Moskva zavádza nové pandemické obmedzenia

0
ruský zdravotník oblečený v ochrannom odeve (Foto: SITA/ AP Photo/Pavel Golovkin)

Ruské hlavné mesto zavádza nové pandemické obmedzenia. Oznámil to moskovský starosta Sergej Sobjanin s tým, že situácia v metropole je veľmi náročná. Štátna pracovná skupina pre koronavírus v utorok oznámila, že v Moskve zaznamenali 6 555 nových prípadov ochorenia COVID-19 a v celom Rusku dovedna 16 715 infekcií, čo je dvojnásobne viac ako pred mesiacom.

„Rozhodnutia, ktoré robíme, sú náročné, nepopulárne, ale nevyhnutné pre záchranu ľudských životov,“ uviedol Sobjanin vo vyhlásení na internete a dodal, že v nemocniciach je viac ako 14-tisíc ľudí s vážnym ochorením COVID-19. Nárast infekcií pripísal delta variantu koronavírusu, ktorý po prvý raz identifikovali v Indii.

Od utorka sú v Moskve zakázané športové podujatia s účasťou viac ako 500 ľudí. Od pondelka zase všetky reštaurácie, kaviarne a bary budú môcť prijímať len zákazníkov, ktorí sú zaočkovaní proti COVID-19, za posledných šesť mesiacov sa z ochorenia zotavili alebo sa preukážu negatívnym testom nie starším ako 72 hodín. Na preukázanie svojej dôveryhodnosti si budú zákazníci musieť zaobstarať QR kód, ktorý získajú na jednej z niekoľkých vládnych webstránok.

Počet infekcií v Moskve je na vzostupe už pár týždňov. Tamojšie úrady v reakcii na epidemickú situáciu nariadili povinné očkovanie pre ľudí, ktorí pracujú v maloobchode, školstve a ďalších sektoroch služieb.

Rusi sa prevažne očkovaniu vyhýbajú a najmenej jednu dávku vakcíny dostalo len menej ako 13 percent ruskej populácie. Sobjanin uviedol, že s povinným očkovaním počet Moskovčanov zaočkovaných najmenej jednou dávkou vakcíny presiahol dva milióny, čo predstavuje zhruba 16 percent z 12,7-miliónovej populácie mesta.

- Reklama -