Súd prijal obžalobu na Kočnera v kauze motákov, zmenil ale kvalifikáciu skutku

0
Na snímke obžalovaný Marian Kočner odchádza zo Špecializovaného trestného súdu v Pezinku 31. júla 2020. Foto: TASR - Jaroslav Novák
Archív. Marian Kočner (Foto: TASR - Jaroslav Novák)

Okresný súd Bratislava I prijal obžalobu na Mariana Kočnera v kauze motáky. Rozhodol o tom dnes na verejnom zasadnutí s tým, že hlavné pojednávanie vytýčil na 10. augusta. Súd zároveň zmenil kvalifikáciu žalovaného skutku z trestného činu marenia spravodlivosti na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy. V prípade by ako svedkovia mali vypovedať napríklad advokát Andrej Šabík alebo bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

Krajská prokuratúra v Trenčíne pôvodne podnikateľa, ktorý sa dnešného verejného zasadnutia nezúčastnil, obžalovala pre marenie spravodlivosti. Podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž prostredníctvom svojho advokáta posielal z väzby správy Petrovi Tóthovi, kde ho inštruoval, ako má vypovedať. Ten však nakoniec vec oznámil polícii. Prokurátor po dnešnom verejnom zasadnutí konštatoval, že právna kvalifikácia sa môže v priebehu hlavného pojednávania ešte meniť. Obhajca obžalovaného Michal Mandzák zase uviedol, že podľa názoru obhajoby skutok nie je trestným činom. Pri skutku krivej výpovede a krivej prísahy je podľa Trestného zákona prísnejšia trestná sadzba.

Pokiaľ ide o advokáta, ktorý mal takzvané motáky vynášať, podľa prokurátora v jeho prípade Slovenská advokátska komora ešte nerozhodla o prípadnom disciplinárnom previnení. Medializované podmienečné pozastavenie výkonu činnosti sa podľa neho týka iného prípadu. „Pokiaľ ide o trestné konanie, bola posudzovaná možnosť viesť trestné stíhanie vo vzťahu ku všetkým osobám, ktoré sa mali akýmkoľvek spôsobom zúčastňovať na tomto konaní. Avšak vykonaným dokazovaním neboli zistené skutočnosti, ktoré by oprávňovali viesť trestné stíhanie voči ďalšej osobe ako je obžalovaný,” dodal Murgaš s tým, že nebolo preukázané, že by akákoľvek iná osoba mala vedomosť o obsahu daných písomností.

Marian Kočner je momentálne právoplatne odsúdený v kauze televíznych zmeniek na trest 19 rokov väzenia. Obžalobu voči nemu z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR opätovne prejedná Špecializovaný trestný súd.

- Reklama -