Česko: Rezort diplomacie požiadal Rusko o náhradu škôd za výbuch muničného skladu vo Vrběticiach

0
Andrej Babiš, český premiér (Foto: TASR/AP)

Námestník českého ministerstva zahraničných vecí Martin Smolek v pondelok ruskému veľvyslancovi v krajine Alexandrovi Zmejevskému odovzdal diplomatickú nótu, ktorá žiada medzinárodnoprávnu zodpovednosť Ruska za jeho zapojenie do výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach. Česko tiež požaduje úplnú náhradu škôd. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Česká ministerka financií Alena Schillerová už skôr oznámila, že krajina má v úmysle žiadať od Ruska najmenej miliardu korún ako náhradu za materiálne škody. Námestník českého rezortu diplomacie zároveň ruskému veľvyslancovi povedal, že ruské zaradenie Česka na zoznam „nepriateľských štátov” predstavuje porušenie medzinárodného práva. Konkrétne ide o Viedenský dohovor o diplomatických stykoch a zmluvu o priateľstve a spolupráci.

Vzťahy medzi Ruskom a Českom ochladli po tom, ako české tajné služby zistili, že na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014 sa podieľali ruskí agenti. Česko preto v apríli tohto roka vyhostilo 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva. Moskva reagovala vyhostením 20 diplomatov a zamestnancov českej ambasády a v polovici mája Českú republiku zaradila na zoznam nepriateľských štátov.
(1 EUR = 25,499 CZK)

- Reklama -