Doležal: Pre opravu mosta na D2 medzi Stupavou a Bratislavou nebolo iné riešenie

0
minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) Foto: TASR

Minister dopravy Andrej Doležal odmieta kritiku za opravu mostu nad železničným koridorom na diaľnici D2 medzi Stupavou a Bratislavou, pre ktorú každodenne kolabuje doprava smerom do hlavného mesta. Podľa neho posunutie termínu opravy mostu zo strany Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) by nič nevyriešilo, lebo by sa len posunula tvorba kolón z konca júla na september. Zároveň pripomenul, že aktuálne riešenie dopravy v danom úseku vzniklo po odporúčaní dopravnej polície. Keby zvolili inú alternatívu, doprava by kolabovala podľa neho na iných miestach D2. O aktuálnej situácii, ako aj o snahe rezortu dopravy skrátiť stavebné práce do septembra, diskutoval minister Doležal na mimoriadnom rokovaní hospodárskeho výboru Národnej rady SR. To zvolal predseda výboru, poslanec Peter Kremský, ktorý si myslí, že NDS sa k oprave mosta postavila veľmi nezodpovedne, lebo súčasné dopravné riešenie spôsobuje niekoľkohodinové zápchy.

Minister dopravy Doležal upozornil, že Bratislava nemá dobre riešenú dopravnú infraštruktúru, či už v súvislosti s diaľnicou D1, alebo D2, lebo keby sa kdekoľvek čokoľvek stalo, výrazným spôsobom to ovplyvní dopravu. V súvislosti s častou kolabujúcou dopravou vyzdvihol význam čo najskoršieho dokončenia bratislavského nultého obchvatu, aby Bratislava mala dopravnú alternatívu. Priznáva však zlyhanie v komunikácii zo strany diaľničiarov, ktorí majú občanov v dostatočnom predstihu upozorniť na pripravované opravy ciest či mostov. Podľa Andreja Doležala by mohli ponúknuť ľuďom ako alternatívu železničnú dopravu.

„Medzi šiestou a siedmou hodinou ráno idú z Malaciek štyri vlaky. My sme spolu so Železničnou spoločnosťou Slovensko pripravení operatívne pridávať ďalšie vlaky,” dodal minister Doležal s tým, že jeho cieľom je dosiahnuť také riešenie, ktoré neohrozí začiatok nového školského roka.

Keďže NDS opravuje most na diaľnici D2, doprava v smere do Bratislavy je vedená po druhej strane a zúžená do jediného pruhu. Opravu plánujú robiť takmer tri mesiace. Ako upozornil poslanec Peter Kremský, diaľnica D2 nie je len taký obyčajný vjazd do Bratislavy.

„Je to tranzitná diaľnica z Nemecka a Česka smerom na západné Slovensko, ale aj do Maďarska, Rumunska a na Balkán. Navyše začali túto opravu ešte pred koncom školského roka,” zdôraznil Peter Kremský, ktorý okrem ministra dopravy Andreja Doležala zavolal na rokovanie hospodárskeho výboru aj predsedu predstavenstva NDS Juraja Tlapu: „Okrem toho, že situácia strpčuje život občanom, spôsobuje to veľké problémy aj priemyslu, napríklad dovozu súčiastok do Volkswagen Slovakia,” dodal Peter Kremský s tým, že o pár dní na tejto významne využívanej diaľnici navyše pribudnú tisícky dovolenkárov.

- Reklama -