra pohybuje v rozmedzí 74 až 90 metrov za sekundu,“ vysvetlila hovorkyňa ČHMÚ Martina Součková. V prepočte je to teda 266 až 324 kilometrov za hodinu a v takejto sile tornádo robí závažné rozsiahle škody.

Tornádo vzniklo počas jednej z niekoľkých supercelárnych búrok, ktoré sa v oblasti vytvorili. Meteorológovia podľa správy v súčasnosti skúmajú, prečo len jedna z niekoľkých superciel vytvorila tornádo a „či je možné z tejto skúsenosti získať informácie, ktoré nám pomôžu spresniť predpovede nebezpečných javov“. Meteorológovia analyzujú zhromaždené dáta pre detailnejšiu správu, pričom českým odborníkom pomáhajú aj tímy zo Slovenského hydrometeorologického ústav, Amatérskej meteorologickej spoločnosti, Amper Metea a zástupcovia European Severe Storms Laboratory. Pracovníci sú aj na terénnych prieskumoch, uvádza sa tiež v správe s tým, že ďalšie analýzy budú založené na úzkej medzinárodnej spolupráci výskumných tímov Česka, Slovenska aj Rakúska.

Tornádo zasiahlo Břeclavsko a Hodonínsko minulý týždeň vo štvrtok približne medzi 19:10 a 19:45. Najviac zasiahlo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice, severné časti Hodonína a Ratíškovice. Vyžiadalo si šesť obetí, zhruba 200 zranených a spôsobilo miliardové škody. Od piatku sú na mieste jednotky integrovaného záchranného systému, statici a dobrovoľníci, ktorí pomáhajú s odpratávaním škôd. Podľa súčasných zistení hasičov živel poškodil 1 202 budov. K čiastočnej alebo úplnej demolácii určili 180 domov, pričom niektoré už ľudia zbúrali.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu