Biháriová: Ak neodvolajú Matoviča, zúčastním sa na referende o predčasných voľbách

0
Irena Bihariová, predsedníčka Progresívneho Slovenska (Foto: SITA/Ľudovít Vaniher)

Predsedníčka Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová sa zúčastní na referende o predčasných voľbách, ak nebude minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) odvolaný. Uviedla to vo svojom stanovisku, ktoré poskytol riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva. Podľa nej dostanú koaliční poslanci druhú šancu odvolať Matoviča z exekutívy. Dodala, že ak sa lídra Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) nepodarí odvolať, tak sa potom z referenda o predčasných voľbách stane referendum o Matovičovi.

„Ako som už viackrát v médiach avizovala, ja osobne sa ho zúčastním a podporím skrátenie volebného obdobia, ak vláda nedokáže inak zabezpečiť odňatie výkonnej moci Igorovi Matovičovi,“ napísala. Zároveň podotkla, že o potrebe a dôvodoch odvolať bývalého premiéra a terajšieho ministra financií informovali ešte v marci cez kampaň Stačilo už.

Nezaradení poslanci NR SR a členovia strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) dnes odovzdali do podateľne parlamentu návrh na odvolanie ministra financií. Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini to zdôvodnil tým, že Matovič nezvláda výkon svojej funkcie ministra rovnako, ako nezvládol výkon premiérskeho mandátu. Pod zvolanie mimoriadnej schôdze k vysloveniu nedôvery ministrovi financií sa podpísalo 39 poslancov parlamentu. Odvolanie podporí aj nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) a člen strany Spolu – občianska demokracia (Spolu) Miroslav Kollár.

V súvislosti s odvolávaním Matoviča strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) bude žiadať, aby bola časť mimoriadnej schôdze Národnej rady SR (NR SR) k vysloveniu nedôvery ministrovi financií neverejná. Ako uviedol predseda strany Robert Fico vo videu na svojom profile na sociálnej sieti, majú „neuveriteľné“ dôkazy o obvinenom bývalom šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi a „je potrebné o nich hovoriť na zasadnutí Národnej rady SR“.

- Reklama -