Španielsko: Podnikateľ McAfee zomrel vo väzení neďaleko Barcelony

0
John McAfee (Foto: SITA/ Todd J. Van Emst/Opelika-Auburn News via AP, File)

Zakladateľ softvérovej spoločnosti McAfee zameranej na antivírusové programy, britsko-americký podnikateľ John McAfee, zomrel v stredu vo veku 75 rokov vo väzenskej cele neďaleko Barcelony. Dozorcovia sa ho snažili oživiť, ale väzenskí zdravotníci nakoniec vyhlásili, že je mŕtvy. Informovala o tom vo vyhlásení regionálna katalánska vláda. „Príčinu jeho úmrtia prišla vyšetriť justičná delegácia,” konštatuje vyhlásenie. Dodáva však, že všetko naznačuje, že išlo o samovraždu.

McAfeeho zatkli vlani v októbri na medzinárodnom letisku v Barcelone a vo väzení čakal na výsledok konania o vydaní do USA. Dôvodom jeho zadržania boli obvinenia z vyhýbania sa daniam v americkom štáte Tennesse. Podnikateľ zomrel len niekoľko hodín po tom, ako španielsky súd oznámil, že schválil jeho vydanie do USA, kde mu hrozilo odsúdenie na desiatky rokov väzenia.

McAfeeho softvérovú firmu v roku 2011 kúpila spoločnosť Intel za 7,68 miliardy dolárov. John McAfee, ktorý sa venoval aj propagácii kryptomien, bol známy ako odporca daní. V roku 2012 bol hľadaný, aby vypovedal v súvislosti s vraždou jeho suseda v Belize, ale obvinený nebol.

Okná cely väzenského centra. John McAfee, tvorca antivírusového softvéru McAfee, bol nájdený mŕtvy v cele vo väzení. Španielsky súd vydal v stredu predbežné rozhodnutie v súvislosti s jeho vydaním do USA kvôli neplateniu daní. McAfeeho, ktorý mal 75 rokov, sa pokúšali oživiť, ale lekársky tím väzenia nakoniec potvrdil jeho smrť. (Foto: SITA/ AP Photo/Joan Mateu)
- Reklama -