nedeľa, 5 decembra, 2021
0.2 C
Bratislava
ÚvodArénaV rámci iniciatívy COVAX daruje vakcíny aj Slovensko

V rámci iniciatívy COVAX daruje vakcíny aj Slovensko

V rámci iniciatívy COVAX daruje vakcíny aj Slovensko. Lídri členských štátov Európskej únie (EÚ) prijali záväzok zdieľať do konca roka 2021 aspoň 100 miliónov dávok vakcín pre tretie krajiny v rámci iniciatívy COVAX ako tzv. tím Europe. Aktuálne ide o jednu z najviac sledovaných tém v prostredí EÚ. Podľa aktuálnych predpokladov by mali mať všetky členské štáty v druhej polovici tohto roka nadbytok vakcín. Aby si Slovensko ako členský štát plnilo svoje povinnosti, bolo potrebné umožniť darovanie vakcín zakúpených pomocou spoločného obstarávania EÚ napríklad formou humanitárnej, rozvojovej pomoci a ekonomickej spolupráce. Darovanie vakcín proti ochoreniu COVID-19 v stredu schválila vláda. Presné množstvo za Slovensko bude stanovené na základe konkrétnych dodávok vakcín aj percentuálnej zaočkovanosti obyvateľstva.

Príspevky už avizovali aj susedné krajiny. Maďarsko prisľúbilo 400-tisíc dávok, Poľsko prisľúbilo 4 milióny a Rakúsko prisľúbilo 1 milión dávok. Bez reakcie k predmetnej veci je zatiaľ 6 členských štátov EÚ, doteraz aj vrátane Slovenska. „Slovenská republika má schválený a pripravený návrh na príspevok na COVAX vo výške 150-tisíc eur z WHO. Avšak v tejto fáze sa od členským štátov očakávajú konkrétne prísľuby vakcín, a nielen finančné príspevky,“ podotklo ministerstvo zdravotníctva SR.

Mechanizmus zdieľania je pripravený európskou komisiou (task force) pre právnu, logistickú a technickú podporu členských štátov v procese darovania alebo predaja vakcín cez COVAX alebo priamo tretej krajine. Voľba krajiny je na rozhodnutí členských štátov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 722,108 Úmrtí 14,771 Uzdravení 587,642 Infikovaných 119,695 Last updated: 5. decembra 2021 - 03:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img